15.01.2024.

07:37

Foto: Puls asfalta/Fejsbuk

Hronika

Arkanov ubica već 24 godine izmiče pravdi: Posle njegove likvidacije usledio je niz mafijaških obračuna

Željko Ražnatović Arkan (48) neprikosnoveni gospodar srpskog podzemlja, ubijen je pre tačno 24 godine, 15. januara 2.000, a njegov ubica Dobrosav Gavrić, bivši policajac, i dalje izmiče pravdi, uprkos tome što je pravosnažno osuđen u Srbiji na 35 godina za ovaj zločin. Gavrić se trenutno nalazi u Južnoafričkoj republicii, gde se, barem zvanično, godinama preganja sa tamošnjim pravosuđem da izbegne izručenje Srbiji, ali sve ukazuje na to da zapravo uživa neku vrstu zaštite bezbednosnih službi u toj zemlji.

Informer

Pištolj zakočio

Kako je utvrđeno tokom sudskog postupka, Arkan i njegovi prijatelji Milenko Mandić i Dragan Garić ubijeni su u holu tadašnjeg hotela "Interkontinental" za manje od deset sekundi!
Tog dana, Ražnatović je sa telohraniteljem blindiranim džipom stigao do hotela u kom je već bila njegova supruga Svetlana Ceca Ražnatović sa svojom sestrom Lidijom.

Ispred ulaza u hotel Ražnatović je sreo prijatelja, majora Srpske dobrovoljačke garde Milenka Mandića Mandu, biznismena koji je za njega vodio različite poslove - od kazina do fitnes klubova. Arkan ga je pozvao da se pridruži njemu i pukovniku Draganu Gariću, radniku saveznog SUP-a, pa su zajedno seli u separe, gde su popunjavali tiket za sportsku kladionicu, dok je Ceca sa Lidijom otišla u butik.

Ubrzo potom, oko 17 sati, ispred hotela su stala dva automobila. Iz "opel kalibre" izašli su Dragan Nikoliž Gagi i Milan Miki, koji su odranije bili poznati policiji. Iz drugog vozila marke "golf" izašao je Zoran Nikolić Pegla, kao i pripadnik Druge čete Prvog bataljona policijske brigade SUP-a Beograd Dobrosav Gavrić. Rukovali su se sa Arkanom, izljubili se sa Mandom i krenuli ka stepeništu koje je vodilo ka hotelskim salama za banket. Gavrić je potom seo u drugi separe, nekoliko metara iza le|a Arkanu. Minut kasnije, ustao je od stola i ispod kaputa izvadio pištolj CZ-99. Tri metka ispalio je Arkanu u potiljak, od kojih mu je jedan razneo oko, a još šest hitaca usmrtilo je Mandića i Garića.

Informer

Ceca je u tom momentu sa telohraniteljem Zvonkom Mateovićem i sestrom bila u butiku, samo dvadesetak metara od mesta pucnjave. Gavrić je posle ubistva krenuo polako prema izlazu hotela, kad je iz butika istrčao Mateović. Imao ga je na nišanu i pokušao da opali, ali mu je pištolj zakočio. Ceca je tad iz svoje torbe izvadila pištolj "valter PPK" 7,65 milimetara i bacila mu ga. Mateović je sa velike razdaljine pogodio Gavrića tačno ispod pancira. Oštetio mu je neke nerve oko kičmenog stuba i pao je. U hotel su utrčali Gagi Nikolić i Zoran Nikolić Pegla i izvukli Gavrića držeći ga ispod pazuha. Uneli su ga zatim u auto, koji je vozio Dejan Pitulić, i otišli su u Loznicu kod privatnog doktora.

Opisujući ubistvo, Ceca je kasnije u sudu ispričala:

- Pritrčala sam separeu i ugledala zgrušanu krv na Željkovom levom oku, koje je bilo zatvoreno. Zubi su mu bili izbijeni, a kad sam ga protresla, počeo je da iskašljava krv iz usta. Manda je sedeo sagnut i krvario je iz oka i usta, a Garić je ležao pored separea držeći se za stomak i jecao: "Joj, joj." U jednom trenutku čula sam Zvonka Mateovića kako viče: "Spusti pištolj!" Okrenula sam se i ugledala mladia u žuto-teget jakni kako podiže pištolj sa poda. Nikada ga više nisam videla posle toga...

