15.04.2020.

14:14

Foto:

Planeta

OGNJEN JE NEKAD SVIRAO U ZABRANJENOM PUŠENJU, a sada se na klinici Mejo bori protiv korone: Ovo su tri ključna saveta koje smo dobili od Kineza!

Rođeni Sarajlija, koji je u mladosti bio član kultne rok grupe "Zabranjeno pušenje", ističe da 1.900 lekara iz Slovenije, Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore i Makedonije aktivno učestvuje u istraživanjima, a svakog utorka razmenjuju iskustva putem video sastanka.

- Radi se istraživanje, još ne znamo mnogo, ali napredujemo, svake dve nedelje znamo više, sve dok se ne pronađe vakcina. Novi je virus, određeni broj pacijenata ima tešku upalu pluća, koja često zahteva puno kiseonika i respirator, prenosi se kao prehlada, jako je infektivan, a smrtnost je 10 puta veća od grupa. Radimo studije na desetine hiljada pacijenata, u studiju su uključene i beogradska i rečka bolnica - navodi Gajić.

Cilj je da utvrdimo koji je pristup najbolji, da li odmah intubirati, koji lek, da li okretati pacijente na stomak, naglašava Gajić.

Informer

Dragocena iskustva dobili su i u razmeni od kolega iz Vuhana.

Kolege iz Vuhana bile su kod nas još pre par godina. Kad je sve počelo kod njih i mi smo njima davali neke sugestije, posebno kad je u pitanju zaštitna oprema, jer je veoma važno ne samo šta lekar ili sestra nose, nego kako se skida zaštitnu oprema. Sa druge strane, od kolega iz Vuhana dobili smo tri ključna saveta, prvi je da one pacijente koje je moguće vratiš kući da bi sačuvali kvalitet života, drugi je da onima koji su na umoru učiniš da umru dostojanstveno i treći da se lekari i sestre ne zaraze, a to nije nimalo lako -otkrio je dr Gajić.

On dodaje da se veliki broj broj zdravstvenih radnika, u Italiji, u Njujorku, zarazio jer nisu znali, ali sada su naučili, ključno je skidanje zaštitne opreme.

- Opereš ruke, pa skineš rukavice, opereš ruke, pa mantil, opereš pa vizir, opet ruke pa skineš masku. Mi uvek to radimo u paru, recimo sestra gleda mene, ja nju, da ne bismo pogrešili -objašnjava doktor.

Informer


Prema njegovima rečima, mada on nije epidemiolog, jasno je da je osnova borbe protiv Covida-19 fizičko distanciranje.

- To je jasno i malom detetu, fizičko distanciranje, ne socijalno, jer smo povezani na razne načine, uključujući i video. Distanca je efektivnija u ovom trenutku nego respirator. Uvek je cilj da se uspori dolazak teških pacijenata jer ako dođe virus u bolnicu onda pada zdravstveni sistem i to je krah, to se desilo u Italiji, a delom i u Njujorku. To je ključno. Svi smo mi ipak i ovde i u Švedskoj i na Blakanu, svi smo kod kuće, kod mene gde su kuće i dvorišta može se prošetati, ali kako sa neboderima, kako da jedna baka u takvom naselju siđe i nikog ne sretne, to je teško - ističe Gajić i dodaje:

- Svi moramo da se strpimo, naravno i leto će pomoći, do vakcine ne znamo šta će da bude, ali moguće je da će se neki sporadični slučajevi desiti i na jesen. Mada, setimo se SARSa, on je jednostavno nestao ili se zaustavio. Kada virus ne može da pređe sa čoveka na čoveka ne može da živi, to je suština.

Gajić za kraj kaže da ga je oduvek zanimala urgentna medicina, kada je došao rat time se bavio u Sarajevu, a potom je krajem 1994. godine sa suprugom i decom otišao u Ameriku.

- Prvo sam radio kao bolničar godinu dana što je vrlo korisno za lekara, polagao sam ispite, specijalizirao u Njujorku i došao na Mej. Imao sam sjajne mentore, postigao sam nešto što nisam mogao ni da sanjam. A opet rado se sećam mladosti, osamdesetih u Sarajevu, odrastao sam sa vrlo talentovanom "rajom", na Koševu. Bilo je to zlatno vreme i u muzici i u sportu, srećan sam što sam to doživeo, međutim, nakon treće ploče kada sam ušao u medicinu shvatio sam da mi je to prava ljubav - zaključio je Gajić.

Sve o koronavirusu možete da pročitate OVDE.