07.04.2020.

10:07

Foto:

Planeta

Boris Džonson nije bio priključen na “respirator” (ISPRAVKA)

U izvještaju kabineta britanskog premijera, navodi se da je 27. marta test Borisa Johnsona na koronavirus bio pozitivan. Na savjet ljekara Johnson je 5. aprila  primljen u bolnicu. U zvaničnom izvještaju (5.4.2020) navodi se da premijer i dalje ima simptome zaraze koronavirusom te je hospitalizacija preporučena radi dodatnih ispitivanja. Tog 5. aprila je RIA Novosti objavila vijest da je premijer priključen na mehaničku ventilaciju, pozivajući se na neimenovani “izvor blizak Nacionalnom zdravstvenom servisu (National Health Service) u Engleskoj”. 

U izvještaju Downing Street-a iz 6.aprila navodi se da je premijer u toku noći prebačen u jedinicu intenzivne njege. Glasnogovornik britanskog premijera je tog istog dana, u članku objavljenom na Business Insider-u iznio sljedeći demanti:

On [glasnogovornik] opisao je tvrdnje ruskog državnog medija da je on [Boris Johnson] na ventilatoru kao ‘dezinformaciju’.
“To je dezinformacija”, rekao je njegov glasnogovornik.
“Specijalizovana odjeljenja u vladi su detektovala porast broja neistinitih izvještaja od početka izbijanja epidemije koronavirusa. Bitno je da se svaka takva informacija brzo demantuje.”

Što se tiče izjave Dereka Hilla, ona je na portalu Science Media Centre objavljena 6.4.2020. godine i prenosimo je u originalnom obliku:

Premijer je, kako vidimo, otišao u bolnicu zbog poteškoća u disanju. Čini se da je on prvobitno priključen na kisik, i da je bio svjestan. Ali, kao što se često dešava sa COVID-19, njegovo stanje sad se pogoršalo i on je prebačen na intenzivnu njegu. Koliko znamo, premijer je trenutno na podršci disanja  poznatoj kao kontinuirani pozitivni vazdušni pritisak (CPAP), koja se obično koristi u tretmanu opstruktivne apneje u spavanju. Iskustvo iz Italije i ostalih europskih zemalja pokazalo je da CPAP može biti efektivan kod COVID-19 pacijenata, barem u početku. Kod mnogih COVID-19 pacijenata stanje s progresivno pogorša i zahtijeva uključivanje invazivne ventilacije. Invazivna ventilacija uključuje cjevčicu koja se stavlja u pacijentov disajni put. (...) Znamo da ljudi mlađi od 60 godina, kako izgleda, imaju veće šanse  za oporavak u kritičnoj fazi oboljenja COVID-19 od starijih ljudi. Ali nema sumnje da ovakav razvoj događaja znači da je Boris Johnson izuzetno bolestan.

Profesor Hill, dakle, jeste zaključio da je Johnson hospitaliziran zbog poteškoća u disanju, iako je zvanična izjava glasila da je to bilo zbog dodatnih pretraga budući da su simptomi oboljenja napredovali. Međutim, nakon prelaska na odjeljenje intenzivne njege, a što saznajemo iz zvaničnih saopštenja, Johnson jeste dobivao tretman kisikom, tj, ‘tretman kontinuiranim pozitivnim vazdušnim pritiskom’. 

Profesor Hill je takođe objasnio da mnogi pacijenti koji inicijalno završe na CPAP tretmanu  dođu do stadija u kom je potrebna invazivna ventilacija. On, međutim, nije izjavio da će se takav scenario desiti Johnsonu, to jest da će mu “veoma izvjesno trebati respirator”, kako je to predstavio Telegraf. 

Nadalje, u izvještajima od 7. i 8. aprila navodi se da je premijer Johnson i dalje u jedinici intenzivne njege, bilježeći napredak u oporavku. Johnsonov glasnogovornik je 7. aprila u članku objavljenom na Reutersu izjavio da za mehaničkim ventilatorom nije bilo potrebe:

“Premijer je bio stabilan tokom noći i ostao je u dobrom duhu. On prima standardni tretman kisikom te diše bez ikakve asistencije. Njemu nije trebala mehanička ventilacija, ali ni neinvazivna respiratorna podrška”, rekao je glasnogovornik.