Od aktera zločina u "Interkontinentalu" danas su živi jedino Dobrosav Gavrić Gavra i Dragan Nikolić Gagi, dok je Milan Đuričić Miki 2018. ubijen u Južnoafričkoj republici, a Zoran Nikolić Pegla je preminuo od side u zatvoru.

Gavrić je, naime, 2006, uoči izricanja prvostepene presude, pobegao iz Srbije, u isto vreme kad i Miki i Dragan Nikolić Gagi, pošto su se u tom trenutku branili sa slobode (?!?). Gavrić je, međutim, uhapšen krajem 2011. u Južnoafričkoj Republici, i to nakon što je ranjen u mafijaškom obračunu, kao telohranitelj i vozač afričkog kralja podzemlja Sirila Bike. Srbija je tada zatražila od JAR da izruči Gavrića, što je sud u Kejptaunun 2020. i odobrio, ali usledila je malba Gavrićevih branilaca, a potom i njegov zahtev da dobije azil u toj zemlji, o čemu još nije odlućeno.

Informer

 

Pravosnažne presude

O razlozima zašto se toliko odugovlači sa ovom odlukom postoje razne spekulacije, ali upućeni smatraju da iza svega stoje južnoafričke bezbednosne službe, kojima je Gavrić trenutno od nekakve koristi.

Što se tiče Dragana Nikolića Gagija, on je uhapšen 2008. u Beču, nakon čega je izručen Srbiji i trenutno je jedini koji izdržava kaznu za Arkanovo ubistvo u požarevačkoj "Zabeli".
Inače, presuda za trostruko ubistvo u "Interkontinentalu" postala je pravosna`na u decembru 2007. Tadačnji Vrhovni sud je Dobrosavu Gavriću izrekao 35 godina, dok su Milan Đuričić i Dragan Nikolić dobili po 30 godina. E. I.

Posle Arkanovog ubistva usledio je niz mafijaških likvidacija u organizaciji "zemunskog klana" i pojedinaca i Jedinice za specijalne operacije, gde je meta u aprilu 2000, između ostalih, bio i šef "rakovičkog klana" Zoran Uskoković Skole, koji je, navodno, organizovao Ražnatovićevo ubistvo. Međutim, postoje razne spekulacije o tome ko je pravi naručilac, a teoriju o tome izneo je za Informer prošle godine Aleksandar Mandić, sin ubijenog Milenka Mandića Mande:

Informer

- Dobio sam informaciju od jednog dobro obaveštenog čoveka da je bilo najmanje dva pucača i da je u pripremi i realizaciji učestvovao veliki broj ljudi. Ubice tog dana nisu smele da omanu. Bez jakih leđa niko nije mogao da izvrži takvu likvidaciju. I dalje ostajem pri tome da je država ubila Željka Ražnatovića Arkana, mog oca i Dragana Garića Garu. Tog dana su namerno isključene kamere u hotelu. Da li je to naredio Slobodan Milošević, njegova supruga Mirjana Marković ili tadašnji šef DB Rade Marković, ne znam tačno, ali je iz te "kuhinje" sve krenulo. Radomir Marković je želeo da ukloni Arkana, ali ne znam da li je u tome sarađivao sa nekim stranim službama.

Sa Mandinim sinom se slaže Mihajlo Ulemek, bivši pukovnik Srpske dobrovoljačke garde, koji smatra da je tadašnjem državnom aparatu i tajnoj službi smetalo to što Arkan ima moć da sa sobom povede mnogo ljudi i potencijalno ugrozi vlast ondašnjeg predsednika Slobodana Miloševića.

- Gavrić nije džabe izabran, on je bio prava momčina i radio je u policiji. Bio je toliko precizan da je mogao da ubije muvu u letu - rekao je Ulemek. D.