15.07.2020.

18:46

Foto:

Planeta

(FOTO) POMPEO POSLAO ŠIFROVANU PORUKU KINI! Zbog fotografije koju je okačio na TVITER NASTAO HAOS, ČEKA SE ODGOVOR!

Tvit je izazvao značajnu pažnju s obzirom na to da je Vini Pu uobičajeni nadimak kineskog predsednika Si Đinpinga.

Kineska vlada aktivno cenzuriše pogrdne komentare ili nadimke koji bi mogli dovesti do podsmeha zvaničnika Komunističke partije. Međutim, kineski korsnici interneta odavno su smislili kreativne načine da se onlajn obrate kineskom rukovodstvu.

Tokom 2013. godine kružile su internetom fotografije u kojima je upoređen oblik tela predsednika Sija sa crtanim medvedom. Sve je porpimilo svetske razmere.

S obzirom da simpatična dečja igračka cenzorima otežava uklanjanje bezazlenih sadržaja bez privlačenja ismevanja, nadimak se brzo primio.

Takva se taktika ranije pokazala uspešnom kod vođe Đang Cemina, za koga su mnogi mogli da koriste nadimke koji se odnose na "žabu".

"Vini Pu" i slične reference dugo su cenzurirane na kineskim platformama društvenih medija.

Pretraživanje reči "Vini" na popularnom mikroblogu Sina Veibo trenutno prikazuje samo medije koje su odobrili vlasti ili službene verifikovane naloge.

EU JE FORMIRANA KAKO BI NAS ISKORIŠĆAVALA! Tramp osuo paljbu: Uvek su bili nepravedni, ALI TAJ PROBLEM SE DA LAKO REŠITI!

Kina je čak 2019. godine povukla tajvansku igru "Devotion", jer je u njoj bila skrivena referenca koja povezuje Đinpinga i Vini Pua.

Sasvim je moguće da bi post mogao biti nevina fotografija psa Majka Pompea i njenih igračaka, ali na ovoj slici postoje i druge potencijalne reference koje vredi primetiti.

Pompeo je možda je uzeo „psa“ kao referencu kako bi oslikao SAD ili možda čak i sebe. Reč "pas" na kineskom jeziku često se koristi za označavanje ljudi ili zemalja koje se smatraju agresivnim, divljim.

Reč "pas" demonstranti su ranije koristili u Hongkongu kao pogrdan termin za policajce. U kontinentalnoj Kini, SAD i Pompea stalno se nazivaju "psima".

Kada je Kanada uhapsila finansijskog direktora Huaveja na zahtev SAD-a, Kanadu su često prozvali američkom "pasjom nogom".

Prisutnost igračaka slonova takođe može biti značajna - kao suptilna referenca na Indiju.