21.05.2023.

19:47

Foto: printscreen

Društvo

RODITELJI TRAŽE PREKID NASTAVE U RIBNIKARU! Još nema ocenjivanja učenika u osnovnoj školi u kojoj se desio masakr

Grupa od oko 200 roditelja đaka Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" na Vračaru, u kojoj se 3. maja desio masakr, zatražila je od nadležnih momentalni prekid nastave i okončanje radne školske godine.

Prema planu, škola nastavlja danas da radi, po programu bez ocenjivanja i bez ispitivanja učenika, a jedina razlika u nastavi biće školsko zvono koje se nije oglašavalo od 3. maja.

Stres za učenike

U saopštenju roditelja se navodi da je upravo tragični događaj nasilnim putem prekinuo normalno školovanje.

"Sve ono što se u školi dešavalo nakon 3. maja predstavlja samo pokušaj da se nasilno uspostavi 'normalno' stanje u školi. Krizni plan, 'koji uprava škole pokušava da sprovede po svaku cenu', ima jedino za cilj da prikrije posledice tragičnog događaja. Smatramo da je plan za nastavak školovanja koji se sprovodi od 10. maja štetan po razvoj velikog broja učenika (ako ne i svih), i da je jedino rešenje momentalan prekid nastave i okončanje radne školske godine. Nijedan dan posle 3. maja nije nastavak školske godine nego veštačko pravljenje da se ništa nije desilo. A desilo se. Deca su nam ubijena u školi" piše u saopštenju roditelja.

Informer

Đaci VII/2 dobijaju pretnje


Roditelji đaka iz odeljenja VII/2 OŠ "Vladislav Ribnikar" tvrde da njihova deca konstantno doživljavaju nasilje na internetu.
- Deca nam dobijaju pretnje i uvrede preko društvenih mreža i zato smo izuzetno zabrinuti, jer postoji realan rizik da mogu da budu izloženi različitim oblicima nasilja - naveli su roditelji.

Oni navode da su njihov stav podržali eminentni stručnjaci iz oblasti neuropsihijatrije i psihoterapije. U prilogu saopštenja navedeno je mišljenje stručnog lica, neuropsihijatra i sudskog veštaka dr Zorana Đurića, koji se takođe zalaže da deca iz škole "Vladislav Ribnikar" u maju završe ovu školsku godinu. On je kao razloge naveo da masovno ubistvo deset đaka i jednog radnika obezbeđenja predstavlja snažnu traumu za učenike.

Trauma

Škola izaziva nevoljna sećanja na traumatični događaj, remeti im spavanje i sanjanje
Dr Zoran Đurić

- Emocionalna klima drugarstva, igre, zajedničkog učenja, sigurnosti i poverenja narušena je ovim zločinom. Neka deca su prisustvovala zločinu i ranjena su, neka su preživela bez povreda, neka su bila u smeni i čula pucnje. Deca su traumatizovana jer su direktno svedočila gubitku života svojih drugova, druga su sekundarno traumatizovana, jer su to odmah od njih saznala. Doživeti ranjavanje u oružanom napadu, prisustvovati smrti dragih drugova, saznati da drugovi sa kojima ste se viđali svaki dan u školi i u druženjima više nisu živi, traumatičan je događaj prvog reda - naveo je dr Đurić.

Traže suspenziju direktorke


Pored inicijative za završetak školske godine, i roditelji đaka odeljenja VII/2 u kojem se dogodio masakr uputili su dopis Ministarstvu prosvete u kojem zahtevaju hitnu suspenziju direktorke te škole Snežane Knežević, školskog psihologa Lidije Maksić i pedagoga Jelene Vujičić.
Oni su u dopisu naveli da zahtevaju utvrđivanje njihove lične odgovornosti za nastali tragični događaj i kasnije postupanje prema učenicima i roditeljima ovog odeljenja.
- Direktorka izbegava pisanu komunikaciju s nama, iako smo joj elektronskom poštom slali određena pitanja i predloge. Propusti Uprave škole se ogledaju i u nepostojanju jasnog plana i programa rada sa učenicima i roditeljima, bar u vremenskom periodu od naredna dva-tri dana, ali zašto ne i na nedeljnom nivou - kazali su roditelji dece koja su preživela masakr.
Roditelji su zatražili i određivanje jednog lica ili manje grupe lica od strane nadležnih organa za neposrednu komunikaciju i koordinaciju aktivnosti sa roditeljima odeljenja VII/2 zbog njihove specifičnosti.

Informer

Mesto zločina

Prema njegovom mišljenju, da bi se ova posttraumatska reakcija smirila i sanirala, potrebno je da deca ne dolaze u školu, na mesto zločina, jer ih to retraumatizuje.

- Izaziva im nevoljna sećanja na traumatični dogadaj (flešbekove), remeti im spavanje i sanjanje, primorava ih na ponašanje izbegavanja - moraju da se klone svih mesta, situacija i sadržaja koji ih na bilo koji način podsećaju na zločin, to ih čini razdražljivim i depresivnim. Zbog toga traumatizovana deca ne treba da idu u školu u kojoj se dogodio zločin. Ona sada ne mogu da misle na učenje. Ona sada treba da razgovaraju o onome što su doživela, da zajedno plaču, tuguju i razumeju ovaj strašni događaj. Ona mogu da se viđaju međusobno i sa svojim profesorima u nekom drugom prostoru. Da razgovaraju, da slušaju objašnjenja, da se teše. Da provode vreme u porodici, u ljubavi i miru koje im ona pruža - ocenio je Đurić.

Državni sekretar u MUP-u Danilo Stevandić istakao je juče da su deca u školama Srbije sigurna i bezbedna.

- U OŠ "Vladislav Ribnikar" biće pojačano prisustvo policajaca na oba ulaza. Ukupno šest policijskih službenika biće u smeni. Osim njih biće angažovane starešine koje će kontrolisati i obilaziti školu i policijske službenike. Njihov zadatak je da sa direktorima škola usaglase bezbednosne prioritete i pažnju usmere na rano otkrivanje mogućih rizika i pretnji - naveo je Stevandić.