Društvo
SRBIJO, ZAPITAJ SE ŠTA NIJE U REDU! Zastrašujući podaci Instituta za mentalno zdravlje! Na lečenju od kocke 16 maloletnika, najmlađi ima SAMO 12 GODINA!
Dečak star svega 12 godina nalazi se na lečenju od kocke, alarmantni su podaci Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu!
Od početka 2020. godine do septembra ove godine čak 16 maloletnika zavisnih od klađenja leči se na Institutu. Do sada se, kako kažu lekari, izlečilo šestoro dece.
Stručnjaci kažu da deca najčešće preko kladionica ulaze u svet kockanja i upozoravaju da je u pitanju bolest zavisnosti podjednako opasna kao alkohol ili droga.
Prvi znaci ludila
Načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje dr Ivica Mladenović kaže za Informer da nam deca sve ranije postaju zavisnici od kocke.
- Stanje je zaista zabrinjavajuće. U našu dnevnu bolnicu na lečenje dolaze deca od 12 do 18 godina i do sada su svi bili dečaci. Kada se prijave na lečenje, već budu u stanju ozbiljne psihičke zavisnosti, što zahteva ozbiljno lečenje. Roditelji su ti koji dovode decu na lečenje, ali nekada prođe dosta vremena dok primete koliko su im deca ogrezla u zavisnost. Kod većine, roditelji primete da su deca agresivnija, da troše više para nego ranije, da im nestaju vredne stvari iz kuće, da popuštaju u školi, da se povlače u sebe... Neretko, alarm za ovaj problem jeste i kucanje kamataša na vrata, jer se mladi kockari na razne načine dovijaju kako bi došli do novca za klađenje - objašnjava dr Mladenović i ističe:
- Zabrinjava to što po pomoć dođu kada bolest uzme maha, pa veliki broj dece prvo mora da ide na bolničko lečenje uz terapiju, jer ima ozbiljnu kliničku sliku i ispoljava prve znake ludila. Kada se dete smiri, onda se upućuje u dnevnu bolnicu, na deset nedelja, gde sa mamom i tatom dolazi svakog radnog dana.
Kladionice zabranjene blizu škola
Podsetimo, Uprava igre na sreću Ministarstva finansija donela je odluku da, prema Zakonu o igrama na sreću, minimalna udaljenost kladionice, igraonice ili automat-kluba od školske ustanove ne sme biti manja od 200 metara.
Na pitanje šta je glavni uzrok za ovu alarmantnu situaciju među tinejdžerima, odgovara:
- Zloupotreba kladionica, jer deca danas starijima daju da im uplaćuju tikete i to niko ne može ni da proveri ni da zabrani. A pre svega greška roditelja, odnosno najčešće očeva, koji, kao iz šale, vode mališane da popunjavaju zajedno tikete i gledaju utakmice, a da nisu svesni da ih tako na mala vrata uvode u svet velikih i ozbiljnih problema!
Prvi tiket
Sa njim je saglasna i Jelena Manojlović, direktorka SOS centra. Ona kaže da su svi pacijenti koji dođu na lečenje, prvi put u kladionicu ušli kao maloletnici.
- Istraživanje našeg centra, u kojem je učestvovalo 33 srednjih škola širom Srbije, pokazalo je da je oko trećine učenika ušlo u kladionicu pre 16. godine, više od polovine je više puta odigralo tiket između 16 i 18 godina, a 72 odsto njih smatra da kockanje nije zavisnost! Nažalost, deci su kladionice lako dostupne, a i reklamiraju ih ugledni sportisti, glumci, javne ličnosti. To mlade podstiče da ne rade ništa loše, već se samo zabavljaju. Ali tanka je linija od zabave do zavisnosti - kaže Manojlovićeva.
Zašto se deca kockaju
* zabava
* da zarade pare
* zbog društva
* da probaju nešto novo
Kako se sve kockaju
* kladionica/tiketi
* rulet
* aparati
* poker i blek-džek