05.06.2023.

21:29

Foto:

Hronika

OTKRIVAMO KO JE ČUVENI KRIMINOLOG, TVORAC IMENA POLICIJSKIH AKCIJA: Rudolf Arčibald Rajs rodonačelnik "Sablje", "Groma", "Vihora"...

To su svojevrsne šifre, takozvani policijski žargon, koje inspektori koriste prilikom komunikacije u svakodnevnom radu na određenom slučaju.  

Davanje naziva policijskim akcijama u Srbiji počelo je 1921. godine. Ovu praksu kod nas je uveo švajcarski kriminolog Rudolf Arčibald Rajs, kojeg mnogi smatraju rodonačelnikom moderne srpske policije. Kao prvi direktor policijske škole, Rajs je generacijama učenika u Srbiji prenosio svoja iskustva sa Univerziteta u Lozani.

Ove šifre se ne biraju slučajno. Za razliku od zapadnoevropskih zemalja, u kojima se imena akcija šifruju kompjuterski, srpska policija koristi specifičnosti akcije koju vodi. Akcije službi za borbu protiv raznih oblika kriminala, ali i pravosudni slučajevi u mnogobrojnim aferama imaju svoja imena, nekada maštovita i simbolična, nekada konkretna i usmerena prema vrsti kriminala koji otkriva.

- Davanje kodnih naziva akcijama uobičajen je postupak policijskih službi u gotovo celom svetu, pa ni mi nismo izuzetak. Nazive određuje uglavnom načelnik ili rukovodilac operacije, koji neposredno s timom radi na pripremi hapšenja, i oni su poznati samo policijski operativcima. Imena se daju uglavnom na osnovu onoga šta se želi tom akcijom postići, a nastoji se da nazivi budu što udarniji - rekao je ranije za "Dnevnik" bivši pripadnik Savezne državne bezbednosti Božidar Spasić.

Informer

Žandarmerija u akciji Žiča, privođenje u Kraljevu

Načelnik službe za suzbijanje kriminala MUP-a Nemanja Đuran podsetio je da je ove godine najobimnija policijska akcija imala kodne nazive "Žiča", "Paralela" i "Ribnica", koja je sprovedena sredinom aprila na teritoriji Kraljeva i Kruševca:

- U njoj je učestvovalo više od 600 policijskih službenika, a razbijene su dve organizovane kriminale grupe, jedna na teritoriji Kraljeva, a druga u reonu Beograda. Osim droge, luksuznih automobila i satova, pronađeno je i oružje dugih cevi, snajperska optika, veća količina bombi i pištolja. Analizom ubistava, koja su se dogodila u prethodnom periodu, došlo se do podataka da je najviše počinilaca upravo iz Kraljeva.

Sablja pokrenuta posle ubistva premijera Đinđića

Najveća akcija u istoriji srpske policije, pod operativnim nazivom "Sablja", verovatno je krštena tako jer je imala za cilj da u korenu saseče organizovani kriminal na ovim prostorima. "Sablja" je usledila 2003. godine, posle ubistva tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića.

Potom je pokrenuta i policijska akcija "Mreža". Ime je simbolizovalo upletenost kanala krijumčarenja cigareta tokom devedesetih godina prošlog veka. Akcija "Grom", koju je policija sprovela u dva navrata početkom i krajem decembra 2013. protiv dilera droge, asocirala je na munjevitu akciju u kojoj je uhapšeno nekoliko stotina narkodilera, dok je "Aurora" sprovedena takođe u dva navrata i asocira na zoru, jutarnje svetlo, pa je i izvedena u ranim satima.

Policajci koji "kopaju" po kompjuterskim podacima i papirima uglavnom "skeniraju", dok inspektori i operativci koji jure kriminalce "seku" i "režu". Pretpostavlja se da je po tome dobila ime i jedna od najopsežnijih akcija u borbi protiv korupcije i finansijskog kriminala, u javnosti poznata kao "Rezač", koja je izvedena krajem decembra 2015. godine kada je uhapšeno 80 ljudi.

U akciji kodnog imena"Balkanski ratnik", oktobra 2009. godine, u Urugvaju je zaplenjena 2,1 tona kokaina. U operaciji su učestvovale policijske službe Srbije, Urugvaja, Argentine i SAD, BIA, američka agencija za suzbijanje narkotika DEA... Naziv "Balkanski" je verovatno asociralo na kolovođe kriminalne grupe okupljene oko narkobosa Darka Šarića.

Informer

Hapšenje pedofila u okviru akcije Armagedon

Jedna od najdužih akcija u Srbiji je "Armagedon", usmerena protiv pedofila, a koja asocira na smak sveta i traje od 2010. godine. Procenjuje se da je tokom akcije "Armagedon" uhapšeno više od 200 osoba.

Samo prošle godine, MUP je podneo 81 krivičnu prijavu protv 78 osumnjičenih za pedofiliju. Među uhapšenima je bilo učitelja, sveštenika, lekara, socijalnih radnika, "primernih komšija", staraca... "Armagedon" je, prema Bibliji, mesto konačne bitke tokom smaka sveta koje se tumači i u bukvalnom i u simboličnom značenju.

Pomenimo i akciju "Pištolj", u kojoj su uhapšena 22 radnika NIS-a, koji su bili osumnjičeni da su na 15 benzinskih stanica, sa pumpinih automata sa podešenim protokom, stvorili višak od čak 1.852.229 litara benzina. Služba za borbu protiv organizovanog kriminala smislila je naziv akcije kao asocijaciju za štelovane točilice.

Akcija "Vihor", koja u prenesenom značenju simbolizuje silovitost, pokrenuta je posle ubistva policijskog generala Radovana Stojčića Badže 1997. godine, a odnosila se i na istrage još nekih ubijenih policijskih funkiconera. Policijski "Vihor" i dalje traje.

Gnev asocira na ljutnju, revolt i prezir

Kriminalci ponekad imaju svoje insajdere u policiji pa je zbog toga, smatraju stručnjaci, dobro dati neki neutralan naziv akciji, da se ne bi moglo predvideti koga nadležni istražuju.
MUP je sprovodio i akciju "Gnev", što asocira na ljutnju, revolt, prezir.

U okviru ove akcije napravljen je spisak bezbednosno interesantnih osoba s teritorije čitave Srbije, a njihova hapšenja uveliko su u toku. Ova akcija je trajnog karaktera i ima zadatak da svima stavi do znanja da u našoj zemlji ne mogu da se bave kriminalom.

Za nekoliko meseci trajanja ove akcije uhapšeno je na desetine dilera, zaplenjena je veća količina različitih vrsta narkotika, oružja i municije. Gotovo da nije prošao dan, a da neki kriminalac sa ovog spiska nije završio iza rešetaka.

U jesen 2009. godine izvršen je veliki udar na narko-bande, nazvan "Morava". Tokom jedne noći pohapšeno je više od 650 dilera droge...