12.06.2017.

19:09

Foto:

Planeta

SILOM DOŠAO NA VLAST, SILOM HOĆE U NATO: Šiptarski plaćenik Zaev potvrdio da je SPREMAN NA SVE da Makedoniju uvede u zločinački savez!

Novi makedonski premijer, šiptarski plaćenik Zoran Zaev, koji je nedavno na silu preuzeo vlast u Skoplju, najavio da će svoju zemlju naredne, 2018, godine uvesti u zločinački NATO pakt, i to pod neustavnim imenom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija!

- Postoje dva načina. Ili rešenje problema ili da pod privremenim imenom uđemo u NATO, a da Grčkoj predložimo pregovore oko problema koji imaju sa nazivom Makedonija. Jako je važna integracija u EU i NATO - poručio je Zaev u intervju za makedonsku državnu televiziju.

Rast šiptarskih apetita

Ako se ovo zaista desi, upozoravaju stručnjaci, Srbija će bezmalo sa svih strana biti okružena NATO članicama jer bi u slučaju ulaska Makedonije još samo BiH bila van zapadne vojne alijanse.

 

To bi, kažu upućeni, dodatno povećalo pritiske na Beograd da se odrekne politike vojne neutralnosti!

Upitan da prokomentariše ovu informacije, v. d. premijera i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ističe da država Srbija nema nameru da se odrekne svoje politike.

- Srbija nipošto neće da menja svoj stav o vojnoj neutralnosti, bez obzira na pritiske ili one koji te pritiske šalju. To što je NATO pakt svuda oko naše zemlje, pa i u sastavu snaga KFOR na Kosovu, naravno da nameće potrebu da naša država sarađuje sa ovim vojnim savezom u okviru postojećih sporazuma. Međutim, to nikako ne podrazumeva članstvo Srbije u NATO paktu... - podvlači Dačić.

 

Božidar Delić, general u penziji, uveren je da se za ovo znalo mnogo ranije...

- Sad kad su apetiti Šiptara u Skoplju zadovoljeni, može se preći na procedure za prijem u NATO pakt, jer to žele i Makedonci i Albanci. Izgleda da je protivljenje Grčke prevaziđeno... Na drugoj strani, kada je u pitanju BiH, tu je situacija složenija jer se članstvu odlučno protive Srbi. To u narednom periodu može otvoriti čitav niz drugih problema unutar BiH i RS. Kako god bilo, Srbija će se naći u NATO obruču i to samo po sebi predstavlja pritisak, a uvek su moguće i neke druge metode... Ipak, dokle god je prisutan ogroman broj građana koji su odlučno protiv NATO, neće biti dramatičnog pritiska. Naravno, i dalje ćemo biti svedoci "davljenja" Srbije kroz razne aktivnosti i pritiske kako bi sprečili približavanje Rusiji - smatra Delić.

Pridruženi član

Dušan Proroković, direktor Centra za proučavanje alternativa, kaže da ne očekuje pritiske.

 

- Sumnjam da će biti pritisaka da Srbija uđe u NATO pakt. To je nemoguća misija i zato je niko neće ni preduzimati. Pre će nam NATO pakt nuditi nove sporazume kako bismo uredili odnose na neki novi način. Faktički, nećemo biti deo NATO pakta, ali suštinski bismo funkcionisali kao nekakav pridruženi član. E, tu je velika opasnost... - zaključuje Proroković.

Ponovo potvrdio

Da će Makedonija pristati da se odrekne imena da bi ušla u NATO, Zaev je potvrdio i na zajedničkoj konferenciji sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom,

Zaev, koji je stupio na dužnost 1. juna, posetio je u Briselu sedišta i EU i NATO, u novom pokušaju da reši spor sa Atinom, i tom prilikom poručio da će nova makedonska vlada "primeniti sve moguće mere kako bi zemlju približila članstvu", prenosi AFP.

- Sa oznakom FYROM (BJRM - Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija), možemo da postanemo članica NATO - rekao je Zaev na zajedničkoj konferenciji za medije sa generalnim sekretarom Alijanse Jensom Stoltenbergom, govoreći o zvaničnom nazivu Makedonije u UN.

I EU za Makedoniju koristi taj naziv, ali Skoplje naglašava da je to samo privremeno ime, napominje francuska agencija.

Stoltenberg je, međutim, istakao da rešenje za spor u vezi sa nazivom "mora da bude postignut u okviru UN između Makedonije i Grčke".

- Istovremeno, želeli bismo da naglasimo da pozdravljamo veoma jasnu poruku nove vlade da će intenzivirati dijalog sa Grčkom - rekao je generalni sekretar Severnoatlantske alijanse.

 

 

Tagovi: