Društvo
Kolaps na granicama! Rekordne gužve na ulazu u Srbiju i iz nje, zadržavanja i po šest sati!
Procene su da je u subotu i nedelju samo preko prelaza Horgoš prošlo više od 150.000 vozila.
Upravo se na ovoj granici najviše i čekalo, a juče se dugačkoj koloni nije video kraj. Kako su kazali putnici koji su se zadesili na licu mesta, u ranim jutarnjim časovima bilo im je potrebno oko više od sat i po da stignu do granice sa Mađarskom, ali se tokom dana broj vozila povećavao.
Putnici koji su ulazili u našu zemlju prošli su još gore. Jedan od njih koji živi i radi u Nemačkoj kaže da je juče od tri sata iza ponoći čekao da uđe u Srbiju.
- Šest sati ukupno sam čekao da pređem granicu. Puno je ljudi ovde, gužva je i sporo se prelazi granica iako je na Horgošu otvoreno šest traka za putnička vozila, dok autobusi čekaju u posebnoj traci. Srećom, imali smo dovoljno vode i hrane jer znamo da su u ovo doba meseca uvek velike gužve jer svi idu na odmor - rekao je on.
Prema informacijama Uprave granične policije, putnička vozila na Kelebiji na izlazu iz zemlje zadržavala su se dva sata, a na ulazu jedan sat. Na Gradini se na izlaz čekalo dva sata, a na Preševu i Gostunu oko sat, dok su na Batrovcima autobusi na ulazu u zemlju čekali 60 minuta.
Autobus stajao zbog jednog putnika
Osim zbog velikog intenziteta saobraćaja, na srpskim granicama se čekalo na prelazak i iz drugih razloga. Naime, na društvenim mrežama se pojavila fotografija i objava besne putnice koja tvrdi da je autobus kojim je putovala na odmor u Grčku čak 40 minuta stajao u mestu zbog sugrađanina koji nije platio kaznu.
Kako navodi ova putnica, zbog neizmirivanja dugovanja prema državi, odnosno neplaćanja saobraćajnog prekršaja, putnik je vraćen sa granice.
I na graničnom prelazu Jabuka sa Crnom Gorom juče se satima čekalo na ulazak i izlazak. Kako nam je nezvanično rečeno na ovom graničnom prelazu, primetno je da je saobraćajna gužva malo manja u jutarnjim časovima.
Iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) apeluju na sve putnike da pre polaska provere kakvo je stanje na graničnim prelazima, da izaberu neki alternativni prelaz gde je manja gužva. Treba da ponesu vodu i hranu, kao i da se naoružaju strpljenjem jer je ovo uobičajena situacija tokom letnje sezone.