02.08.2024.

08:56

Foto: Video Printscreen

Hronika

Osam godina od jezivog zločina: Na Svetog Iliju u porti crkve počinio krvavi pir

Saša Joksić je ubijen na Ilindan 2. avgusta 2015. godine u Vraniću. Tog dana je kraj crkve, koja nosi ime Svetog Ilije, organizovana seoska i crkvena slava. Saša je sa prijateljem krenuo kući i video kako u porti neki mladići uriniraju. Opomenuo ih je da to ne čine, posle čega je izbila tuča, a Joksić, koji je tada imao 39 godina, izboden je nožem, a ranjen je i njegov prijatelj Jovanović.

U finišu sudskog procesa, Više tužilaštvo povuklo je optužnicu protiv Ivana Asodija za teško ubistvo Joksića u saizvršilaštvu. Očigledno su, posle saslušanja svedoka, ocenili da protiv njega nema dokaza da je učestvovao u tuči, kada je Joksić izboden nožem, nakon čega je preminuo. Tako je jedini optuženi za ovo ubistvo ostao Marko Petković.

Vrlo brzo posle ubistva Petković i Asodi su uhapšeni. Petkoviću je pritvor 2018. godine zamenjen kućnim pritvorom, posle čega mu se izgubio trag i on se više nije pojavljivao na suđenjima. Sud je i za njim raspisao poternicu, a uhapšen je krajem januara prošle godine u okolini Aranđelovca. Kod njega su tad pronađeni pištolj i falsifikovana bugarska lična karta.

Informer

Suđenje su pratile mnogobrojne kontroverze. Prvo je sud nakon godinu dana od hapšenja pustio Asodija iz pritvora, a nakon 30 meseci i Petkovića, uz obrazloženje da postupak mogu da prate braneći se sa slobode. Asodi je ubrzo pobegao u Austriju, gde je uhapšen zbog drugog krivičnog dela, a potom deportovan u Srbiju, jer je utvrđeno da je za njim raspisana poternica.

Branio se da je napadnut

Apelacioni sud u Beogradu 2. aprila prošle godine pravosnažno je osudio na 17 godina zatvora Marka Petkovića, dok je Asodi pravosnažno oslobođen.

Asodi je 4. novembra prošle godine teško ranjen u beogradskom naselju Žarkovo. Podlegao je povredama desetak dana kasnije. Tada je bio pogođen sa šest metaka u stomak i grudi.

Operativna saznanja pokazuju da je Petković jedan od četvorice muškaraca koji su u Atini pobili "škaljarce" Igora Dedovića i Stevana Stamatovića pred ženama i decom.

Sud nije prihvatio odbranu Petkovića da je Joksića ubo u samoodbrani, jer je navodno bio napadnut. Ali olakšavajuća okolnost prilikom izricanja kazne bila je ta da je Petković u vreme ubistva bio mlađi punoletnik i što nije ranije osuđivan.

Dedović i Stamatović ubijeni su 19. januara prošle godine pred suprugama i decom. Četiri nedelje posle ovog zločina, oglasio se vlasnik restorana, koji je prvi put o zločinu progovorio za medije.

Dedović i Stamatović su sa porodicama sedeli u gornjem delu restorana, pored otvorenog kamina. Jeli su jagnjetinu i pili pivo. U restoranu je bilo još 20 gostiju. Tačno u 18.30 ušla su četvorica muškaraca sa maramama preko usta. Direktno su krenuli ka njihovom stolu. Nisu pogledali ni levo ni desno. Samo su išli pravo, uz nekoliko stepenica koje vode do gornjeg dela.

Dedović i Stamatović su odmah ustali sa stolica. Verovatno da bi usmerili napad na sebe i spasli žene i decu pred kojima su napadači izvadili oružje i zapucali. Posle minut su izašli napolje, lagano, nijedan nije potrčao.

Utvrđeno je da je Petković bio u Atini kada su ubijene vođe "škaljarskog klana", a za ulazak u Grčku je koristio lažna bugarska dokumenta, koja su i nađena kod njega. Samo nekoliko sati nakon likvidacije u atinskom restoranu "Voskopula", Petković je s tim lažnim dokumentima napustio Grčku i otišao u Bugarsku, a dan kasnije stigao je u Srbiju.

Lažna bugarska dokumenta

Naše bezbednosne službe su u saradnji s kolegama iz Grčke u međuvremenu saznale identitet i ostale trojice osumnjičenih za mafijašku likvidaciju u Atini, a o tome su govorili i svedoci okrivljeni na suđenju Veljku Belivuku i Marku MIljkoviću i njihovoj organizovanoj kriminalnoj grupi.

Sva četvorica osumnjičenih za ubistvo "škaljaraca" imala su bugarska dokumenta, s kojima su ušli u Grčku, a zatim je i napustili. Što se Petkovića tiče, postoje ozbiljna saznanja da se on u toku bekstva zbog ubistva u Vraniću povezao sa jednom veoma moćnom kriminalnom grupom i da je kasnije, po njihovom nalogu, sa još trojicom plaćenika pobio "škaljarce" u Atini.

Igor Dedović je, prema policijskim informacijama, bio na čelu "škaljarskog klana", preuzevši vođstvo od Jovana Vukotića. Crnogorska policija je raspisala poternicu za Igorom jer ga je sumnjičila za pokušaj ubistva dvojice članova suprotstavljenog "kavačkog klana" Miloša Radonjića i Vojina Stupara 2016. godine. Mediji su ga više puta povezivali i sa prekookeanskim švercom kokaina, ali je Dedović to uvek demantovao, tvrdeći da nije ni šef ni član nijednog kriminalnog klana.

Što se Stamatovića tiče, on je slovio za vođu podgoričkog ogranka "škaljarskog klana", poznatijeg pod imenom "zagorička grupa". On i njegova petočlana grupa osuđeni su u podgoričkom Višem sudu na ukupno 41 godinu zatvora zbog stvaranja kriminalne organizacije i pokušaja likvidacije Nikšićanina Radojice Zekovića postavljanjem bombe ispod njegovog automobila "golf 5" u maju 2017. Stamatović je i u Srbiji dovođen u vezu sa ubistvom vođe navijača Partizana Aleksandra Stankovića, zvanog Sale Mutavi, 2016. godine u Beogradu, ali je on to negirao.