07.05.2020.

07:01

Foto:

Planeta

UZNEMIRUJUĆI ZNACI U JELOUSTONU! Mnoge je uplašila serija od 134 zemljotresa oko supervulkana... IMA LI RAZLOGA ZA STRAH OD KATASTROFE? (VIDEO)

U oblasti supervulkana Jelouston prošlog meseca zabeležena su 134 zemljotresa, uključujući nizove od po 20-ak podrhtavanja vezanih u jedan kontinuirani potres, zabeležio je Američki geološki zavod (USGS). Da li ovakva seizmička aktivnost može da bude znak da se Jelouston probudio?

Ovaj vulkan nazvan je „tempiranom bombom“ od strane geologa koji predviđaju da bi supervulkan mogao ponovo da se aktivira i izazove katastrofu globalnih razmera.

Smešten na severozapadu SAD-a, Jelouston je imao najmanje tri velike erupcije u poslednja tri miliona godina. Iako su naučnici sigurni da vulkan neće eksplodirati za našeg života, mnogi se i dalje plaše još jedne kataklizme. 

Najjači zemljotresi proteklog meseca dosegli su magnitudu 1,9 po Rihteru, a USGS je takođe pratio "roj" od 20 zemljotresa 6,5 km jugoistočno od gejzirskog basena Vest tamb.

USGS je upozorio: "Tokom aprila 2020. godine, seizmografske stanice Univerziteta u Juti, odgovorne za rad i analizu seizmičke mreže Jeloustona, locirale su 134 zemljotresa u regionu Nacionalnog parka. Najveći događaj bio je mali zemljotres magnitude 1,9 Rihtera koji se nalazio osam milja severno od Zapadnog Jeloustona u državi Montana, 3. aprila u 21.27. Roj od 20 zemljotresa jačine magnitude od 0,2 do 1,5 dogodio se oko 6,5 km jugoistočno od Vest tamba tokom 12. do 13. aprila.

Zabrinuti građani oglasili su se i na društvenim mrežama, podsećajući na mračna predviđanja o razornoj erupcija supervulkana koja bi mogla da se dogodi.

Tome su doprinel potresi ne samo u Nacionalnom parku Jelouston, već i širem području američke države Ajdaho na čijoj teritoriji se jednim delom prostire Nacionalni park Jelouston.

Prvog aprila snažni zemljotres jačine 6,5 po Rihterovoj skali pogodio je Ajdaho, a ova seizmička aktivnost navela je mnoge da veruju potres da može da pokrene vulkansku erupciju u Jeloustonu. Međutim, seizmolozi su ubrzo stavili javnosti do znanja da zemljotresi neće pokrenuti vulkansku erupciju, već će prouzrokovati promene u ponašanju gejzira.

"Uvek postoje glasine da se sprema erupcija Jeloustona. Zemljotresi ne pokreću erupcije. Oni ne pokreću vulkansku aktivnost. Ali mogu pokrenuti promene u ponašanju gejzira. Dakle, ono što se verovatno dešava je da su plitki kanali koji napajaju vruće izvore i gejzire napukli od potresa i to uzrokuje da topla voda nađe druge puteve ", rekao je Majkl Poland, geofizičar koji radi u USGS-u.

USGS je smirio javnost i saopštenjem da su "ovakvi zemljotresi uobičajeni i predstavljaju otprilike 50 procenata ukupne seizmičkog potencijala u regionu Jeloustona".

BONUS VIDEO: