24.01.2024.

17:48

Foto: D.K.

Hronika

Aleksinačko tužilaštvo bez odgovora: Šta je otrovalo radnike Magne i dalje je misterija!

- Od momenta prijave navedenog događaja Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu preduzelo je radnje i mere iz svoje nadležnosti u cilju otkrivanja uzroka tegoba i pogoršnja zdravstvenog stanja zaposlenih kod navedenog poslodavca, koji su se javili radi ukazivanja medicinske pomoći službi Hitne pomoći i Opštoj bolnici u Aleksincu i nakon toga, sledstveno njihovom zdravstvenom stanju i Odeljenju toksikologije UKC Niš, kako i na otkrivanju propusta i eventualne odgovornosti lica u vezi sa trovanjem zaposlenih.

Istim povodom načelnik Policijske stanice Aleksinac da je 17. januara u 21.05 sati došlo do trovanja zaposlenih koji su radili u  popodnevnoj smeni. Na lice mesta izašli su vršilac funkcije glavnog tužioca, policijski službenici Policijske uprave Niš i Policijske sstanice Aleksinca kao i pripadnici Uprave za vanredne situacije.  

Naloženo je momentalno obezbeđivanje lica mesta. Postojala je sumnja da nije bezbedno vršiti uviđaj unutar prostorija firme jer se nije znalo da li je vazduh kontaminiran. Tužilaštvo je naložilo da se obaveste i predstavnici firme “Prvi maj” iz Niša i da im se naloži da 18. januara izvrše merenja u prostorijama firme radi utvrđivanja prisutnosti otrovnih materija, a naloženo je i obaveštavanje sanitarne i veterinarske inspekcije kako bi se prekontrolisali sanitarni i veterinarski uslovi nabavljanja, čuvanja i pripremanja hrane za zaposlene. Na taj način bi se otklonila sumnja da je do trovanja došlo u fabričkoj kantini.

Obaveštena je i Inspekcija rada, naloženo uzimanje izjava od relevantnih aktera događaja u vezi  svih okolnosti koje su vezane za trovanje zaposlenih. Naloženo je i uzimanje krvi od radnika koji su hospitalizovani u UKC Niš i u Opštoj bolnici Aleksinac radi utvrđivanja prisustva toksina u krvi.  Nastavak uviđaja će se destiti kada se za to stvore bezbedonosni uslovi.

Ovlašćena službena lica “Prvog maja” su 18. januara obavila merenja u ispitivanja vazduha u unutrašnjosti hale i nisu utvrdili prisustvo otrovnih isparenja. Istog dana tužilaštvo je naložilo vanredni inspekcijski nadzor Inspekcije rada i Uprave za vanredne situacije kako bi se utvrdili eventualni propusti u postupanju nekog lica koje bi bilo u uzročno posledičnoj vezi sa posledicama koje su nastupile kod zaposlenih u procesu proizvodnje. 

Informer

Obzirom da je u toku dana završen uviđaj, tužilaštvo i policija su napustili lice mesta da bi negde oko dva sata ujutro 19. januara tužilaštvo ponovo obavešteno da se radnici treće smene koji su na posao stupili dan ranije oko 22 sata javljaju sa istim i sličnim simptomima. Dana 20. januara tužilaštvo i policija su ponovo izašli na lice mesta uz angažovanje Instituta za javno zdravlje Novi Sad - Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika čija je tročlana komisija ponovo izvršila merenja i uzimanje uzoraka. Opet su uključene nadležne inspekcije rada i Uprava za vanredne situacije dok se rezultati analiza Instituta za javno zdravlje Novi Sad očekuju u narednom periodu. 

Komisija zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika, imajući u vidu rezultate dobijene od uzorkovanja 20. januara je 24. januara opet izašla na lice mesta u prisutvu tužilaštva i policije radi dodatnog uzorkovanja. U slučaju novih saznanja koja će pristeći iz sprovedenih dokaznih radnji, tužilaštvo će blagovremeno obavestiti javnost - saopštilo je večeras OJT Aleksinac.

Lepak za podne obloge izazvao tegobe?!

Prilikom prvog incidenta zdravstvenim službama se javilo 104 radnika a već sledećeg radnog dana još 57. Svi su imali slične simptome, kašalj, gušenje i peckanje u očima. Nakon pružene zdravstvene pomoći svi su otpušteni kućama. Šta truje aleksinačke radnice i dalje je misterija, pominje se da se radi o lepku za podne obloge koji je korišćen  prilikom postavljanja pločica u fabričkoj hali.

Informer

Ministarstvo zdravlja se oglasilo pozivajući se na nalaz Nacionalnog centra za kontrolu trovanja VMA, da se radi o isparenjima lepka na bazi sintetičkog kaučuka i organskih rastvarača koji se koristi za tapaciranje delova za automobile koji se proizode u “Magni”. Neki od radnika sumnjaju da je izvor trovanja na drugom mestu te da ga je u proizvodnu halu proširila klimatizacija.