07.03.2024.

07:25

Foto: Shutterstock

Društvo

Moguća epidemija alkoholizma! Alarmatno stanje u Srbiji: Deca od 12 godina truju se alkoholom!

Prema njegovim rečima, kombinacija alkohola i energetskih pića, kao i psihoaktivnih supstanci, može da napravi ogromnu štetu mladom organizmu.

- Alkohol je u malim dozama stimulator, a u velikim dozama uništava nervni sistem. Osobe koje su u razvojnom dobu, gde mozak još nije završio razvoj, na ovaj način mogu trajno i nepovratno da ga oštete, a mladi nisu svesni toga! Deca se bukvalno otruju od količine alkohola koju popiju. Velike količine alkohola mogu da dovedu do oštećenja brojnih organa, kao i mozga, zbog čega ne mogu da kontrolišu motoriku, a česti su i epileptični napadi - kaže dr Raičević.

On dodaje da je neverovatno što se javnost navikava na vesti o pijanim tinejdžerima i ističe da bi one trebalo da budu alarm, i to ne samo za stručnu javnost.

- Radim na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) i ne pamtim da je dolazio ovoliki broj pijanih maloletnika kojima je trebalo da se pruži lekarska pomoć. I ranije je bilo pijanstava, ali ne u ovakvim procentima. Brojka od 2,8 promila alkohola u krvi pokazuje da je neko popio 0,7 litara alkohola jačine 40% za samo sat vremena! Još je opasnije mešanje alkohola sa energetskim pićima, što tek izaziva opasne procese u mozgu. U takvom stanju dolazi do znatnog poremećaja moždanih funkcija, koje mogu da se završe poremećajem disanja, rada srca i na kraju smrtnim ishodom. Ukoliko se alkoholu i energetskim napicima dodaju i klasične droge, mozak više nema kapacitet da podnese takvo stanje. Osnovni problem alkoholizma je gubitak kontrole i samokontrole. U jednom trenutku oni piju mehanički, više nemaju doživljaj stvarnosti, ne znaju koliko su popili i šta se dešava sa njima, jer se potpuno gubi kontrola nad okolinom - objašnjava dr Raičević.

Informer

 

Ovaj stručnjak navodi da, ukoliko se ovakva pijanstva dešavaju jednom mesečno, posredi je ozbiljan socijalni problem.

- Problem je i to što, kada dođe veliki broj ljudi na ispiranje, kao što se dešava u poslednje vreme, odgovarajuće institucije nemaju kapacitet da ih smeste i pruže adekvatnu pomoć - upozorava dr Raičević.

Cela porodica na lečenju

Dr Ivica Mladenović za Informer napominje da pravilno lečenje dece od alkoholizma traje tri meseca i obuhvata lečenje cele porodice iz koje potiče mladi alkoholičar.
- To lečenje je preskupo i za državu i za porodice koje dolaze na lečenje. Deca u tom periodu ne mogu da idu u školu, a roditelji na posao. Sve to sa sobom nosi mnogo odricanja, a lečenje ovakve porodice košta državu između 50.000 i 100.000 evra. Upravo zbog toga je veliki poraz za zemlju i čitav sistem da smo uopšte došli u situaciju da lečimo decu od alkohola. To nam govori da mi nemamo nikakve preventivne mere - kaže dr Mladenović.

Doktor Ivica Mladenović, načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje i predsednik nacionalne Komisije za alkoholizam, za Informer navodi da poslednje evropsko istraživanje o upotrebi alkohola i drugih droga među mladima u našoj zemlji pokazuje zabrinjavajuće podatke.

- Iako je zakonom zabranjeno prodavati alkohol maloletnicima, istraživanje je pokazalo da među šesnaestogodišnjacima tri odsto dečaka i 0,2 odsto devojčica svakodnevno - redovno pije. To je uvod u alkoholizam... Naročito veliku opasnost predstavlja takozvani kulturološki alkoholizam, koji je jako prisutan. Ukoliko dete pre 12. godine dođe u kontakt sa alkoholom, čak tri puta su veće šanse da kasnije postane alkoholičar. Mi moramo imati na umu da je na nivou čitave Evrope broj jedan uzročnik smrtnosti u uzrastu od 18 do 30 godina zloupotreba alkohola. Kod nas je najveći problem to što nije zaživela nacionalna strategija koja reguliše ovu oblast, a koja je donesena pre sedam godina. Ona sadrži deset tačaka, od kojih se neke odnose na bolju kontrolu u saobraćaju, edukaciju onih koji prodaju i služe alkohol, kao i prevenciju. Međutim, dokument koji imamo ne primenjuje se, i to je najveći problem, koji je i doveo do ovakve situacije - navodi dr Mladenović.

Informer

 

Poremećeno ponašanje

Naš sagovornik navodi da deca, kao i odrasli, u alkoholisanom stanju predstavljaju veliku pretnju po druge i po same sebe. Upravo to predstavlja zloupotrebu alkohola koja može dovesti do opasnih situacija.

- Neka postaju agresivna, nasrću na druge, upuštaju se u rizične seksualne odnose. Ponašaju se potpuno suprotno od onoga kakva su u treznom stanju. Budući da klinika na čijem sam čelu ima dvodnevnu bolnicu za ovakve pacijente uzrasta od 12 do 18 godina, kod nas ne dolaze mlađi. To ne znači da ih nema. Njih roditelji vode u dečje bolnice - kaže dr Mladenović.