23.10.2024.

08:25

Foto: Foto: Pexels

Društvo

Kako izaći na kraj sa stanarima koji prete, bacaju stvari, blokiraju hodnik, prave buku? Evo odgovora

Godinama je u zgradi u Blagajskoj ulici na Konjarniku komšijama život nepodnošljiv, zbog, kako kažu, ponašanja 60-godišnje komšinice.

- Napada decu, starije, baca stvari sa zgrade, ima napade kada se dere, preti nam da će nas zapaliti, napasti - kaže stanarka Jelena Spajić.

Komšinica živi sama, bez vode i struje, gomila otpad u stanu. Prijavljivali su to na mnoge adrese, a pre dva dana su zajedno došli Hitna pomoć, policija i socijalni radnik.

- Na neki način su obećali da će da je zbrinu. Uveče se samo vratila kući i videli smo da je ušla u zgradu - kaže stanarka Hristina Ribić.

Komšije misle da su nemoćne, ali inspekcija može da uđe u stan

Mnogo je požara u zgradama zbog unošenja otpada, loženja parketa.

Kako je stan zagarantovana privatna svojina, komšije misle da su nemoćne sve dok otpad ne zakrči hodnik, prolaz, podrum.

Tada može biti nadležan komunalni inspektor, ali postoji efikasan put.

Treba pozvati sanitarnu inspekciju, koja ima načina da uđe u stan.

Buka najveći problem, ali građani su tolerantni u slučaju proslava

Darko Dujović, načelnik Komunalne milicije, rekao je u Beogradskoj hronici da je buka u stanovima najčešći problem, ali da to nije isključivo muzika, već mogu da budu u pitanju deca, glasan televizor, trčanje u stanu, korišćenje nekih uređaja…

U slučaju proslava, Dujović ističe da tu ima jako malo prijava i da su građani tolerantni po tom pitanju, ali kada se slavlje najavi, dva dana unapred.

Pored buke, dodaje, najčešći problem je zauzimanje zajedničkih prostorija, hodnika, tavana, podruma, pošto neko od nesavesnih stanara ostavlja robu, garderobu, uređaje i onda blokira prolaz.

U tim slučajevima, Komunalna milicija izdaje prekršajni nalog i naređenje da se to ukloni. Ukoliko se ne postupi naređenju, navodi Dujović, sledi kazna, prosleđivanje opštini…

Skidanje sijalica, stalno kvarenje lifta, prosipanje vode, bacanje otpada kroz prozor, česte su nedaće u zgradama.

Nesvesno, a često i namerno ponašanje, proširilo se na sastanke stambene zajednice, gde se donose ključne odluke.

Kada reaguje policija

Ima fizičkih i verbalnih pretnji, podnošenja prijava.

Advokat Aleksandar Radivojević kaže da je upravnik zgrade taj koji ima ovlašćenja da reprezentuje zgradu, koja je sad po pravnoj teoriji pravno lice.

"Dakle, i ta zgrada ima pravo da zahteva određene delatnosti od onoga ko ugrožava interese zgrade", dodaje Radivojević.

Kazne 5.000 dinara, ali samo ako milicija zatekne prekršaj

Što se tiče sankcija, za fizičko lice kazna je 5.000 dinara za većinu prekršaja, osim paljenja otvorenog plamena.

Komunalna milicija, objašnjava načelnik Dujović, ne može da sankcioniše nekog samo na osnovu prijave ili nečije izjave, već samo u situacijama kada se pojavi i zateknu buku.

Asocijalno ponašanje je kršenje kućnog i javnog reda, i advokat Radivojević kaže da svako, pre svega upravnik, mora odmah da pozove policiju koja će napraviti zapisnik.

Taj zapisnik predstavlja osnov svima za pokretanje postupka kako bi se nadoknadila šteta.

- Ukoliko se radi o izvršenju krivičnog dela koje je uzrokovano određenim, recimo, psihičkim problemima ili uzimanjem narkotika ili alkoholemijama i tako dalje, javno tužilaštvo kada vodi postupak ima pravo da izrekne, odnosno predloži mere bezbednosti kao što je obavezno psihijatrijsko lečenje, obavezno lečenje narkomana ili alkoholičara i tako dalje - objašnjava Radivojević.

Centar za socijalni rad postupa na osnovu nalaza psihologa

Centar za socijalni rad nije nadležan u situacijama kada se krši kućni red, pogotovo ako je reč o poslovno sposobnoj osobi.

Međutim, može, na osnovu nalaza psihologa ili neuropsihijatra, da pokrene postupak lišavanja poslovne sposobnosti i da takvoj osobi odredi staratelja, odogovorio je RTS-u Centar za socijalni rad.

Kućni red – u kojim periodima mora da vlada apsolutni mir

Prema propisima, u vreme kućnog reda mora vladati apsolutni mir, ne može se praviti bilo kakva buka, ne mogu se izvoditi bilo kakvi radovi, ne mogu se koristiti čak ni mašine za održavanje zelenila oko zgrade.

- Ranije je bilo malo duže, bilo je od 12 do 18 časova, sada je to skraćeno, pa je od 16 do 18 časova radnim danima i od 22 uveče do 7 ujutru narednog dana, s tim što je vikendom produženo, pa je od 14 do 18 u danima vikenda u toku dana, uveče je od 22 do 8, odnosno od 22 do 10 nedeljom - navodi načelnik Komunalne milicije.