Društvo
Neprocenjivo blago u vladičanskom dvoru u Kragujevcu! Najbogatija kolekcija vaskršnjih jaja u svetu
Preosvećeni Jovan nastavio je tradiciju i nastavio je da ih prikuplja.
- Ima ih više od 250. Nije ih moguće hronološki poređati, ali se zna da je najstarije doneo počivši vladika Sava iz Amerike pre oko 50 godina. To jaje je jedno od više desetina koje je sa vladikom iz Amerike stiglo u Kragujevac i znamo da je oslikano rukom deteta koje je potomak Srba doseljenika u SAD - kaže sveštenik Dragiša Bogićević, kustos Starog vladičanskog dvora.
Nastavak tradicije
Kako objašnjava, nakon upokojenja vladike Save na čelo eparhije došlo je Njegovo preosveštenstvo vladika Jovan, koji je, dok je upravljao Eparhijom zapadnoameričkom, takođe na poklon dobijao vaskršnja jaja.
- On je svoju kolekciju pridodao već postojećoj. Zato sada imamo ovaj jedinstveni prostor gde se brižljivo čuvaju vaskršnja jaja sa svih meridijana. Više od 50 stiglo je iz SAD, Los Anđelesa, Majamija, Čikaga, Bostona, Finiksa, sa Aljaske. Ima ih iz Vitlejema, Nazareta, Argentine... Ova novijeg datuma dolaze iz Kijeva, Sankt Peterburga, Moskve, Pariza, Londona, Bazela, afričkih i azijskih zemalja - priča Bogićević.
Za jedno jaje iz kolekcije vezana je i anegdota kada su srpski patrijarh Porfirije i vladika Jovan boravili u Johanesburgu u Južnoafričkoj Republici.
- Patrijarh se tada našalio sa našim episkopom i rekao, prisećajući se zbirke koju je video u Kragujevcu, da u kolekciji nedostaje samo nojevo jaje. Neko iz pratnje je čuo ovaj razgovor i organizovao da domaćini nabave nojevo jaje kojim su na kraju posete darivali episkopa Jovana. Sada se u kolekciji nalaze čak tri primerka.
Svako ima priču
Bogićević kaže i da svako izloženo jaje ima svoju posebnu priču i predstavlja posebnu vezu episkopa sa verujućim ljudima izdaleka.
Preosvećeni vladika Jovan je mnoga od ovih vaskršnjih jaja dobio na poklon, između ostalog, i od parova bez dece za koje je čitao molitve u manastiru Studenica.
Ova nesvakidašnja kolekcija, nažalost, nije dostupna široj javnosti, a eksponati zbog starosti i mogućih oštećenja nisu pogodni za postavljanje u izložbenom prostoru van Vladičanskog dvora.
O tehnikama kojima su jaja oslikana Bogićević kaže da su zastupljene bukvalno sve, od prastarih, gde se koristio vosak do raznih vrsta prirodnih boja, dekupaža, raznobojnih olovaka.
Kolekcija vaskršnjih jaja koja se čuva u Starom vladičanskom dvoru u Kragujevcu jedinstvena je u Srbiji i verovatno jedna od najstarijih i najbogatijih na svetu.