25.07.2022.

07:00

Foto: Informer

Hronika

ISTRAGA UBISTVA JELENE MARJANOVIĆ PUNA GREŠAKA I PROPUSTA! Sedam dokaza i sporova na suđenju Marjanoviću

Optužnica Višeg tužilaštva u Beogradu na osnovu koje je Zoran Marjanović (43) u petak osuđen na 40 godina zatvora jer je 2. aprila 2016. godine ubio svoju suprugu Jelenu više puta je ispravljana i prerađivana zbog brojnih nepravilnosti. Apelacioni sud je 2018. godine naložio tužilaštvu da hitno mora da ispravi čak sedam spornih stavki u optužnici.

Tužilaštvu je trebalo devet meseci da ukloni sve te nedostatke kako bi optužnica protiv Zorana Marjanovića 1. jula 2019. godine postala pravosnažna. Dakle, od prvog podizanja optužnog akta do finalne verzije optužnice proteklo je 15 meseci.

Teški propusti

Kao prvi propust Apelacioni sud je 22. oktobra 2018. godine naveo da je neophodno saslušanje Zoranove i Jelenine ćerke Jane, jer je njen prvi iskaz uzet nezakonito (opširnije na stranama 2-3).

Informer

Drugi sporan dokaz, koji se u tom trenutku nije nalazio u optužnici, a za koji je Apelacioni sud smatrao da je neophodan, jesu video-snimci nasipa na kom je 2. aprila 2016. godine ubijena Jelena Marjanović.

- Potpuno je nejasno zašto tužilaštvo i policija nisu te snimke odmah uvrstili u dokazni materijal. Podsetiću vas da je Apelacioni sud to tražio tek dve godine nakon zločina. Dve godine niko se nije setio ni da obezbedi snimke sigurnosnih kamera sa kuće u ulici Put za Crvenku, odnosno, svih kadrova koji gledaju na nasip? Pa to je strašan propust - objašnjava sagovornik Informera iz Apelacionog suda koji je detaljno upućen u ovaj slučaj.

Na spisku propusta u istrazi kao treći po redu navodi se i zahtev da se uradi veštačenje ogrebotine na Zoranovoj ruci što od 2016. do 2018. nije urađeno!?! Naime, odmah posle Jeleninog ubistva Zoran je na desnoj ruci imao posekotinu. Biološkom fakultetu u Beogradu dostavljen je bris DNK uzet sa ogrebotine, ali taj materijal nije veštačen više od dve godine?!

- Imate osumnjičenog za ubistvo i tako važan trag, koji bi mogao da ukaže da li su se Zoran i Jelena borili, a onda sve to ostavite po strani, kao nebitno!?! Zaista su napravljene velike brljotine prilikom istrage ubistva Jelene Marjanović. Osim toga, podsetiću i da je Apelacioni sud 2018. ukazao da u predmetu fali foto-dokumentacija sa uviđaja, te je naloženo da se te fotografije izrade i dodaju predmetu. Zamislite samo, u predmetu o ubistvu nisu postojale fotografije mesta zločina! To su zaista nedopustive greške! - kaže naš sagovornik.

Informer

Krv u kolima

Peta stavka koja je po nalogu Apelacionog suda morala da bude ispravljena ticala se veštačenja traga krvi koji je pronađen na zadnjem sedištu 'mercedesa' kojim su se Jelena i Zoran sa malom Janom kobnog dana dovezli do nasipa.

Utvrđeno je da DNK materijal izolovan sa zadnjeg sedišta 'mercedesa' pripada Jeleni i da po svom intenzitetu odgovara jačem tragu krvi. Međutim, u fazi istrage nije obavljeno veštačenje tog traga, pa je ostalo nepoznato na koji je način mogao nastati i koja je njegova starost.

Kako je istakao Informerov sagovornik, Apelacioni sud je tužilaštvu naredio i da mora da veštači mobilni telefon svedoka-bicikliste Milana R. kojim bi trebalo da se ukaže na to da li je on zaista u vreme ubistva, između 17.05 i 17.10 časova, bio na nasipu.

- U nalogu za dopunu optužnice sud je naveo i da je neophodno da se obavi dopunsko veštačenje Zoranovog telefona i da se objasni na koji se način može dokazati da li je on zaista isključio telefon po dolasku na nasip. Vi čoveka teretite za ubistvo, a nemate sve potrebne dokaze i objašnjena. Zaista mi nije jasno zašto je istraga sprovedena tako neozbiljno - zaključuje naš sagovornik iz Apelacionog suda.

 

Jelena Marjanović (33), pevačica "Granda", pronađena je mrtva 3. aprila 2016. nakon 20 sati potrage, u kanalu u Borči.
U narednim danima policija je saslušala niz svedoka, a pod lupom istrage najpre su se našli Zoran i članovi njegove porodice, otac Vladimir i majka Zorica, kao i brat Miloš i Zoranov sin iz prvog braka Uroš. Svi oni negirali su učešće u ubistvu.
Zoran je uhapšen 15. septembra 2017. godine i proveo je u pritvoru deset meseci, a nakon toga se branio sa slobode sve do izricanja presude od 40 godina zatvora u petak, kada mu je ponovo određen pritvor i trenutno se nalazi u Centralnom zatvoru u Beogradu.