28.02.2024.

09:59

Foto: Shutterstock

Društvo

"Mladenačka groznica" - Već se prodaju termini za 2025. godinu! Za prosečnu srpsku svadbu treba iskeširati bar 15.000 evra!

Meseci koji su inače najtraženiji među mladencima - maj, jun, ali i septembar, gotovo su svuda "bukirani", a ponešto je, kako kaže Nikola Janković iz Udruženja "Ivent industrija Srbija", ostalo za oktobar i april.

Letnji meseci, poput jula i avgusta, uglavnom su "rezervisani" za Srbe koji žive u inostranstvu, zbog toga sve veći broj mladenaca svoje veselje zakazuje i radnim danima, a u potragu za salom trebalo bi da krenu godinu do godinu i po dana ranije.

- Trenutno još može da se nađe neki slobodan termin za vikend, mladenci treba da budu uporni i da ne odustaju. Zakazuje se i petak jer tada dobijaju popuste jer za vikend ne mogu da pronađu bend. Naravno, prvo "odu" oni lokali u kojima su cene niže. Zato treba na vreme da počnu da traže. Evo, već se prodaju termini za 2025. godinu, i to najviše uzimaju Srbi koji su inostranstvu, posebno za avgust - navodi Janković.

Informer

 

Sa 39 na 50 evra po osobi

Zbog velikih poskupljenja, cena paketa po osobi na svadbama skočila je sa 39 evra na 50 evra, a naš sagovornik ističe da se to u ovoj sezoni nije promenilo.

- Poskupela je struja, meso, akcize na alkohol... U skladu sa tim, podignuta je i cena "stolice". Mislim da će do kraja godine to ići za još evro, dva više. Što se tiče sledeće sezone, procena je da će cena po osobi skočiti za oko 10 odsto - ocenjuje on.

Mladenci ove godine za prosečnu svadbu, koja u Srbiji podrazumeva 200 gostiju, treba da iskeširaju najmanje 15.000 evra.

U koverti bar 75 evra

Naš sagovornik otkriva i dilemu svih gostiju na svadbama i glavno pitanje - koliko da stavim u kovertu?

- Razgovarao sam sa mladencima posle proslave u vezi sa tim koliko su dobili para. Od 133 mladenaca, samo tri nisu povratila svotu novca koju su dali na svadbu. Apelovali smo na ljude, i to je izgleda urodilo plodom. Gosti treba da daju bar 75 evra po osobi. Dakle, ukoliko ide par, momak i devojka, ili muž i žena bez dece, onda je to 150 evra - kaže Janković.

Dodaje da je to ranije bilo 50 evra po osobi, ali da ta svota novca više ne može da pokrije sve troškove koje mladenci imaju.

Informer

 

Janković se osvrće i na to kako se pokloni razlikuju od sredine do sredine, ali i kako je nekada bilo drugačije.

- Pre su se mladenci kućili, pa onda od nekog gosta dobiju šporet, od nekog frižider, lampu... I danas toga ima, ali uglavnom u manjim sredinama. Mladenci u gradovima dobijaju koverte sa novcem. I to je ispravno, jer onda oni sami mogu da odluče u šta će taj novac da ulože - kaže on.

Podsetimo, cene su naglo skočile i nakon što je prošla pandemija korona virusa, a kako su ranije ispričali za Blic iz "Ivent industrija Srbije", u 2023. godini bilo je za oko 4.000 svadbi manje nego u 2019. kao i da je buking opao za oko 30 odsto.

- Sada se situacija stabilizovala i očekujemo više venčanja u ovoj sezoni - poručuje Nikola Janković.