Društvo
Nastavnicima primanja skaču za 10.000 dinara! Zaposlenima u obrazovanju od početka sledeće godine 11 odsto veće plate
To praktično znači da će se plata nastavnika od naredne godine uvećati za skoro 10.000 dinara i umesto 86.643 iznosiće 96.173 dinara.
Ovo je obelodanio premijer Vlade Miloš Vučević koji se sastao sa predstavnicima sindikata prosvete i predškolskog obrazovanja.
On je istakao i da će svi, izuzev zaposlenih u visokoškolskim ustanovama, do 9. januara 2025. godine dobiti jednokratnu novčanu isplatu u iznosu od 15.000 dinara, kao i da će naknada za razredno starešinstvo od 1. januara biti dodatno povećana za jedan odsto, navodi se u saopštenju Vlade.
Vučević je rekao i da će do kraja godine biti usvojene izmene Krivičnog zakonika u cilju krivično pravne zaštite zaposlenih u sistemu obrazovanja, te da će se odmah krenuti sa pregovorima oko posebnog kolektivnog ugovora i intenzivirati rad na izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, a u cilju jačanja uloge i autoriteta nastavnika.
Vučević i predstavnici sindikata su se saglasili da sindikati do kraja sedmice odgovore na ponudu Vlade Republike Srbije.
Premijer Srbije je istakao da je svima jasno da je prosveta jedan od stubova društva i da niko nije neodgovaran da to potcenjuje i izrazio nadu da će doći do dogovora i da će biti nastavljen socijalno-ekonomski dijalog, sa ciljem da se napravi i strateški dokument o tome šta raditi u naredne dve, tri ili četiri godine da prosveta ima položaj u društvu kakav zaslužuje.
Kako će rasti plate u javnom sektoru
ZANIMANJE SADAŠNJA PLATA PLATA U JANUARU 2025.
nastavnik 86.643 96.173
razredni starešina 97.084 107.763
vaspitač 74.469 82.687
Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment državne uprave navodi da povećanje plata od 11 odsto za zaposlene u obrazovanju pokazuje nastojanje Vlade da unapredi materijalne uslove u ovoj oblasti.
- To je važan korak ka unapređenju obrazovnog sistema. Uz jednokratnu novčanu isplatu i planirano povećanje naknade za razredno starešinstvo, Vlada šalje pozitivan signal o važnosti ulaganja u kvalitet obrazovanja. Nastavak dijaloga sa sindikatima i rad na jačanju njihove pravne zaštite i koraci na osnaživanju nastavničke uloge mogu dodatno doprineti stabilnosti i dostojanstvu ove profesije. Uz ove mere, potrebno je preispitivanje nastavnih programa i snaženje veze obrazovanja sa tržištem rada, kao i promocija deficitarnih zanimanja, u čemu uloga države može da bude presudna - ističe Rabrenović.