11.09.2024.

18:54

Foto: Fejsbuk/Legende devedesetih

Hronika

Surčinac ubijen u elitnom restoranu: Drašković i njegov kum sasuli Pleći pet metaka u leđa!

Kontroverzni biznismen Andrija Drašković (60) je, posle 11 godina od ubistva Plećića i pet ponovljenih suđenja, pravosnažno osuđen na devet godina zatvora za ovaj zločin. Njegovom kumu Aleksandru Goluboviću Batanku (61) izrečena je osmogodišnja zatvorska kazna. Obojica poodavno već uživaju na slobodi.

Tokom sudskog postupka, utvrđeno je da su Drašković, njegova nevenčana supruga Elena Mijatović (kasnije Elena Karić) i Golubović došli tog 11. septembra 2000. popodne u restoran.

Posle njihovog dolaska, pred "Knez" je stigao i Plećić, koga je dovezao prijatelj Nenad Antić. Surčinac je ušao unutra, seo za šank i poručio kafu, dok ga je Antić čekao u automobilu. Za to vreme, Draškovićevo obezbeđenje posmatralo je šta radi Plećić i primetili su da je pripit.

Sumnjao da su ubili Šijana

Iako su sedeli u drugom, zatvorenom delu restorana, Pleća je jednog trenutka video "odabrano društvo" i krenuo ka njihovom stolu. Seo je, ne čekajući dozvolu. Počela je prvo tiha rasprava, koja se ubrzo pretvorila u žestoku svađu.

Plećić je neprestano vikao da mu je Drašković "ubio najboljeg prijatelja Zorana Šijana", nekadašnjeg vođu "surčinske grupe". Šijan je ubijen krajem 1999. u centru Beograda, a njegov ubica do danas zvanično nije pronađen.

Informer

Zoran Šijan izrešetan na semaforu u Nemanjinoj, 27. novembra 1999.

U jednom momentu, Drašković je zahtevao od konobara da udalje Plećića, a zatim je pozvao i svoje obezbeđenje. Surčinac je sledećeg trenutka ustao, kao da će da izađe, i okrenuo leđa društvu za stolom.

Tada Drašković i Golubović pucaju. Ispalili su mu četiri hica u leđa i jedan u glavu. Začuvši pucnjavu, koja je dolazila iz lokala, Draškovićevo obezbeđenje je povadilo oružje i krenulo da puca.

U opštem metežu, pogodili su svog čoveka Svetislava Čomića, a zatim teško ranili i Plećićevog prijatelja Nenada Antića. Kasnije je utvrđeno da je ovu dvojicu ranio Nebojša Šarović Glavonja.

Posle pucnjave, Drašković i cela njegova ekipa su se dali u beg. Sutradan su svi pohapšeni, policija je pronašla i pištolje kojima je zločin počinjen, kao i čitav arsenal nelegalnog oružja koje je pripadalo telohraniteljima. 

Tokom uviđaja, inspektori SUP Beograd utvrdili su da je Plećić bio naoružan. Ispod njegovog tela (neki kažu da mu je bio za pojasom) nađen je pištolj sa metkom u cevi. Surčinac ga, međutim, nije upotrebio. Prilikom obdukcije utvrđeno je i da je imao dva promila alkohola u krvi.

U fazi istražnog postupka, Drašković, Golubović i Šarović branili su se ćutanjem. Na glavnom pretresu su, međutim, ispričali da su bili uvereni da je Pleća imao oružje u rukama i da su zato zapucali te da je u pitanju nužna samoodbrana. 

Šešelj ga "raskrinkao"

Ubistvo u restoranu "Knez" po prvi put je u javnost izbacilo puno ime Andrije Draškovića. Do tada su mediji o njemu govorili samo kroz opise "kontroverzni biznismen", "poslovni čovek na ivici zakona", "jedan od uticajnijih ljudi u beogradskom podzemlju", čije se bogatstvo procenjivalo na milione tadašnjih nemačkih maraka...

Informer

Andrija Drašković, čovek o kojem se godinama priča, a malo zna

Vojislav Šešelj, tadašnji potpredsednik srpske vlade, tih dana je govorio o njemu kao o jednom od vodećih narko-dilera, kojeg je odavno trebalo smestiti iza rešetaka. Policija je sa svoje strane, međutim, rekla da hapsi samo kad ima dokaza, a ne na osnovu indicija i sumnji.

Lider radikala ga je, međutim, povezivao i sa ubistvom Željka Ražnatovića Arkana: "Od te grupe bandita, koji su direktno organizovali atentat na Arkana, živ je još Andrija Drašković, ali čujem da je pobegao u inostranstvo".

Nije, međutim, samo Šešelj govorio o umešanosti ovog biznismena u likvidaciju u "Interkontinentalu". Tokom suđenja akterima za trostruki zločin u ovom beogradskom hotelu, neki svedoci, ali i rodbina ubijenih, govorili su o tome. 

Svedočio je i Drašković koji je "sve te insinuacije" odbacio kao veliku besmislicu, uz napomenu da je sa Ražnatovićem bio u dobrim odnosima.

U javnosti se nagađalo i o Draškovićevim poslovima. Znalo se da ima firme u Italiji (gde je i završio školu), Grčkoj, Americi, Rusiji, Austriji. O kakvim je preduzećima reč, niko sa sigurnošću ne može da kaže. U Beogradu je držao nekoliko diskoteka, ali je većinom bio u inostranstvu. 

Belosvetski plejboj

Svojevremno, Drašković je bio interesantan i svetskim tabloidima. Njegove slike, na kojima je sa Mimi Papandreu, suprugom tadašnjeg predsednika grčke vlade Andreasa, preplavile su stranice žute štampe.

Govorilo se i pisalo da joj je ljubavnik, ali je on i to demantovao. I ovde je važio za velikog plejboja, povezivali su ga sa raznim ženama, a kad je ubio Plećića bio je u vanbračnoj vezi sa lepoticom Elenom Mijatović.

Informer

Fatalna zavodnica Elena Mijatović Karić bila na mestu zločina

Drašković je dva dana pre zločina u "Knezu" bio uhapšen na surčinskom aerodromu, prilikom dolaska u zemlju. Niko nije znao pravi razlog za takav potez policije, ali su se pojavile teze da je spremao ekipu koja je trebalo da, navodno, ubije Šešelja.  

U prilog toj tezi govorio je general Rade Marković, nekadašnji šef tajne srpske policije, koji izdržava 40 godina zatvora zbog četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali.

Sa druge strane, njegov naslednik Goran Petrović pomenuo je da je bilo indicija da je Drašković bio veza italijanskoj mafiji u Srbiji...

Bio osuđen na doživotni zatvor

Žalbeni sud u Briselu ukinuo je presudu kojom je Andrija Drašković bio osuđen na doživotni zatvor zbog navodnog učešća u ubistvu kosovskog Albanca Envera Hadrija 1990. godine u Briselu. Ista odluka doneta je i za Veselina Veska Vukotića, kao i nekadašnjeg pripadnika Državne bezbednosti Božidara Spasića, koji su takođe u tom postupku 22. novembra 2016. godine bili osuđeni na doživotni zatvor.