27.08.2022.

14:00

Foto: Shutterstock/ATA Images

Društvo

POLAZAK U PRVI RAZRED STRESAN I ZA RODITELJE I ZA DETE! Stručnjaci otkrivaju kako da se pripremite za đačko doba

Psiholog Kristina Ilić u razgovoru za naš sajt objašnjava da je polazak u školu promena koja utiče na celu porodicu, a da se stres može izbeći ukoliko roditelji na vreme pripreme svoju decu na polazak u školu.

Informer

Polazak u prvi razred stresan i za roditelje i za decu

- Treba razgovarati sa detetom o školi nekoliko meseci pre početka školske godine. Detetu na lep način objasniti šta ga tamo čeka, što podrazumeva sedenje u klupi, obaveze koje mora da ispunjava, koncentracija na neke aktivnosti, ali i skrenuti pažnju da će u školi steći mnogo drugara. Odvedite dete da vidi školu u kojoj će pohađati nastavu, bez zastrašivanja i preteranog ulepšavanja. Dete koje je upoznato sa školskim prostorom lakše ce se opustiti, biće mu prijatnije. I nikako ne plašite decu učiteljicom - kaže psiholog.

Ukoliko roditelji imaju pozitivan stav o školi, učiteljici, đacima, nema sumnje da će se deca usvojiti upravo takva osećanja i da će sa oduševljenjem čekati 1. septembar

Učiteljica Zorana Lazović ističe da deci treba pružiti podršku kroz sopstveni primer.

- Možete im ispričati vaš prvi dan škole, podelite vaše iskustvo kako je to sve izlgledalo kako bi se osećali sigurnijim da nisu jedini koji prolaze kroz ovu novu etapu života, odnosno da nisu sami - savetuje učiteljica Zorana.

Informer

Veliki stres i za roditelje

Osim malih školaraca veliki stres doživljavaju i roditelji koji prema rečima naše sagovornice Kristine obično imaju veću tremu od dece.

- Roditelji treba da budu spremni da će tokom tog dugog puta, neki problemi sigurno javiti. Važno je detetu biti podrška da se ne stvara dodatni stres. Proces prilagođavanja u novoj sredini zahteva vreme. Nemojte očekivati da se dete uklopi odmah. Tokom školovanja, zapravo se deca uče kako da rešavaju probleme u životu. Oni ne moraju da se tiču samo ocena i školskog uspeha, tu su vršnjaci, odnosi sa nastavnicima... - objašnjava psiholog.

 Proces prilagođavanja u novoj sredini zahteva vreme. Nemojte očekivati da se dete uklopi odmah

Kako se ne bi stvorila konfuzija na samom početku, učiteljica Zorana savetuje roditelje da naprave plan odmah po polasku u školu, ali i da jasno odrede prioritete.

- Polazak dece u školu sa sobom nosi i druge brojne obaveze kao što su učenje i domaći zadaci. Ovo će kod neke dece ići lakše, a kod nekih teže stoga je važno odmah na početku napraviti plan i postaviti prioritete tokom dana – šta će se raditi, kada, koliko i slično. Iako polazak u školu označava da su deca intelektualno zrelija, samostalnija i spremnija za učenje veština i sposobnosti koje će im služiti kasnije u životu, ipak oni još uvek nisu dovoljno odrasli da sami sebi odrede prioritete. Većina dece pre će odabrati igru umesto učenja, ali u tim trenucima nastupaju roditelji. To ne znači da roditelji treba da se pretvore u đake pa onda učitelji ocenjuju rad roditelja, već je potrebno sesti sa mališanom i videti u čemu je problem i onda zajednički doći do rešenja - priča učiteljica Zorana.

Deci su roditelji važna figura u životu, oni ih oponašaju i ogledaju se na njih stoga je za roditelje važno da pred decom imaju pozitivne stavove i vrednosti o školi kako bi se isti preneli na dete. Ukoliko roditelji imaju pozitivan stav o školi, učiteljici, đacima, nema sumnje da će se deca usvojiti upravo takva osećanja i da će sa oduševljenjem čekati 1. septembar - saglasne su naše sagovornice.

Bonus video: