26.09.2020.

08:00

Foto:

Planeta

(VIDEO) ZASTRAŠUJUĆI SNIMAK NASA, ZEMLJU ČEKA PAKAO! Može li čovečanstvo da se suprostavi ovome i spreči kataklizmu neviđenih razmera!

- Poprilično smo zabrinuti zbog stalnog gubitka leda. Nažalost, to nije iznenađenje - rekla je glaciologa Tvajla Mun u istraživačkom centru u Koloradu.

Rekordno mala količina morskog ledenog štita od 3,41 kilometra kvadratnog zabeležena je 2012. nakon što je kasnosezonski ciklon razbio preostali led, ali to nije bilo puno manje od onoga što naučnici vide danas.

Ovogodišnji gubitak morskog leda posebno je bio primetan između 31. avgusta i 5. septembra zahvaljujući udarima toplog zraka usled talasa vrućine iz Sibira. Tokom tih šest dana led se topio brže nego bilo koje druge godine od kako se vode merenja.

MAĐARI, ČESI I POLJACI REKLI "NE" EU, POSLE OVOGA EVROPA VIŠE NEĆE BITI ISTA! Može li i Srbija da sledi njihov primer, ili... tri

Drugi tim naučnika je u julu objavio da sibirski toplotni talas ne bi bio moguć bez ljudskog uticaja na klimu. Kako se led u vodama Arktika gubi, sve veći delovi otvorenog tamnog mora apsorbiraju sunčevo zračenje, umesto da ga odbijaju natrag u atmosferu.

To je proces koji pojačava globalno zagrevanje i koji objašnjava zašto su arktičke temperature u stalnom porastu, a u poslednjih 30 godina gotovo su se udvostručile.

Gubitak morskog leda ugrožava i arktičku floru i faunu, od polarnih medveda i foka do planktona i algi. Globalnim zagrevanjem se ne gubi samo morski već i kopneni led, ali ledeni štit koji pokriva arktičko kopno u Kanadi i na Grenlandu.

Što se brže ti štitovi otapaju i klize u okean, to brže raste nivo mora na svim delovima sveta. 

LUKAŠENKOV FLERT SA ZAPADOM JE ZAVRŠEN, SADA ĆE DA IGRA PUTINOVU IGRU! Šef izraelske specijalne službe "Nativ" objasnio kako stvari stoje!

- Moramo mnogo šta napraviti na smanjenju emisije štetnih gasova kako u budućnosti ne bi svedočili takvim rekordima - rekla je Munova.