21.03.2020.

09:21

Foto:

Planeta

OTKRIVENO KO NAJVIŠE ŠIRI VIRUS! Evo zašto je KLJUČNO RIGOROZNO OGRANIČENJE KRETANJA!

Stručnjaci za javno zdravstvo Univerziteta Kolumbija koristili su matematički model koji se zasniva na analizi prijavljenih slučajeva zaraze koronavirusom i njenim širenjem unutar Kine u kombinaciji s podacima o mobilnosti ljudi od 10. do 23. januara, kada je kineska vlada pretvorila Vuhan u karantin, te od 24. januara do 8. februara. Otkrili su da je pre nego što je kineska vlada zabranila putovanja u Vuhan i van njega, čak šest od sedam slučajeva Covida-19, odnosno 86 posto, verojatno ostalo neotkriveno.

- Eksploziju slučajeva Covida-19 u Kini uveliko su pokrenuli pojedinci s blagim, ograničenim ili nikakvim simptomima, koji su ostali neprimećeni - izjavio je jedan od autora studije dr Džefri Šaman sa Univerziteta Kolumbija.

Studija dalje pokazuje da su drakonske mere ograničenja kretanja ljudi, kontrola sprovođenja mera, ali i svest kineskog stanovništva smanjili brzinu širenja koronavirusa. Nakon što je Kina uvela mere ograničenja putovanja i masovna testiranja, epidemiolozi su uspeli da otkriju većinu slučajeva.

Informer

Zato je studija američkih naučnika snažan dokaz da su masovna testiranja i socijalno distanciranje od ključne važnosti za ljude koji nisu svesni da su zaraženi jer nemaju simptome ili su oni vrlo blagi.

Dr Šaman i njegovi kolege upozoravaju da je u većini ostalih zemalja, gde su ograničenja putovanja manje stroga i testiranja manje dostupna, uključujući i SAD, stvarni broj slučajeva Covida-19 verojatno pet do deset puta veći od zvaničnog broja.

To bi moglo daz nači da je stvarni broj zaraženih koronavirusom u svetu trenutno oko 1,5 miliona ljudi.

- Znamo da je ovo samo vrh ledenog brega. Pitanje je koliko je ledenog brega potopljeno. Možemo da raspravljamo o tačnom broju, ali ako niste na mestu na kojem proaktivno tražite potencijalno zaražene ljude i zatim ih testirate, većina infekcija neće biti otkrivena - naglasio je Šaman na konferenciji za novinare.

- Pojačana svest o epidemiji, raširena primena mera zaštite i ograničenje putovanja pomogli su smanjenju ukupne snage infekcije. Međutim, nejasno je hoće li to smanjenje biti dovoljno za potpuno zaustavljanje širenja virusa - ustvrdio je Šaman.

Na osnovu analize epidemije u Kini, jedinoj zemlji u kojoj je zaraza u silaznoj putanji, ustanovljeno je da jedna zaražena osoba prosečno zarazi oko 2,5 drugih osoba. Bez ograničenja kretanja u 30 dana samo ta jedna osoba zarazi 406 drugih osoba. Smanji li kontakte za pola, u istih 30 dana broj onih koje je zarazila pada na samo 15 osoba.