15.04.2020.

07:16

Foto:

Planeta

POSLE OVOGA... NEKA NAM BOG POMOGNE! AMERIČKI SENAT OTVORIO ISTRAGU PROTIV KINE ZBOG PANDEMIJE KORONE! Svet strepi, ovo je ravno objavi rata!

Džonson je ukazao da će pod lupom posebno biti njihova „ulogu u skrivanju podataka o pojavi virusa".

Dodao je da njegov odbor želi da otkrije okolnosti pod kojima se pojavio i širio virus i zbog čega Sjedinjene Države nisu bile pravilno pripremljene za epidemiju.

- Gde je sve počelo? Da li je došlo do prenosa "infekcije" sa životinje na životinju? Ili je došlo do "curenja" virusa iz laboratorija u Kini, gde je, na primer, razvoj lekova za druge vrste koronavirusa mogao da bude usklađen sa najboljim ciljevima? Moramo takođe da istražimo koja je uloga SZO bila u skrivanju informacija o pojavi virusa - rekao je Džonson.

Prema jednom od učesnika u pokrenutoj senatskoj istrazi, Riku Skotu, „SAD ne mogu verovati komunističkoj Kini, a ni SZO jer su lagale".

Dnevni list The Washington Post objavio je da su zvaničnici američke ambasade, dve godine pre pandemije korona virusa, nekoliko puta posetili istraživački centar u Vuhanu, gradu u kojem je buknula epidemija, i da su dva puta upozorili Vašington da se u tamošnjem Institutu za virusologiju obavljaju "nebezbedna istraživanja korona virusa kod slepih miševa".

Američke diplomate su navodno upozorile i na neadekvatnu sigurnost u laboratoriji, koja je radila takva istraživanja.

Isti list piše i da su tada u Vašingtonu postojale sumnje da bi laboratorija u Vuhanu (tamošnjeg Instituta za virusologiju) mogla biti izvor zaraze, ali da dokaza nije bilo.

Taj institut je 2015. godine postao prva laboratorija u Kini sa najvišim nivoom međunarodne bezbednosti u oblasti bioloških istraživanja.

Informer

Poslednja od poseta američkih diplomata bila je 27. marta 2018. godine.

Američku delegaciju predvodili su generalni konzul u Vuhanu Džejmison Fuš i savetnik ambasade SAD u Pekingu za životnu sredinu, nauku i tehnologiju Rik Sveicer.

Oni su u izveštaju od 19. januara 2018. godine, napisali: "Tokom kontakata sa naučnicima iz laboratorije primetili smo da u novoj laboratoriji postoji ozbiljan manjak pravilno obučenih tehničkih stručnjaka i istraživača od kojih se zahteva da sigurno upravljaju laboratorijom sa visokim nivoom zaštite".

The Washington Post navodi i da je šef kineskog istraživačkog projekta za koronavirus, Ši Ženg Li, u novembru 2017. objavio studiju o šišmišima potkovicama uhvaćenim u jednoj pećini, a da su ti šišmiši najverovatnije pripadali istoj populaciji koja je generisala SARS korona virus 2003. godine.

Vašingtonski list posebno ukazuje da ne postoje dokazi o veštačkom poreklu novog korona virusa.

Istraga u Senatu SAD, u kojem republikanci imaju većinu, verovatno je znak da Bela kuća traži kako da reši problem Trampovog ponovnog izbora i da delovanje prenosi na spoljnu politiku i propagandno optuživanje Kine i SZO jer administracija teško izlazi na kraj sa epidemijom.

Udaranje na Kinu omogućava prebacivanje odgovornosti za neuspehe na spoljne faktore.

Senatski odbor će, po svemu sudeći, pokušati da Kini pripiše skrivanje epidemije, ali to neće biti lako.

Informacije o korona virusu u Kini krenule su početkom januara. Potom: i da je virus već stigao u Južnu Koreju, pa u Japan i Tajland. Uvrzo se proširio i na Evropu, a tek potom u SAD.

Informer

Odgovarajuće američke službe, obaveštajna, epidemiološka, sanitarna, sve ovo su znale i mogle da znaju.

Imale su više nego dovoljno vremena za pripreme.

Republikanci i Bela kuća su svesni da "progresirajući" dalji rast žrtava od korona virusa može Trampu doneti poraz na predsedničkim izbroima koji treba da budu održani 3. novembra.