08.02.2020.

08:00

Foto:

Džet set

PROKLETSTVO MOMKA POSLE KOGA JE OSTAO MIT "ŽIVI BRZO, UMRI MLAD..."! Na današnji dan ROĐEN JE HOLIVUDSKI ZAVODNIK koji je postao legenda sa SAMO TRI FILMA!

Bio je buntovnik, seks simbol i tinejdžerska ikona, želja svake devojke, završio je tužno, ali njegovo ime i prezime će ostati večno zapamćeno.

Džejms Bajron Din, rođen je u Marionu, u Indijani, u porodici zubnog tehničara Vintona Dina. Sa roditeljima se 1935. preselio u kalifornijsku Santa Moniku, ali Džejmsova majka Mildrid umrla je od raka pre nego što je proslavio deveti rođendan, što je dobrim delom dovelo do njegove psihičke nestabilnosti.

Nakon tog nemilog događaja otac ga je vratio u Indijanu da živi kod tetke i teče na farmi u mestu Fairmont, gde je i odrastao, pa mnogi to mesto smatraju njegovim rodnim gradom.

Објава коју дели James Dean (@jamesdean) дана 20. Нов 2019. у 3:24 PST

Uprkos tome što je nosio naočare sa velikom dioptrijom, u srednjoj školi je bio prava lokalna zvezda jer je igrao košarku za školsku ekipu, a nije mu loše išao ni skok s motkom.

Posle mature 1949. godine, Din se odselio u Los Anđeles radi studija na koledžu Santa Monika, gde je živeo sa ocem i maćehom. Međutim, posle nekoliko veoma turbulentih životnih događaja, 1951. godine definitivno je napustio studije i po nagovoru prijatelja i reditelja Džejmsa Vajtmora odselio se u Njujork kako bi se ozbiljnije posvetio glumačkoj karijeri.

Ubrzo je upisao čuvenu glumačku školu UCLA u Njujorku gde je ujedno dobio i prve uloge u malim brodvejskim predstavama. Ipak, to je bilo dovoljno da na sebe skrene pažnju Holivuda.

Čuveni Elija Kazan je odlučio da mu da glavnu ulogu u filmu "Istočno od raja", i tu već nastaje istorija. Mladog glumca mediju si proglasili za naslednika Marlona Branda, a skoro da nije postojala naslovna strana koju Din nije ukrasio svojim likom.

Објава коју дели James Dean (@jamesdean) дана 1. Авг 2019. у 9:02 PDT

Posle velikog filmskog debija, on je kao pasionirani ljubitelj brze vožnje kupio svoj prvi sportski automobil "porše" 356 spidster, nakon čega je počeo da učestvuje u auto-trkama. Marta 1955. godine bio je drugi u Palm Springsu, dva meseca kasnije treći u Bejkersfildu, dok je u Santa Moniki morao da odustane zbog kvara na automobilu.

Za vreme snimanja filma Nikolasa Reja "Buntovnik bez razloga", koji i danas znači simbol slobodne tinejdžerske pobune koji i simbolizuje sukob mladog čovek sa svetom odraslih, uz propratnu rok ikonografiju uličnih dvoboja i auto-trka, kupio je automobil "porše" 550 spajders, jedan od 90 proizvedenih te godine koji je nazvao "mala bitanga".

Po dobijanju uloge naftnog bogataša u filmu "Div", u kojem je glumio sa Elizabet Tejlor i Rokom Hadsonom, išao je u Teksas na snimanje, ali se u tom periodu nije takmičio na automobilskim trkama jer mu je tako nešto bilo zabranjeno filmskim ugovorom.

Објава коју дели James Dean (@jamesdean) дана 16. Јул 2019. у 10:01 PDT

Kobnog 30. septembra 1955. godine, glumac se vozio na trku u gradu Salinasu kalifornijskim putem 466 u svom "poršeu" 550 spajder s mehaničarom Rolfom Viterihom. Dok su prilazili jednim okolnim putem, u susret im je svojim "fordom" dolazio srednjoškolac Donald Turnspid koji je u tom trenutku sa glavnog puta skretao u sporednu ulicu ne dajući migavac.

Din je pokušao da ga izbegne, ali je "ford" udario u levu stranu "poršea" izrađenog od aluminija zbog potrebe razvijanja što većih brzina na takmičenjima. Viterih je kao suvozač prošao s prelomom noge, dok je Dinu pukao vrat i bila mu je smrskana čitava leva strana tela. Nije mu bilo pomoći.

Објава коју дели James Dean (@jamesdean) дана 14. Јун 2019. у 11:10 PDT

Turnspid je imao samo modrice, a policija ga nije tužila verovatno zato što je pri prvoj rekonstrukciji nesreće utvrdila da je Din vozio oko 120 kilometara na sat. Ipak, nekoliko godina kasnije, ponovnom rekonstrukcijom utvrđeno je da Din nije vozio brže od 100 kilometara. Prema tvrdnjama njegovog mehaničara, Dinove poslednje reči bile su: "Nemoguće da nas ne vide".

Nakon ove rečenice, uspostavljen je mit "Živi brzo, umri mlad i budi lep leš…" Taj čuveni krik pogibeljnog esteticizma i krajnja apoteoza ohole mladosti koja ne prihvata ništa osim sebe same, bila je jedna od najizrazitijih okosnica omladinske kulture burnog 20. veka.

Nakon ove rečenice, uspostavljen je mit "Živi brzo, umri mlad i budi lep leš…", rečenica koju će izgovarati mnogi mladi mangupi.

Tagovi: