21.06.2023.

07:43

Foto:

Društvo

STREPOTOKOKA HARA VRTIĆIMA! Izaziva anginu i šarlah, a evo kako se prenosi

Kod dece predškolskog uzrasta aktuelna je streptokokna infekcija, a kako smo saznali u Zavodu za javno zdravlje u Beogradu samo od početka juna pa zaključno sa jučerašnjim danom, 20., zabeležene su tri epidemije sa 19 obolelih.

Od početka godine bilo je 36 epidemija sa ukupno 336 obolelih.

- U maju je bilo 7 epidemija sa 42 obolelih, a u junu 3 sa 19 obolelih. U pitanju su sve predškolske ustanove i javljala se ili u obliku šarlaka ili streptokoknog laringitisa -  upala ždrela, gnojne angine - navode u Zavodu.

Epidemiolog Slavica Maris, načelnik Jedinice za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje objašnjava da je bakterija beta-hemolitički streptokok grupe A (Streptococcus pyogenes) uzročnik streptokoknih bolesti: gnojne angine i šarlaha. Gnojna angina je upala ždrela, a šarlah je akutna zarazna bolest koju karakterišu upala ždrela i pojava šarlahne ospe.

- Njih prate i opšti znaci infekcije kao što je povišena temperatura. Komplikacije šarlaha mogu biti gnojne i alergijske - objašnjava dr Maris.

Informer

Izvor infekcije je, objašnjava, osoba koja ima beta-hemolitički streptokok grupe A.

- Ona može da ima kliničke znake bolesti ili da bude zdrav kliconoša. Bakterija se najčešće prenosi kapljičnim putem, ređe kontaminiranim predmetima ili hranom. Streptokokne bolesti se javljaju sporadično ili u epidemijama u vrtićima, školama i ustanovama gde postoji kolektivni smeštaj. Najčešće obolevaju deca predškolskog i školskog uzrasta - kaže dr Maris.

Prema njenim rečima, kod sumnje da se radi o bolestima koje izaziva streptokok, lekar treba da uputi pacijenta na mikrobiološki pregled brisa ždrela.

- Nalaz piogenog streptokoka u njemu dokaz je uzročnika bakterijske infekcije i može da bude indikacija za antibiotsku terapiju u slučaju ispoljene kliničke slike. Lek izbora je penicilin i penicilinski preparati, a kod osoba alergičnih na penicilin – makrolidi ili neki drugi antibiotik prema antibiogramu - navodi dr Maris.

Informer

Kod pojave streptokokne bolesti u kolektivima, epidemiološke ekipe Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd sprovode epidemiološko ispitivanje i svim osobama koje su bile u kontaktu sa obolelim uzima se bris ždrela i nosa. Brisevi se obrađuju u mikrobiološkoj laboratoriji.

Sva deca sa nalazom beta hemolitičkog streptokoka grupe A se upućuju nadležnom pedijatru na pregled radi procene da li je potrebno lečenje antibioticima i preduzimanje drugih mera.

- Saradnja između ordinirajućeg lekara, zaposlenih u dečijem kolektivu, epidemioloških ekipa i lekara mikrobiologa je neophodna da bi se sprečilo širenje streptokoknih infekcija i nastanak komplikacija bolesti - napominje dr Maris.