20.02.2021.

18:05

Foto:

Hronika

ŠOK DETALJI! KELJMENDI DOŠAO U LOZNICU KOD ŠVALERKE, PRE TOGA SE SASTAO SA ČUMETOM! Šiptarski narko-bos se šetkao po Srbiji, pa morao na informativni razgovor

Naser Keljmendi (63) iz Peći, kog je američka DEA označila kao vođu najmoćnijeg narko-klana na Balkanu, priveden je u petak u Loznici, gde je bio kod švalerke!

Keljmendi je sa srpskim dokumentima u jutarnjim satima prešao administrativni prelaz na Merdaru, pa se najpre našao sa bivšim šefom "surčinskog klana" Ljubišom Buhom Čumetom! Posle kraćeg sastanka sa kontroverznim Surčincem, Naser se uputio u Loznicu kod ljubavnice J. B. (47), kad ga je policija privela na informativni razgovor.

Nije imao primedbi

Dobro obavešten izvor Informera kaže da je Keljmendi od prelaska administrativnog prelaza na Merdaru sve vreme bio pod budnim okom policije i BIA, jer je reč o bezbednosno interesantnoj osobi.

- Naser se nakratko našao sa Čumetom, ali za sada nije poznato o čemu su razgovarali. Keljmendi se potom uputio u Loznicu, gde se u restoranu "Stobeks" našao sa ljubavnicom J. B. (47). Tad su im prišli inspektori i odveli ih u policijsku stanicu na informativni razgovor. Kod Keljmendija, prilikom pretresa, nije nađeno ništa nelegalno i on je dva sata kasnije pušten. Stanicu policije napustio je mirno i nije imao primedbi na odnos policajaca prema njemu. Odmah zatim se vratio na Kosovo - rekao je naš izvor.

Protiv Keljmendija se u Srbiji trenutno ne vodi nikakav krivični postupak, ali je priveden iz preventivnih razloga, pošto postoje operativna saznanja da kontaktira sa određenim kriminalnim grupama iz regiona.

Inače, Keljmendijevo ime se već petnaestak godina nalazi na crnoj listi američkih bezbednosnih službi, zajedno sa imenima vođa najopasnijih narko-kartela iz Meksika i drugih zemalja Centralne i Južne Amerike.

I sinovi mu punili stupce crne hronike

Naser Keljmendi ima tri sina - Liridona, Besnika i Elvisa, koji su u poslednje dve decenije često spominjani na stupcima crne hronike. Elvis Keljmendi je bio osuđen na četiri godine zatvora za pokušaj ubistva Elvisa Hodžića 2010. u Sarajevu, a u Beogradu je uhapšen 2017, nakon što je pretukao tadašnju devojku u stanu na Zvezdari i pretio joj da će je ubiti. Naserov drugi sin Liridon u zatvoru u Spužu u Crnoj Gori odslužio je kaznu jer je podstrekivao policajce da njemu i bratu Elvisu izdaju lažne dokumente. Samo dva meseca nakon izlaska iz zatvora bio je ponovo uhapšen zbog narušavanja javnog reda, posle čega je proteran iz Crne Gore. Naserov treći sin Besnik bio je u žiži javnosti 2018, kada je u njegovoj vili u Turskoj uhapšen Jovan Vukotić, vođa "škaljarskog klana".

Naser je prvi put došao u sukob sa zakonom još 1976. godine, kada ga je sud u njegovoj rodnoj Peći osudio na godinu i šest meseci zatvora zbog pokušaja ubistva. Prema podacima bezbednosnih službi, Naser se tokom osamdesetih godina na Kosovu bavio najpre švercom tekstila i zlata iz Turske, a onda je ušao u posao sa drogom, naftom, cigaretama i oružjem. Tokom sukoba na Kosovu krajem devedesetih godina važio je za najmoćnijeg krijumčara oružja i bio je glavni snabdevač terorističke OVK.

Prema operativnim podacima BIA, Keljmendi je radio i za zloglasni "metohijski klan", koji je predvodio Ramuš Haradinaj, i zajedno su držali monopol nad prometom droge, oružja, belog roblja i duvana na većem delu Kosova.

Naser, osim državljanstva takozvanog Kosova, ima i državljanstvo Srbije i Bosne i Hercegovine. Novac od kriminala uložio je, između ostalog, u više hotela, među kojima su "Kaza grande" u Ulcinju u Crnoj Gori, kao i hotel istog imena na Ilidži u Sarajevu.

Ogromno bogatstvo

O veličini njegovog bogatstva može samo da se nagađa. Kada je 2007. godine, posle ubistva sarajevskog kriminalca i ratnog zločinca Ramiza Delalića Ćele, saslušan u sarajevskom tužilaštvu, Keljmendi nije mogao ni da pobroji napamet automobile koje poseduje. Samo je kratko rekao da ima "hamer", "audi", džip BMW i da ne zna koliko još ima vozila.

Naser se potom, zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu Delalića, našao i na Interpolovoj poternici, pa je u maju 2013. uhapšen u Prištini, a postupak u ovom slučaju preuzeo je Euleks. Keljmendi se, osim za ubistvo Ramiza Delalića, teretio i za šverc ogromnih količina droge. Osnovni sud u Prištini oslobodio ga je za ubistvo, ali ga je zbog droge osudio na šest godina zatvora, ali nije poznato da li je Keljmendi uopšte i bio iza rešetaka.