Društvo
(VIDEO) NOVI SRPSKI TRAKTOR NA NJIVAMA, KOLIKO KOŠTA I KOJE SU PREDNOSTI! U zemlji ima 450.000 traktora, a 80 odsto starije od 20 godina...
Procenjuje se da u Srbiji ima oko 450.000 traktora, od kojih je čak 80 odsto starije od 20 godina. Mnogi su proizvedeni još u Jugoslaviji u IMT-u i Rakovici.
Dva takva IMT-a, gotovo dvostruko starija od njega, ima Miljan Katić iz Bezdana.
- Savršeno obavljaju poslove površinske setve, prskanje, međuredno kultivisanje - kaže Katić. Ističe da mu je, ipak, potreban traktor za obradu teških zemljišta.
Kakav je srpski traktor
Baš jedan takav sa 90 konjskih snaga, u kojem je sve osim motora i menjača domaće proizvodnje, uskoro će se proizvoditi u bačkopalanačkoj fabrici.
- U našoj fabrici urađeno je 1.370 pozicija. U kooperaciji sa 'Prvom petoletkom' uspeli smo da osvojimo kompletnu hidrauliku, pneumatiku i kočioni sistem. Trudimo se da povećamo broj komponenti koje su proizvedene u Srbiji - objašnjava Strahinja Stojanović, konstruktor domaćeg traktora.
Koja je cena
Koliko će koštati, teško je proceniti, jer cena metala na svetskom tržištu raste iz dana u dan. Obećavaju da će biti jeftiniji od konkurencije, a smislili su i neuobičajen način plaćanja.
Radovan Komad iz "Majevice" objašnjava da će model funkcionisani nezavisno od subvencija.
- Podrazumeva se da će se traktor i pet priključnih mašina dobiti u isti dan. Platiće svega 20 odsto vrednosti paketa. U naredne četiri do pet godina će plaćati ostatak rata, u novcu ili žitaricama - kaže Komad.
Uvoz i ekološki standardi
Stručnjaci upozoravaju da Srbija uvozi polovnu poljoprivrednu mehanizaciju, koja često ne odgovara najnovijim ekološkim standardima.
Prof. dr Aleksandar Sedlar sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu ističe da ne možemo da očekuje da je polovna prskalica koja nanosi pesticide - ispravna.
- Kada kažemo plugovi, drljače, neko će reći - to je gvožđe. Da, ali to je odbačeno gvožđe. Dobijamo nešto što je zastarelo, umesto da idemo u korak s vremenom - navodi Sedlar.
Da je poljoprivrednicima potrebna nova mehanizacija, pokazuje i podatak da su samo u prvom kvartalu prošle godine na uvoz potrošili 33 miliona evra. Vrednost domaće proizvodnje, istovremeno, bila je oko tri miliona.