06.06.2019.

18:54 >> 18:56

Foto:

Planeta

FIGARO IZRIBAO MAKRONA I ZAPAD: Putin je trebalo da bude na obeležavanju Dana D! ZAHAROVA: PA I FRANCUSKA, BRITANIJA I SAD SU MALO DOPRINELI PADU NACISTA!

U anketi, objavljenoj na sajtu lista, učestvovalo je oko 43.500 ljudi, a 81 odsto njih pozitivno je odgovorilo na pitanje da li je Putin trebalo da bude pozvan na ceremoniju.

Svaki učesnik mogao je samo jednom da odgovori na pitanje.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je u sredu da francuski poziv na komemoraciju nije inicijalno podrazumevao dolazak zvanične delegacije Moskve na te događaje.

Šefovi država i vlada iz 16 zemalja, uključujući Nemačku, pozvani su da učestvuju u događajima povodom iskrcavanja u Normandiji.

Svetski lideri okupili su se juče u Portsmutu, na jugu Velike Britanije, kako bi obeležili 75-ogodišnjicu najveće pomorske invazije u istoriji, takozvanog Dana D.

Britanskoj kraljici Elizabeti Drugoj i premijerki Terezi Mej pridružili su se američki predsednik Donald Tramp, francuski predsednik Emanuel Makron, nemačka kancelarka Angela Merkel i mnogi drugi zvaničnici.

Zaharova: Ne treba preuveličavati doprinos saveznika u pobedi nad Trećim rajhom, ni umanjivati napore SSSR-a

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova je saopštila da ne treba preuveličavati doprinos saveznika u pobedi nad nacistima u Drugom svetskom ratu.

- Odajemo počast svim poginulima u borbama na drugom frontu u Evropi. Doprinos saveznika u pobedi nad Trećim rajhom je očigledan, ali ga ne treba preuveličavati i samim tim umanjivati značaj ogromnih napora SSSR-a, bez kojih ne bi ni bilo pobede - rekla je Zaharova povodom svečanosti u čast 75. godišnjice od iskrcavanja savezničkih snaga u Normandiji.

- Kako navode istoričari, iskrcavanje u Normandiji nije imalo odlučujući uticaj na rezultate Drugog svetskog rata. Oni su već bili određeni pobedama Crvene armije, pre svega kod Staljingrada i Kurska - dodala je ona.

- Velika Britanija, a zatim i SAD su tri godine na sve načine odugovlačile sa donošenjem odluke o drugom frontu, ograničavajući se na izvođenje vojnih operacija koje su imale lokalni značaj. Čekale su da maksimalno oslabi vojna moć Nemačke usled ogromnih gubitaka na Istoku i samim tim smanje svoje gubitke na Zapadu. Još jednom ponavljam da je to mišljenje istoričara - izjavila je zvanična predstavnica Ministarstva inostranih poslova Rusije.

Ona je podsetila da je otvaranje Istočnog fronta trebalo da olakša realizovanje borbenih zadataka jedinicama Crvene armije, ali je u praksi ona sama morala da stiže u pomoć zapadnim saveznicima koji su trpeli poraze od nacista kod Ardena.

Tagovi: