06.07.2022.

23:10

Foto: printscreen

Društvo

PLAŽE U EGIPTU OGRAĐENE, NIKO NE MOŽE DA PRIĐE VODI! Crvenim morem i dalje krstare AJKULE UBICE?!

Odmah nakon incidenta u kom je ajkula ubila austrijanku Elizabet Sauer (68) i rumunsku turistkinju lokalne vlasti pokrajine Crveno more zabranile su pristup priobalju na tri dana, odnosno sve pomorske aktivnosti, uključujući ronjenje, jedrenje na dasci i kajting, kao i prilazak ribarskih brodova. Danas je plaža ograđena, a turisti kažu da čuvar ne pušta nikoga da prođe te se postavlja pitanje da li Crvenim morem još uvek krstare ajkule ubice.

Informer

Ograđene plaže u Sal Hašišu

Nema izleta na otvorenom moru

Prema našim sazanjima posle ovog stravičnog događaja Egipćani su prestali turistima da nude izlete na otvorenom moru.

Novinarka i urednica Informera Marija Kordić koja se nalazi u Egiptu razgovarala sa lokalcima, ali i ljudima koji su došli na letovanje. Iz prve ruke je videla da izleti koje inače svakodnevno nude turistima, trenutno nisu u ponudi.

- Zanimljivo je da na plažama više ne nude nikakve izlate na vodi, naročito ne snorkling. Egipćani koji su uporno trgovci shvatili su da ovo nije trenutak kada turiste treba terati da se kupaju u otvorenom moru. Tako da tih izleta više i nema. Nude tetoviranje, odlazak u Luksor, istorijske izlete, na safari...U najboljem slučaju ponudiće vam da idete u podmornici i uveravaće vas da ste tamo bezbedni iako se nalazite na dubini 20, 30 metara. Uveravaće vas da ništa ne može da vam se desi, a da ćete tamo videti sve lepote Crvenog mora - navodi naša novinarka. 

Egipćani krive Sudance za napade ajkula

Urednica Informera je saznala od Egipćana zbog čega se dogodio ovaj incident u kom su stradale dve žene:

Prema egipatskoj verziji za to su krivi Sudanci. Sudan je pet, šest dana pre toga trebao da isporuči neku veliku količinu ovčijeg mesa za Egipat. Egipat je glavni uvoznik sudanskog mesa jer je tamo mnogo jeftinije. Nekoliko dana pre incidenta, Sudanci su za potrebe izvoza zaklali 16.000 ovaca i sve iznutrice i krv od klanja su direktno u more bacili. To je ogromna količina krvi i iznutrica, dovoljna da ajkula to nanjuši. Ajkula prati trag krvi, a pošto je bila velika količina nije bilo teško da prati taj trag. Jedan od tih delova otpada krenuo je naviše, put Egipta i prateći taj trag krvi ajkula je došla u ove vode. Kako je došla do rizorta i kako se to desilo, to nisu znali da objasne - kaže Kordićeva.

Bonus video: