19.09.2020.

21:04

Foto:

Planeta

BILA JE POZNATA PO KOLAČIMA I ČUDNOM AKCENTU U BRITANIJI! A onda je otkriveno da je Sonja sovjetski špijun, trebalo je da ubije Hitlera, ali je Staljin rekao - NE! (VIDEO)

Niko nije znao za tajnu koju je vešto skrivala godinama. Gđa Barton je bila Ursula Kačinski, pukovnica Crvene armije, odnosno, agent Sonja, piše biograf Ben Mekintajer u novoj knjizi "Agent Sonja: Ljubavnica, majka, vojnik, špijun".

ODABERITE STRANU! Veliki sukob policije i protivnika restriktivnih mera u Londonu! (VIDEO)

MISTERIJA NEBESKOG DISKA! Sofisticirani sat star blizu 4.000 godina! (VIDEO)

Knjiga je objavljena pre nekoliko dana, a ova priča je već privukla veliku pažnju.

Kako se navodi, Len se u kasnim tridesetim doselila u britansko selo, sa mužem i troje dece, i vrlo brzo se navikla na tamošnji seoski život.

Rođena u Nemačkoj, bila je posvećeni komunista, odlikovani oficir sovjetske obaveštajne službe i visoko obučeni špijun koji je sprovodio operacije u Kini, Poljskoj i Švajcarskoj, pre nego što je došla u Britaniju na naređenje Moskve.

Sa Sovjetima je komunicirala preko radio-veze.

Udala se za arhitektu Rudolfa Hamburgera, kome je ponuđen posao u Šangaju. Tu je Len regrutovao sovjetski špijun Ričard Sordž i tada je počeo njen dvostruki život o kome njena porodica nije imala pojma.

Mekintajer navodi da je postala šoijun iz ideoloških uverenja, ali vođena i "neverovatnom kombinacijom ambicije, romanse i avanture".

1934. u Moskvi je provela 7-mesečnu obuku, gde je naučila Morzeovu azbuku, kako da sklopi i rukuje radio-prijemnicima i druge špijunske veštine. Naposletku se vratila u Kinu gde je dobila partnera Johana Patru, koji joj je postao ljubavnik i otac njenog drugog deteta.

Zadatak joj je bio da u plišanom medvediću njenog deteta krijumčari delove radio-aparata i snabdeva tako komuniste.

1938. godine Ursula i Rudolf su otišli u Švajcarsku.

Navodno, Kačinski je dobila zadatak da izvrši atentat na Hitlera u njegovom omiljenom restoranu u Minhenu, ali se to nije dogodilo jer su dve zemlje potpisale Pakt o nenapadanju, pa je iz Moskve stiglo obaveštenje: "Obustavite sve aktivnosti protiv Nemačke".

Pošto je bila u velikom problemu, jer je u Švajcarskoj bila sa nemačkim pasošem, kako bi izbegla da je vrate natrag u Nemačku, razvela se od muža i udala za kolegu špijuna, Engleza koji se borio u Španiji.

On je kasnije postao otac njenog trećeg deteta. Kada je dobila britanski pasoš, nastanila se u Britaniji, a nastavila je da radi za Moskvu.

Dok su joj deca spavala, ona bi slala izveštaje, često o britanskim istraživanjima atomskog naoružanja.

Iako je bila pod nadzorom MI5 nikada nije uhvaćena.

Kada je njen izvor Klaus Fuš, odbegli nemački komunista, uhapšen, napustila je zemlju sa decom i otišla za Istočni Berlin. Tek kad se našla sa druge strane Gvozdene zavese napustila je špijunske igre.

Agent Sonja je preminula 2000. u 93. godini.

- Živela je nekoliko života, to je bila žena sa više imena i uloga - naveo je Mekintajer.