28.03.2017.

20:37

Foto:

Planeta

KAKO JE GERB DOBILA IZBORE U BUGARSKOJ: Borisov opet premijer jer se okrenuo Rusiji!

Borisovljeva stranka Građani za evropski razvoj Bugarske (GERB) odnela je pobedu na vanrednim parlamentarnim izborima u nedelju samo zato što je napustila prozapadni stav i obećala da će graditi bolje odnose s Moskvom.

Ubrzo vlada

Prema preliminarnim rezultatima, budući bugarski parlament sa 240 mesta činiće poslanici iz pet partija. Stranka GERB je osvojila 32,6 odsto glasova, što je 96 poslanika. Drugoplasirana je Bugarska socijalistička partija (BSP) sa osvojenih 27,1 procenata glasova, odnosno 79 poslanika.

Na trećem mestu se našla nacionalistička koalicija Ujedinjene patriote (UP) sa 9,2 odsto glasova ili 27 mesta u skupštini, dok je na četvrtom završila turska stranka Pokret za prava i slobode (DPS) dobivši čak 8,9 procenata glasova, odnosno 26 poslanika. Peta stranka u skupštini biće Volja, koja je za 0,1 odsto prešla cenzus od četiri procenta glasova i tako osvojila 12 mesta.

Bojko Borisov, koji je podneo ostavku na mesto premijera nakon predsedničkih izbora u novembru, kad je socijalistički kandidat Rumen Radev osvojio najveći broj glasova, rekao je da se nada da će ubrzo formirati vladu.

Turci ušli u parlament, Erdogan im pomogao

Turska stranka Pokret za prava i slobode (DPS) Mustafe Kardaija, koja se zalaže za veća prava muslimana, ostvarila je veliki uspeh na izborima. Nije se očekivalo da će preći cenzus od četiri odsto glasova, međutim, ta stranka je dobila 8,9 procenata i čak 27 mesta u parlamentu. To se, međutim, kako stručnjaci ocenjuju, dogodilo zahvaljujući direktnom mešanju Turske u izbore u Bugarskoj.
Bugarski predsednik Rumen Radev je prošle nedelje optužio turskog lidera Redžepa Tajipa Erdogana da direktno podržava DPS i to nazvao neprihvatljivim. On je naveo da su turski ambasador u Sofiji i jedan turski ministar vodili kampanju u Bugarskoj za DPS.
Istovremeno, bugarski demonstranti su blokirali nekoliko graničnih prelaza između svoje zemlje i Turske kako bi sprečili da Turci s bugarskim pasošima dođu samo da bi glasali za svoju partiju. Naime, prema procenama, od oko 7,2 miliona ljudi u Bugarskoj, oko 700.000 čini turska manjina, a još oko 200.000 Turaka u Turskoj ima bugarske pasoše. Ankara je, kako navode mediji, plaćala ljudima da autobusima odu na glasanje i istog dana se vrate nazad.
S druge strane, Erdogan tvrdi da se nije mešao u tuđe izbore. On je optužio Sofiju da ukida slobode turskih državljana i krši demokratske principe.

- Imamo čist mandat za formiranje nove bugarske vlade. Rezultati izbora su potvrdili da je GERB vodeća vladajuća partija - rekao je Borisov.

Prema navodima stručnjaka, Borisov bi zaista brzo mogao da formira vladu, a tu priliku, kako ocenjuju, dobio je zahvaljujući tome što je svoj tvrdi proevropski stav zamenio proruskim.

- Borisov je shvatio da su socijalisti, koji se zalažu za izlazak Bugarske iz EU, ukidanje sankcija Rusiji i potpuno okretanje Moskvi, uspeli da dobiju predsedničke izbore u novembru. Zbog toga je Borisov, za vreme čije vlade su uvedene sankcije Rusiji, tokom predizborne kampanje izmenio stav. Zalagao se za dobre odnose s Vašingtonom, ali i s Moskvom. Čak je pominjao da bi mogao da se nastavi projekat gasovoda Južni tok, koji je na zahtev EU otkazan 2014. Tako je dobio 12 mesta u parlamentu više nego u prethodnom sazivu - navodi ruski analitičar Sergej Manukov.

Naučio lekciju

On dodaje da bi Borisov vladu mogao da formira s trećeplasiranim Ujedinjenim patriotama, koji su tokom kampanje takođe zauzeli proruski stav.

S njim je saglasan i bugarski politikolog Cvijatko Kinčev, koji se nada da je Borisov naučio lekciju iz prethodna dva nedovršena mandata.

- Bugarska je tri puta izlazila na vanredne parlamentarne izbore od 2009. Ukoliko ova vlada bude poštovala ono što je obećala narodu, a to su između ostalog i dobri odnosi s Moskvom, verovatno će završiti ceo mandat od četiri godine - kaže Kinčev.

 

Tagovi: