17.12.2020.

09:32

Foto:

Planeta

SRBI U SLOVENIJI ŽELE VEĆA PRAVA! Tražićemo dvojno državljanstvo i status nacionalne manjine

Predsednik Saveza Srba Slovenije Vladimir Kokanović rekao je da će Savez zatražiti od slovenačke Vlade da razmotri promenu propisa o popisu stanovništva kako bi svi ljudi koji žive u Sloveniji mogli da se izjasne o verskoj i nacionalnoj pripadnosti. On je za Sputnjik rekao da je izjašnjavanje po verskoj i nacionalnoj osnovi u skladu sa Ustavom Slovenije i da je važno da inicijativa bude razmatrana do kraja godine.

TANJA FAJON PUKLA KAO ZVEČKA! Njena partija u Sloveniji beleži pad od čak pet odsto!

Generalni sekretar Saveza Danijel Igrec ističe da nedostatak zvaničnih podataka o broju Srba u Sloveniji otvara prostor za manipulacije sa njihovim realnim brojem u toj zemlji, ali da oni ne pričaju samo o pravima i interesima srpske zajednice, već da traže da to pravo bude priznato svim narodima u Sloveniji, pa i Slovencima.

- U tom pogledu, ohrabruju nas poruke koje dolaze iz dela vladajućih struktura u Sloveniji, da je neophodno da se ta mogućnost ponovo uvrsti u popis - objasnio je Igrec.

On je rekao da će pokušati da pokrenu i postupak za dobijanje statusa Saveza u javnom interesu, čime bi stekli pravo na određena sredstva iz budžeta za promociju kulturnih i obrazovnih delatnosti.

Kokanović je naveo da je od oktobra u školstvo uvedena dopunska nastava srpskog jezika, za koju se prijavilo oko 1.500 dece. Popis stanovništva u Sloveniji trebalo bi da bude sproveden sledeće godine. Zbog zakonskih promena i regulative EU, u Sloveniji se popis stanovništva godinama sprovodi isključivo statistički, bez vođenja evidencije o verskoj i nacionalnoj pripadnosti stanovništva.

Prema podacima poslednjeg popisa u kojem su beleženi i ti podaci, sprovedenog 2002. godine, utvrđeno je da u Sloveniji živi skoro 40.000 Srba, koji su tada činili dva odsto stanovništva. Prema pojedinim procenama, u Sloveniji trenutno ima i do 150.000 Srba i najbrojnija su manjinska nacionalna zajednica u toj zemlji. Srbi za razliku od Italijana, Mađara i Roma, kojih je znatno manje, nemaju status nacionalne manjine.