14.01.2019.

23:15

Foto:

Hronika

NARKO-DILERI IMAJU SVOJE SUDIJE, TUŽIOCE, POLICAJCE...Šokantni rezultati višemesečne antimafijaške istrage

Opsežna višemesečna istraga koja je proteklog vikenda kulminirala masovnim hapšenjima krupnih narko-dilera i mafijaških bosova širom zemlje otkrila je i da postoji ozbiljna sprega između kriminalaca i više desetina visokopozicioniranih državnih službenika, saznaje Informer.
U sklopu ove antimafijaške akcije utvrđeno je da narko-karteli koji deluju na prostoru Srbije bukvalno imaju svoje sudije, policajce, tužioce, ali i političare koje godinama drže na platnim spiskovima.

'Slučajno' ih puste na slobodu

Zato se, kako tvrde naši odlično obavešteni izvori iz vrha vlasti, uveliko pripremaju i hapšenja mafijaških plaćenika koji zauzimaju visoke pozicije pre svega u pravosuđu, ali i u drugim državnim strukturama.
- Počela je najozbiljnija moguća borba protiv organizovanog kriminala u kojoj niko neće biti pošteđen! Nemojte se iznenaditi kad vidite hapšenja ljudi koji su godinama pomagali narko-dilerima da se nekažnjeno provlače - objašnjava sagovornik Informera. On naglašava da je posebno alarmantna situacija u pravosuđu.

MILENKO JOVANOV
POTPREDSEDNIK SNS

Neophodno je da se odvoji žito od kukolja i da se utvrdi ko radi za mafiju i kriminalne klanove, a ko je savestan i odgovoran državni službenik.

- Svi smo čuli da je predsednik Vučić posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost izašao sa podatkom da se skoro 60 odsto dilera droge na sudovima izvuče sa samo uslovnom kaznom. Pa treba li vam veći dokaz o korumpiranosti pojedinih sudija?! Mi često imamo i situacije da se teški kriminalci nađu na slobodi zbog nekih navodno slučajnih proceduralnih propusta u policiji, tužilaštvu i sudstvu. Na primer, saslušaju ga bez advokata, što po zakonu nije dozvoljeno, i onda budu prinuđeni da ga puste... - kaže naš izvor.

Na drugoj strani, bivši šef beogradske policije Marko Nicović smatra da najavljeno pooštrenje kaznene politike može da donese određene rezultate, pogotovo u delu u kojem će sudijama biti zabranjeno da ublažavaju kazne ispod propisanog minimuma.
- Međutim, ključno u ovoj borbi jeste da se suzbije sprega organizovanog kriminala i državnih službenika. Dokle god ta sprega bude jaka, kriminalci će biti korak ispred države bez obzira na kaznenu politiku - ističe Nicović, dodajući da su delovi policije i pravosuđa duboko korumpirani.

- Imamo situacije da se u istrazi namerno prave propusti ili sabotaže od strane policije ili tužilaštva. To nije problem koji datira od juče, već ima korene daleko u prošlost. Zato smatram da će njegovo iskorenjivanje ići sporo i teško. Bez obzira na to, ne sme se odustati... - apeluje Nicović.

Malo je poštenih

Advokat Svetozar Vujačić takođe smatra da je korupcija najveći problem, ali da izmene krivičnog zakonika i pooštravanje kaznene politike mogu da daju određene rezultate.
- Mi danas imamo situaciju da najteži prestupnici silovatelji, ubice dece i trgovci narkoticima dobijaju minimalne kazne, često manje od propisanog minimuma, a često i samo uslovne kazne. To ne može tako! - kaže Vujačić, uz opasku da je predsednik Vučić preterao kada je rekao da je 99 odsto zaposlenih u pravosuđu pošteno:
- Da je tako, ne bismo imali ovo što imamo danas. U najboljem slučaju njih 60 odsto odgovorno i pošteno radi svoj posao. Ostali, nažalost, ne rade u skladu sa zakonom.


NASTAVAK OBRAČUNA DRŽAVE S MAFIJOM! Nova hapšenja u Srbiji, pale vođe kragujevačkih klanova!

Vučić: Ubicama dece doživotna robija!


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je u subotu, posle sednice Saveta za nacionalnu bezbednost, da će država uvesti drakonske kazne za najopasnije kriminalce, uključujući i doživotnu robiju za ubice dece i druga najteža dela.
- Sad mi, kao Austrija i Nemačka, uvodimo institut doživotne robije i drakonske kazne. Javnost će biti šokirana kada čuje koliko blage kazne se izriču kod nas. Pa za silovanje, za koje je propisana kazna od tri do 12 godina zatvora, sudovi u najvećem procentu, čak 35,9 odsto, izriču do tri godine zatvora! Zato ćemo od sada ići na kazne od pet do 15 godina, ali bez mogućnosti ublažavanja - objasnio je Vučić.

Tagovi: