15.05.2019.

08:20

Foto:

Planeta

"KOSOVO" NA PJENU OD MORA! Šiptari uzimaju JEDNU OD NAJLEPŠIH PLAŽA U CRNOJ GORI!

Borba za jedno od najatraktivnijih zemljišta na crnogorskoj obali, smešteno u zaleđu plaže Kamenovo u Budvi, vodi se već gotovo tri decenije. Mesto na kojem je nekada bilo odmaralište za radnike, trebalo je da postane luksuzno letovalište, a danas se u njemu nalaze oronule barake koje, izgleda, još čekaju svog pravog vlasnika.

Spore se i meštani

Osim spora između Kosovske agencije za privatizaciju i "Atlas grupe", za Kamenovo se godinama bore i meštani Pržna i Svetog Stefana. Njima je 1957. godine oduzeto 15.000 kvadrata, koje je, kao i ostatak zemljišta, iskorišćeno za izgradnju odmarališta. Osnovni sud u Kotoru je još pre 17 godina doneo privremenu meru zabrane otuđenje, raspolaganja i opterećenja zemljom. Međutim, u kotorskom sudu još traju sporovi u kojima se meštani bore da dokažu da je atraktivna zemlja njihovo nasleđe.

Prema Centralnom registru većinski vlasnik sa 99,7 odsto akcija kompanije "Rekreaturs" iz Budve, kojoj pripada 33.000 kvadrata na Kamenovu je "Atlas grupa" u vlasništvu biznismena Duška Kneževića, međutim, Kosovska agencija za privatizaciju godinama ne odustaje od pravne borbe kako bi dokazala da upravo tzv. Kosovo polaže pravo na zemljište.

Stečajna uprava Atlas banke uskoro bi trebalo da oglasi prodaju imovine i akcije sa kojim je ta banka imala udeo u raznim kompanijama. Najvredniji udeo Atlas banka je imala baš u firmi "Rekreaturs", i to 99,7 odsto akcija procenjenih na 14 miliona evra, međutim, još uvek nije poznato da li će stečajna uprava moći da ih unovči. Naime, pred Osnovnim sudom u Kotoru vodi se spor radi utvrđivanja prava svojine nad tom nekada kosovskom firmom, a koju je "Atlas grupa" kupila 2002. godine. Iz Kosovske agencije za privatizaciju tvrde da će dokazati da je reč o prevari, te da Kneževićeva firma nije stvarni naslednik prava svojine.

Da imaju pravo na atraktivnu lokaciju ne tvrde samo te dve strane, već se za nju bore i starosedeoci, kojima je eksproprijacijom država krajem pedesetih godina oduzela 15.000 kvadrata zemlje na kojima je izgrađeno odmaralište za radnike sa Kosova. Kasnije, krajem osamdesetih, "Rekreaturs" na svoje ime uknjižio je još 12.000 kvadrata, te time kompletirao prostor u zaleđu plaže od 33.000 kvadrata.

Informer

Dok je krajem devedesetih na Kosovu buktao rat, odmaralište na Kamenovu naseljavale su izbeglice, nekoliko radnika "Rekreatursa" je sedište firme prebacilo iz Prištine u Budvu, a čitav kompleks uknjižen je na tu firmu. Kroz proces privatizacije, kompanija je pripala Kneževićevoj "Atlas grupi", koja je 2002. godine kupila za 60.000 evra. Iz "Atlas grupe" nismo uspeli da dobijemo odgovore u vezi sa navodima da su prevarom došli do imovine u Budvi, te na koji način je izvršena transformacija između DP "Rekreaturs" Budva i "Atlas grupe", kao i da li očekuju da će biti prepreka da se kroz stečajni postupak ta imovina proda.

Iz KAP-a, osim zemljišta, tvrde da je "Rekraturs" iz Prištine bila vlasnik i 573 bespravno srušena objekta u turističkom naselju u Ulcinju, a za čije rušenje je naknadu od nešto više od 11 miliona evra, odlukom Privrednog suda u Podgorici 2008. godine dobila kompanija registrovana u Budvi.

Iz KAP-a su ranije izneli optužbe da su četiri radnika "Rekreatursa", srpske nacionalnosti, otuđila dokumentaciju državne firme, te je nezakonito preregistrovali u Budvi. Ipak, ni nakon brojnih i dugih sudskih sporova nisu uspeli da dokažu da im pripada vredan komad zemlje na crnogorskoj obali. Da neće odustati, godinama poručuju, a ranije su najavili mogućnost obraćanja Međunarodnom sudu u Strazburu.

Tagovi: