Društvo
Krov nad glavom dobilo 250 izbegličkih porodica! Predsednik Vučić uručio ključeve stanova!
Krov nad glavom u naselju Ovča juče je dobilo 250 porodica izbeglih iz BiH i Hrvatske. Ključeve za 724 stanara koji će se useliti u novoizgrađene, moderne stanove uručio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić i šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre.
Predsednik Vučić je istakao da su najveće doprinose izgradnje stanova podneli ljudi iz Evropske unije.
- Mi Srbi smo naučili da kažemo hvala Evropljanima za ovu pomoć. Hvala svima koji su toliki novac uložili. U ovim modernim stanovima će živeti 250 porodica. Ukupno 724 osobe dobile su novi dom i to je velika stvar za sve njih, ali i za nas. Ovi stanovi omogućiće vam da živite svoje živote gledajući unapred, okrenuti sigurnoj i srećnoj budućnosti - rekao je Vučić.
Koliko vas volimo
Predsednik je svim ljudima koji se useljavaju u nove stanove poželeo da uživaju u svom novom domu.
- Većina vas je došla iz banijskih i kordunaških sela i gradova, dalmatinske Zagore i čitave BiH. Znam kako vam je. Znate, moj otac je rođen u izbeglištvu između Svilajnca i Despotovca pošto su mu prethodno ubili oca. Svi oni što su zapadno od Drine i Dunava kažu nikada vi u Srbiji nećete razumeti šta nama Srbija znači i koliko mi Srbiju volimo. Mislim da je ovo pokazatelj koliko mi volimo vas i da vas nikada nećemo zaboraviti. Uvek smo uz svoj narod, gde god on živeo - kazao je predsednik, koji je pomenuo i porodicu Milojević, koja je dobila svoj stan, a ima najviše dece - četvoro.
Prema Vučićevim rečima, u Srbiji još 8.860 izbeglica iz stradanja devedesetih godina nema rešeno stambeno pitanje.
- Za sve njih potrudićemo se da obezbedimo krov nad glavom do 2028. godine i u to ćemo uložiti ukupno 200 miliona evra. Znam da sa setom i dalje mislite na svoja rodna mesta, ali činimo sve da se i ovde dobro osećate i da imate bolju budućnost. Jednom zauvek ćemo rešiti problem stambenog pitanja za sve izbeglice - rekao je on.
Bjelići: Selili smo se, živeli ko podstanari
Među onima koji su posle skoro 30 godina dobili ključeve od stana nalazi se i porodica Bjelić iz Krajine, koja je u Srbiju stigla 1995. godine u "Oluji". Kako su rekli, bilo je teško napustiti dom i doći u nepoznato.
- Nemam šta da kažem, bile su muke žive, ne poznaješ grad. Živeli smo kao podstanari - rekao je Đuro Bjelić iz Hrvatske. Njegova supruga Ljiljana Bjelić rekla je da je zajedno sa suprugom došla i njihova ćerka, koja je, nažalost, bolesna.
- Živimo na teritoriji Beograda, ali smo se selili. Sada smo trenutno u Zemunu. Mnogo mi znači krov nad glavom. Imam sreće sa gazdama jer su jako fini i korektni - rekla je ona. Kako je dodala, dobijaju socijalnu pomoć od 22.000 dinara, a očekuju da suprug dobije tuđu negu i pomoć. U stan će se useliti i njihova ćerka.
Najveći donator EU
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre rekao je da je Evropska unija ponosna što učestvuje u programu pomoći izbeglicama.
- Znam da ste prošli kroz teška vremena. Zato je i važna inicijativa zemalja bivše Jugoslavije i EU za pomoć izbeglim i raseljenim licima. EU je pouzdan partner koji pokriva 80 odsto troškova ovog programa - rekao je Žiofre i dodao da se program približava kraju i da je Srbija postigla veliki napredak u rešavanju problema raseljenih.
Srbija je do sada stambeno zbrinula 27.925 porodica sredstvima iz budžeta Srbije i sredstvima donatora, od kojih je najveći Evropska unija kroz Regionalni stambeni program.