30.03.2015.

15:43

Foto:

Planeta

SKANDALČINA Australija greškom otkrila lične podatke svetskih lidera!

List prenosi da je jedan zaposleni u imigracionoj službi slučajno poslao organizatorima fudbalskog turnira Azijski kup brojeve pasoša, podatke o vizama i druge identifikacione podatke učesnika samita.

Među učesnicima samita, čiji su podaci otkriveni, nalaze se predsednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama, ruski predsednik Vladimir Putin, nemačka kancelarka Angela Merkel, kineski predsednik Si Ðinping, indijski premijer Narendra Modi, japanski premijer Šinzo Abe, indonezijski predsednik Joko Vidodo i britanski premijer Dejvid Kameron.

Public



Direktor Odeljenja za vize australijskog Ministarstva za imigraciju i zaštitu granica obavestio je australijskog komesara za zaštitu privatnosti o incidentu 7. novembra 2014. i potražio hitan savet.

U imejlu, koji je poslat kancelariji komesara, navodi se da je prema australijskim zakonima o slobodi protoka informacija, službenik u toj agenciji odgovoran za kršenje bezbednosti podataka jer je slučajno poslao lične podatke svetskih lidera članu lokalnog organizacionog komiteta Azijskog kupa, koji je u januaru održan u Australiji.

ZBOG SKANDALA PADA VLADA?

Gardijan prenosi da bi taj incident mogao da ugrozi australijski vladu, koja je prošle nedelje usvojila kontraverzne zakone, prema kojima telekomunikacione kompanije moraju dve godine da čuvaju podatke o telefonskom i internet saobracaju korisnika što je izazvalo zabrinutost. 
Članica Senata iz Zelene Stranke Sara Hanson-Jang istakla je da je vlada prošle nedelje tražila od australijskog naroda da joj poveri podatke na internetu, a sada "saznajemo da su otkrili podatke svetskih lidera".
- Ovo je još jedan ozbiljan propust nekompetentne vlade - smatra ona.

"Lični podaci, koji su otkriveni su ime, datum rođenja, zvanje, nacionalnost, broj pasoša, broj vize 31 svetskog lidera, među kojima su premijeri, predsednici i drugi visoki funkcioneri, koji su učestvovali na samitu G20", navodi se u imejlu i dodaje da je povreda zaštite ličnih podataka ljudska, a ne institucionalna ili sistemska greška.

Službenik nije proverio da li je u programu “Microsoft outlook” uneo pravog primaoca, što je dovelo do toga a imejl završi u rukama pogrešne osobe.

U imejlu se navodi da je "malo verovatno da je informacija dostupna javnosti" dodajući da odsustvo drugih ličnih podataka "znatno ograničava" rizik od povrede privatnosti.

Neovlašćeni primalac je obrisao imejl i "ispraznio folder sa obrisanim podacima", dodaje se u imejlu.

Iz lokalnog organizacionog komiteta Azijskog kupa poručuju da ne veruju da je imejl dostupan, da se može vratiti ili sačuvati negde van sistema.

Službenica imigracione agencije je, potom, dala preporuku da se svestki lideri ne obaveste o otkrivanju njihovih ličnih podataka. 

"S obzirom na to da su rizici o otkrivanju podataka veoma mali i da su preduzete mere da se ograniči dalja distribucija imejla, ne smatram da je neophodno da se obaveste klijenti o otkrivanju podataka", napisala je ona.

Public


Ta preporuka je u suprotnosti sa zakonima o zaštiti privatnosti u nekim zemljama, čiji su lideri učestvovali na samitu.

Zakoni o zaštiti licnih podataka Velike Britanije, Nemačke i Francuske propisuju da osobe, kod kojih je došlo do kršenja bezbednosti ličnih podataka, budu o tome obaveštene.

Ne zna se, međutim, da li je imigraciona služba naknadno obavestila svetske lidere o povredi bezbednosti ličnih podataka.

Zamenik lidera opozicije u Australiji Tanja Plibersek tražila je od premijera te zemlje Tonija Abota da objasni zašto svetski lideri nisu informisani o otkrivanju njihovih podataka.

Australijska imigraciona služba je, takođe, odgovorna za najveći propust kada je reč o zaštiti podataka, koje je načinila jedna državna agencija.

Britanski list "Gardijan" je u februaru 2014. godine otkrio da je agencija na sajtu greškom objavila podatke o skoro 10.000 ljudi u pritvoru, koji su većinom tražili zahtev za azil.

 


 

Tagovi: