09.03.2024.

06:51

Foto: Informer

Društvo

Srbija centar razvoja veštačke inteligencije! Naša zemlja će u naredne tri godine predsedavati važnom svetskom pokretu

Predsednik Vučić je objasnio da će u prvoj i trećoj godini Srbija biti pomoćni predsedavajući, a u drugoj godini glavni predsedavajući, kada će Beograd biti domaćin svih članica.

- Teško je dovoljno naglasiti od kakvog je značaja za našu zemlju da učestvuje u globalnim tokovima razvoja veštačke inteligencije. Organizacija GPAI radi na uspostavljanju standarda i pravila za razvoj veštačke inteligencije u celom svetu. Osnovana je 2020. godine, na inicijativu predsednika Francuske Emanuela Makrona i premijera Kanade Džastina Trudoa, a naša zemlja je postala član pre godinu dana - istakao je predsednik.

Potvrda šta možemo

Premijerka Srbije Ana Brnabić je naglasila da je ovo veliko priznanje za naše rezultate u IT sektoru.

- Odlične vesti za naše građane! Srbija će predsedavati Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju! Srbija je jedna od samo 29 članica organizacije kojom su do sada predsedavale Francuska, Kanada, Japan i Indija. Ovo je, pre svega, veliko priznanje za naše rezultate u oblasti veštačke inteligencije, ali i potvrda šta sve Srbija može - navela je Brnabićeva.

Informer

 

Kada je naša zemlja u pitanju, u prethodnim godinama je baš razvoj veštačke inteligencije i biotehnologije bio fokus Vlade. Članstvom u ovoj organizaciji, Srbija je stekla brojne pogodnosti na nekoliko različitih polja. Jedan od najznačajnijih je svakako pristup najsavremenijim tokovima u oblasti veštačke inteligencije, kao i prilika da doprinese razvoju tehnologije koja će se koristiti u privredi.

Veštačka inteligencija

Veštačka inteligencija je podoblast računarstva, a ideja je da se naprave mašine koje će obavljati različite zadatke inteligentno. Veštačka inteligencija uči tako što prikuplja podatke, analizira podatke tražeći šablone i onda koristi te šablone za pravljenje logičnih predviđanja o budućim stanjima. Dakle, omogućava računarima da koriste ogromnu količinu podataka kako bi sami doneli odluku ili izvršili aktivnost.

Direktor tima za specijalne projekte u kabinetu predsednice Vlade Stefan Badža rekao je da je prioritet Vlade da se razvija region Jugoistočne Srbije, pre svega u digitalnoj industriji.

- Sa dobrim kompanijama i fakultetima u Nišu možemo da uradimo još više. Fokus nam je prethodnih godina na veštačkoj inteligenciji i biotehnologiji. Nastavljen je značajan rast IT usluga, uprkos krizi. Imamo 10 hiljada zaposlenih u ovom sektoru. Ulažemo u oblasti koje se zasnivaju na znanju i korišćenju modernih tehnologija - rekao je Badža.

Informer

 

Najznačajniji članovi GPAI

* SAD
* Ujedinjeno Kraljevstvo
* Indija
* Japan
* Južna Koreja
* Brazil
* Francuska
* Nemačka
* Turska

Razvijamo autonomnu vožnju

Dodao je da je veoma bitno da se razvijamo u različitim oblastima.

- Na primer, BIO4 kampus u Beogradu će se fokusirati na tehnologije. U Nišu, gde postoji inovacioni distrikt, pokušavamo da razvijamo oblast autonomne vožnje (automobile koji sami voze) i nadamo se da ćemo uskoro imati poligon za njihovo testiranje - istakao je on.

Vladimir Radovanović iz Ministarstva nauke ističe da trenutno u Srbiji postoji oko 750 startap kompanija i da je veliki značaj što mladi kod nas imaju gde da razvijaju svoja znanja u ovoj oblasti.

- Počeli smo izgradnju Naučno-tehnološkog parka u Kruševcu, brzo će biti i u Čačku. Imamo 23 regionalno inovativna startap centra. U većini gradova u Srbiji koji nemaju fakultete, mladima je omogućeno da se razvijaju kroz te centre - zaključio je Radovanović.

Koristiće se u otkrivanju dijagnoza retkih bolesti
 

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović istakla je da bi upotreba veštačke inteligencije u kombinaciji sa kliničkom slikom, kao i u kombinaciji sa genetskim podacima, skratila vreme i dala novu šansu pacijentima. Podsetila je i da je prošle godine Vlada Srbije sa kompanijom "Takeda", uz veliku podršku japanske ambasade i naroda Japana, potpisala ugovor o saradnji u unapređenju dijagnostika retkih bolesti u Srbiji upotrebom novih tehnologija, kombinacijom sekvenciranja, veštačke inteligencije i stručnosti lekara.