09.01.2020.

13:53

Foto:

Planeta

"ALBANIJA JE ĐAVOLSKA ZEMLJA"! Ali Hamnei usred haosa u Iranu osuo paljbu po Tirani, Iljir Meta mu odmah odgovorio!

On balkansku zemlju nije pomenuo po imenu, ali je govorio o "maloj i đavolskoj evropskoj državi" u kojoj Amerikanci "sarađuju sa iranskim izdajicama i kuju zaveru protiv Islamske Republike".

Hamnei je ovim rečima prozvao iranske opozicione mudžahedine koji su nakon iranske revolucije utočište pronašli u Iraku, a zatim 2013. u Albaniji. Iranski vrhovni vođa poručio je juče da je raketni napad na baze sa američkim vojnicima u Iraku "šamar" Americi, ali da "vojna akcija nije dovoljna".

Hamnei je dodao da "korumpirano prisustvo SAD u regionu treba da se okonča", navodeći da je ono izazvalo rat, podele i uništenje. On je u govoru pohvalio vrline generala Kasema Sulejmanija koji je ubijen u nedavnom američkom napadu u Iraku rekavši da je on "veliki, hrabar ratnik".

Ko su albanski mudžahedini?

Više od šest godina Albanija je centar jedne od glavnih iranskih opozicionih grupa - Organizacije narodnih mudžahedina Irana (Mudžahedin-e Kalk - MEK).

Organizacija ima turbulentnu i krvavu istoriju. Kao islamsko-marksistički radikali, podržavali su iransku revoluciju 1979, u kojoj je svrgnut šah. Međutim, odnosi sa tadašnjim ajatolahom Homeinijom uskoro su se pogoršali. Kada je vlada počela da se obračunava s njima, Narodni mudžahedini morali su da spasavaju glavu.

Susedni Irak im je ponudio utočište, a tokom Iransko-iračkog rata (1980-1988) borili su se protiv otadžbine, na strani Sadama Huseina.

Godine 2003, saveznička invazija na Irak otežala je život Narodnim mudžahedinima. Zaštitnik organizacije Sadam Husein iznenada je nestao, a Narodni mudžahedini su često bili meta napada. Stotine njih je ubijeno ili ranjeno. Strahujući od još veće humanitarne katastrofe, Amerikanci su se 2013. obratili albanskoj vladi i ubedili je da prime oko 3.000 pripadnika MEK u Tirani.

Iako su političari u Albaniji duboko podeljeni, gotovo svi javno podržavaju goste iz Irana - i vladajuće i opozicione stranke. Međutim, deo javnosti njihovo prisustvo vidi kao pretnju zbog činjenice da je Iran rešen da organizaciju iskoreni.

Poslednjih godina stotine članova je napustilo organizaciju zbog strogih pravila, koja nameću celibat i kontrolišu njihove veze s porodicom. Sada desetine njih tavore u albanskoj prestonici Tirani, bez mogućnosti da se vrate u Iran i nastave sa svojim životom.

Informer

Meta: "Albanija nije đavolska zemlja"

Albanija nije đavolska, već demokratska zemlja, poručio je sinoć albanski predsednik Ilir Meta u svom odgovoru Hamneiju.

Meta tvrdi da su ljudska prava za Albaniju svetost, prenela je sinoć agencija Severne Makedonije MIA. On je dodao da je Albanija, u poslednje dve decenije, čvrsto posvećena podršci SAD i zemljama NATO u borbi protiv međunarodnog terorizma i svega što na bilo koji način ugrožava stabilnost i mir u svetu.

Mata je ocenio kao "provokaciju sa opasnim posledicama za stabilnost u regionu" iranski raketni napad na dve americke vojne baze u Iraku.

Sve o dramatičnim dogođajima veznim za sukob Irana i SAD čitajte OVDE.

Tagovi: