Društvo
Zbog raka godišnje izgubimo jedno školsko odeljenje! Jeziva statistika na 20 godina NURDORA
Glavna zastupnica NURDOR-a Tamara Klarić podseća da pre 20 godina, kada udruženje nije postojalo, roditelji čija su se deca lečila od raka nisu imali nikakvu podršku.
- Uslovi na odeljenjima pedijatrijske hemato-onkologije u celoj zemlji su bili prilično loši, psiholozi na odeljenjima nisu postojali, u društvenoj zajednici je postojala ogromna stigma i ove porodice bile su prepuštene da se potpuno same bore sa najvećim izazovom na koji ljudsko biće može da naiđe – ugroženim životom svog deteta. Jedna grupa roditelja, koja je lečila svoju decu između 1999. i 2003. godine, okupila se i odlučila da nijedan više roditelj i nijedno dete u Srbiji ne smeju kroz tako nešto da prolaze sami. Nisu znali kako, nisu imali sredstava, nije im bilo nimalo lako, ali su imali ogromno srce i neverovatnu, nadljudsku snagu da posle svoje borbe nastave da rade nešto toliko važno za druge porodice – kaže Tamara Klarić za Blic.
Kakva je danas situacija sa brojem mališana obolelih od neke maligne bolesti, da li uočavamo bilo kakvo smanjenje broja ili je on, na žalost, u porastu?
Broj dece obolele od raka u Srbiji je godinama unazad u proseku oko 350 na godišnjem nivou. Ovo znači da u našoj zemlji skoro svakog dana jedno dete oboli od raka. Na žalost, od ovih bolesti godišnje izgubimo celo jedno školsko odeljenje. Sa druge strane, ono što ohrabruje jesu ipak veoma visoki procenti izlečenja kod dece, koji se, u zavisnosti od dijagnoze, kreću u proseku iznad 80 odsto. Zabrinjavajuća je činjenica da Srbija i dalje nema pedijatrijski kancer registar, tako da izostaje sistemsko i sistematično centralizovano praćenje statistike malignih oboljenja kod dece.