12.08.2020.

16:16

Foto:

Planeta

VELIKI SKANDAL U JAPANU! Premijer Abe brutalno uvredio žrtve atomskog bombardovanja Hirošime i Nagasakija! (VIDEO)

Aplikacija za otkrivanje plagijata otkrila je da je Abeov govor u Nagasakiju u nedelju duplirao 93 odsto govora koji je tri dana ranije održao u Hirošimi, izvestio je Mainiči Šimbun.

Verzije govora na engleskom na zvaničnoj veb lokaciji Abea takođe pokazuju visok stepen dupliranja.

U uvodnom paragrafu pomenuo je ime svakog grada i nastavio: ​​"Iskreno izražavam saučešće dušama velikog broja žrtava atomske bombe. Iskreno izražavam saučešće onima koji još uvek pate od posledica atomske bombe." Pored naslova ceremonije, odlomci se podudaraju od reči do reči.

Abe je, međutim, koristio drugačije formulacije kada je govorio o tome kako se svaki grad obnovio u godinama nakon poraza u Japanu u ratu.

Procenjuje se da je 140.000 ljudi umrlo odmah i mesecima posle bombardovanja Hirošime 6. avgusta 1945. godine, dok je 74.000 umrlo tokom i posle napada na Nagasaki tri dana kasnije.

Osim imena gradova, završni paragrami izjava koristili su istu formulaciju, pri čemu je Abe izrazio nadu u svet "bez nuklearnog oružja".

Očigledna odluka da ne prilagodi izjave za svaki od uništenih gradova naljutila je preživele atomskog napada, koji su poznati kao hibakuša.

- To je isto svake godine - rekao je Koiči Kavano, šef saveta za vezu u hibakuši u Nagasakiju za Mainiči Šimbun.

- Govori gluposti i odlazi, kao da želi reći: "Evo. Zbogom." Upravo je promenio reč "Hirošima" u "Nagasaki". Gleda sa visine na preživele atomskog napada.

Haruko Moritaki, ko-direktor Alijanse Hirošime za ukidanje nuklearnog oružja, optužio je Abea za neaktivnost u vezi s nuklearnim razoružanjem, uprkos tome što je priznao da je organizacija hibakuša napredovala.

- On kaže da će ostati "ukorak sa preživelim od atomske bombe, koji napreduju godinama, ali nije preduzeo konkretne akcije. Sve govori i nema akcije, a to je dokazao i svojim govorima" rekao je Moritaki za taj list.

Preživeli su iskoristili godišnjice kako bi nagovorili Abea da se bori za nuklearno razoružanje dok su još živi. Ali Japan, koji se zbog svoje sigurnosti oslanja na američki nuklearni kišobran, nije potpisao ugovor o ukidanju nuklearnog oružja koji je 2017. usvojila generalna skupština UN-a.

Abe tokom vikenda nije posetio muzej uništenja atomskom bombe Nagasakija, uprkos tome što je traženo da to učini kada se prošle godine sreo sa predstavnicima hibakuše. Jedan preživeli pitao se zašto se Abe mučio da putuje "sve do Nagasakija".

U uvodnom govoru Asahi Šimbun je primetio Abeovu želju za svetom bez nuklearnog stanja, ali je dodao: "Njegovo postupanje prema tom pitanju samo dodaje osećaj frustracije i ljutnje među stanovnicima gradova koji su bombardovani atomskim bombama."