29.03.2023.

21:00

Foto: printscreen

Društvo

KAKO DA VAS GAZDA NE IZBACI IZ STANA?! Važan savet za sve podstanare, ali i za stanodavce!

U Srbiji veliki broj ljudi žive kao podstanari i oni se svakodnevno susreću sa raznim izazovima svog stanodavca. Međutim, veliki problem o kojem se malo govori jeste taj što veliki broj podstanara nema Ugovor o zakupu koji, prema važećem Zakonu o stanovanju štiti i podstanara i stanodavca.

Advokat Andrija Marković ističe važnost postojanja takvog ugovora pri zakupu bilo kakve nepokretnosti, pogotovo stana, da bi se bolje i lakše odredile prava i obaveze obe ugovorene strane.

- Kod zakupa stanova, mnogo je bitno da odnos zakupca i zakupodavca bude formalizovan i za to postoji bezbroj razloga. Vrlo je poželjno da ugovor bude sačinjen u pisanoj formi kako bi svaka ugovorna strana jasno znala svoja prava i obaveze iz takvog ugovornog odnosa, a takođe bi takav ugovor trebalo overiti kod nadležnog javnog beležnika tzv. notara - objašnjava za naš portal advokat Marković. 

Informer

Advokat Andrija Marković

Marković smatra da, još uvek, u Srbiji postoje slučajevi u kojima stan bude zakupljen bez definisanog ugovora, što na kraju može dovesti do posledica stanodavca kao i podstanara.

- Građani, odnosno i stanodavci i zakupci u pretežnom broju slučajeva ne shvataju dovoljno ozbiljno ovaj ugovorni odnos pa sami sastavljaju ugovore čije pelcere nalaze na internetu ili ih uopšte ne sastavljaju. Najbolje bi bilo da u regulisanju odnosa, odnosno sastavljanju ugovora učestvuju stručna lica koja se time bave, ali stranke, kako bi uštedele i prošle što jeftinije, same uzimaju pravo u svoje ruke i javljaju se advokatima onda kada dođe do problema. Tada im tek biva jasno da je vrlo često ono što izgleda jeftinije na kraju ispadne zapravo najskuplje - ističe advokat. 

Ugovor o zakupu stana predstavlja pravnu formu koji zaključuju zakupac i zakupodavac, kojim se određuju svi uslovi zakupa. Njime se zakupodavac obavezuje da će zakupcu da preda određenu stvar (stan, nepokretnost) na upotrebu, a zakupac se obavezuje da će za taj zakup platiti određenu zakupninu (kiriju) i posle ugovorenog vremenskog perioda tu stvar vratiti.

Postoje slučajevi kada stanodavci smanje dogovorenu cenu zakupa u pisanoj formi ugovora, da bi sebe osloboli velikih troškova poreza. Posledice ovakvih slučajeva je izneo i advokat Marković koji je u svojoj praksi nailazio na ovakve primere.

- Ugovorne strane fingiraju pojedine ugovorne odredbe, obično cenu. Ovo često rade kako bi izbegli ili smanjili poreske obaveze. Međutim, ukoliko dođe do spora, zakupodavac u tom slučaju ne može od zakupca sudskim putem izvojevati ono što je zaista dogovoreno, već ono što stoji na papiru. Tako sam u svojoj praksi imao slučaj da je zakupodavac koji je fizičko lice izdao lokal firmi i kako bi porez bio manji ugovorio 200 evra mesečne zakupnine, a usmeno su se dogovorili da zakupac plaća 700 evra. U ovom slučaju zakupodavac nije znao da u odnosu fizičkog i pravnog lica porez snosi uvek pravno lice, a zakupac koji je to iskoristio vodio je dugogodišnji spor jer mu se više isplatilo da se sudi i plaća sudske troškove i kiriju, nego mesečnu zakupninu od 700 evra - naveo je Marković.

Najbolje je da postoji Ugovor o zakupu

Zaključak da je najbolje i najsigurnije da stranke u svemu postupaju onako kako je zakon odredio, da tačno i precizno predvide što više pravnih situacija i da plate porez koji su dužni po ovom osnovu.

Andrija Marković

Advokat navodi da u slučajevima kada nije potpisan ugovor između stanodavca i podstanara može doći do određenih posledica koje mogu dovesti do pravnog spora.

- U slučajevima kada zakupac i zakupodavac nemaju ugovor, savet je da to urade, a ako je došlo do bilo kakvog spora, moraju se dobro potruditi da prikupe što više dokaza o postojanju zakupodavnog odnosa i onoga u čemu se sastoji njihov odnos - rekao je Marković. 

Informer

Važno je da usmeni dogovor bude ispoštovan i pismenim ugovorom

Slučaj Jelene Čeze iz Zemuna

Jelena Čeza iz Zemuna i njen suprug Nenad Josipović već dve godine pokušavaju da isele podstanare iz svoje kuće, u kojoj su oni stanovali, a proces na sudu traje već više od godinu dana. Čeza i njen suprug Nenad Josipović kažu da su još 2020. potpisali ugovor o zakupu sa podstanarima, i prema jednoj tački u ugovoru, zakup može da se raskine bilo kad, iako je na neodređeno vreme.

Oni su u januaru 2021. odlučili da daju otkaz podstanaru, ali tada je nastao problem. Podstanar je izjavio da nije obavešten o tome da mu je stanodavac otkazao i da je samo dobio tužbu i da se zbog toga neće iseliti, dok sud ne donese takvu odluku.

Sudski postupak se oteže već više od godinu dana, jer prema rečima Josipovića, podstanar koristi rupe u zakonu i već su dva ročišta odložena, a treće će biti tek u septembru, a oni u međuvremenu plaćaju sve račune.

Najveća briga podstanara je odluka stanodavca da ga naglo iseli tačnije izbaci iz stana. Zakon je regulisao ovakve slučajeve obaveznim otkaznim rokovima. Takođe, postoji i zakonska procedura za one podstanare koji odbiju da napuste stan nakon otkaznog roka. 

- Jasno je da stanar ne može preko noći biti iseljen ili kako se obično kaže izbačen iz stana. Otkazni rokovi se regulišu ugovorom o zakupu i vrlo je bitno da ukoliko dođe do ovih situacija stanodavac ne uzima stvar u svoje ruke već da u ovakvom slučaju, ukoliko nema dobrovoljnog iseljenja, ispoštuje zakonsku proceduru, koja je vrlo česo, na žalost, vrlo spora - zaključio je za naš portal advokat Andrija Marković.