16.09.2024.

13:57

Foto: Printscreen/Twitter, Pixabay

Društvo

Onlajn kupovina u Srbiji eksplodirala: Potrošeno više od 540 miliona evra za tri meseca

Srbi i dalje najviše kupuju u domaćim onlajn prodavnicama, ali nesumnjivo je uticaj na skok internet kupovine imao i kineski Temu

U drugom tromesečju ove godine građani Srbije su ukupno, u dinarima, evrima i dolarima, preko interneta potrošili više od 540 miliona evra, saopštila je Narodna banka Srbije. Dodajući, uz to, da ovaj podatak ne uključuje kupovine plaćene pouzećem robe, kojima NBS ne raspolaže.

Građani najviše kupuju u domaćim internet prodavnicama, saopštila je NBS.

Najviše se kupuje dinarima, evrima i dolarima

Građani su obavili 19,2 miliona kupovina na internetu karticama i elektronskim novcem, čime je nastavljen međugodišnji trend rasta, koji u odnosu na isto tromesečje prethodne godine iznosi 36,1 odsto, objavila je Narodna banka Srbije.

Broj kupovina na internetu obavljenih u dinarima beleži rast od 33,4 odsto, dok je vrednost tih kupovina uvećana za 34,6 odsto u odnosu na drugo tromesečje 2023. godine. Posmatrano apsolutno, vrednost transakcija u dinarima za tri meseca iznosila je 36,3 milijarde dinara, odnosno – oko 309 miliona evra.

Kada se radi o internet transakcijama u evrima, njihova vrednost je oko 184,7 miliona evra. Uz to, građani Srbije su na internetu potrošili preko 55 miliona dolara. Ukupna cifra time dostiže oko 548 miliona evra.

Eksplozija šopinga na aplikaciji Temu

Jedan od mogućih uzročnika skoka onlajn kupovine je Temu, kineska aplikacija za onlajn kupovinu koja je za svega nekoliko meseci u Srbiji postala svojevrstan fenomen.

Temu je dizajniran tako da kod potencijalnih koriniska izaziva određenu dozu anksioznosti da će propustiti priliku da robu naruče u vremenu kada za te artikle postoji popust, po principu „ostalo vam je još veoma malo vremena da kupite ove neverovatne proizvode“.

Rezultat toga je izuzetan, jer se kod kupaca stvara osećaj da je veoma važno da što pre naruče nešto, kao da im život zavisi od toga. Time se stvara i utisak svojevrsnog sportskog nadmetanja, jer ništa nije logičnije nego da pomislite da ste zapravo uspeli da „pobedite“ prodavca tako što ste uspeli da od njega kupite proizvod pre nego što se „vratila“ originalna cena.

Uz tu potpuno iracionalnu hitnost Temu ima i još jedan adut – zaista veoma povoljne, da ne kažemo niske cene, kojima konkurencija teško može da parira, posebno zbog toga što Temu nudi i besplatnu dostavu.

Novi konkurent – Šejn

Nakon vrtoglavog uspeha Temua, u Srbiji će se uskoro pojaviti još jedna kineska onlajn platforma za kupovinu – Šejn.

Šejn je pre svega poznat po prodaji relativno jeftine odeće, a za uspeh te platforme zaslužna je njena popularnost među potrošačima generacije Z.

Korišćenje Šejna omogućeno je sporazumom koji je Javno preduzeće Pošta Srbije sredinom avgusta sklopilo sa mađarskom poštom.

Iz tog preduzeća su naveli da će taj sporazum, a time i korišćenje aplikacije Šejn, za korisnike značiti bržu i lakšu isporuku robe, koja će nakon završetka postupka carinskog nadzora, na adrese korisnika biti isporučivana u roku od 72 sata.

Navedeno je i da će se mreža JP Pošta Srbije sa sadašnjih 500 do kraja godine proširiti na 1000 paketomata namenjenih isporuci pošiljaka.