16.11.2020.

09:00

Foto:

Planeta

PUTIN RASKRINKAO PREVARU VEKA, POHAPSIO BANDU, A SADA OD MOSKVE TRAŽE 50 MILIJARDI DOLARA ODŠTETE ! Vrhovni sud Holandije dao sebi pravo da odlučuje o Jukosu i Hodorkovskom!

U februaru ove godine je holandski Žalbeni sud potvrdio prethodne odluke suda s Ugovorom o energetskoj povelji i naložio Moskvi da bivšim deoničarima Jukosa isplati 50 milijardi dolara plus kamate, nakon što je ruska vlada 2003. preduzela mere zbog optužbi za prevaru i utaju poreza. 

Najveća odšteta u Istoriji

U međuvremenu je pravni tim Rusije zatražio od najviših holandskih sudija da intervenišu i obustave odluku, a Vrhovni je sud početkom ovog meseca počeo da prima argumente Moskve. 

Niži sud, tvrde, nije razmotrio kršenje antikorupcijskih zakona od strane kompanije, kao ni to da oni koji bi imali koristi od nagodbe nisu niti "bona fide" niti "strani" investitori zaštićeni Ugovorom o Evropskoj energetskoj povelji. .

Kako se slučaj odštete za deoničare Jukosa odugovlačio, tako je razotkrio napetosti između ruskog i međunarodnog prava. Iako je Moskva u početku bila potpisnica Ugovora o Energetskoj povelji, Rusija ga nikada nije ratifikovala i primenila ga je samo privremeno. 

Štaviše, kao i u mnogim drugim zapadnim zemljama, nedavni ruski ustavni amandmani dali su ruskom Ustavnom sudu ovlašćenja za preispitivanje presuda stranih i međunarodnih pravosudnih tela.

Iznos od 50 milijardi dolara plus dodatni troškovi postupka čini ovaj slučaj najznačajnijom arbitražom u istoriji u svetu. Ukupna predložena nagodba slična je godišnjem proračunu koji Rusija izdvaja za odbranu.

Pravna bitka dolazi u vreme kada se odnosi između Moskve i Evropske pogoršavaju. U oktobru se ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov oglasio u vezi s rastućom napetošću sa zapadnim državama, rekavši kako je "verovatno najbolje da prestanemo razgovarati s onim ljudima na Zapadu koji su odgovorni za spoljnu politiku i koji ne razumeju potrebu međusobnog dijaloga s poštovanjem."

KLJUČA U AMERICI, BAJDEN U PROBLEMU! BIVŠA TUŽITELJKA SAD: IMAM DOKAZE ZA VELIKU ZAVERU - giganti, političari i mediji pokrali izbore!

Pravni postupak možda će samo povećati razdor između Kremlja i EU, što će samo pojačati ruske tvrdnje da je Evropska Unija otvoreno antiruska.

Rast carstva Jukos

Jukos je bio među brojnim poslovnim divovima koji su proizašli iz tržišnih reformi započetih za vreme Mihaila Gorbačova 1980, ali ozbiljno ubrzanih 1990. kada je tadašnji predsednik Boris Jeljcin krenuo u liberalizaciju privrede. 

Informer

Postao je dragulj poslovnog carstva kontroverznog oligarha Mihaila Hodorkovskog, jer je ono što je postalo poznato kao šema "Zajmovi za deonice" zapravo omogućilo ogromno bogatstvo nekolicini ljudi. Ova i slične licitacije dovele su do stvaranja klase oligarha u Rusiji.

Niz ovakvih ekonomskih reformi i povećanje političke autonomije ponuđenih republikama započele su niz događaja koji su razbili Sovjetski Savez. 1991. 

Oružane snage, potpomognute tvrdokornim komunistima, krenule su u borbu za kontrolu vojnim napadom . U kultnim scenama uz pomoć kojih je došao na mesto predsednika novoosnovane Ruske Federacije, Jeljcin je, uzjahavši tenk, okupio narod protiv puča.

Kako je jedan politički sistem ustupao mesto drugome, politička pripadnost i poslovna verodostojnost Hodorkovskog pružila mu je jedinstvenu poziciju, a on je uvršćen u prvu Jeljcinovu vladu kao ekonomski savetnik. 

Brze tržišne reforme ili kako se to zvalo "šok terapija" koju je provodio Jeljcinov tim značili su da su milioni Rusa gotovo preko noći izgubili životnu ušteđevinu. Cela industrija zaustavljena i siromaštvo se brzo povećalo.

SRBI, NE BRINITE, IMAĆETE ODLIČNU SARADNJU S BAJDENOM! Beograd je "zaradio poene u Americi", Balkan je stabilan samo zahvaljujući Srbiji!

Ali to je stvorilo i mogućnosti za ljude poput Hodorkovskog! Vlada je pokušavala rasprodati državne kompanije i njihovu imovinu radi podsticanja privrede. Jukos je bila jedna od takvih kompanija, osnovana iz naftnih operacija u Sibiru i Samari i spremna za prodaju. Ekonomski haos koji je vladao u tom periodu stvorio je efikasan metod "svima dostupno" na nameštenoj aukciji". Hodorkovski je sa svojim prijateljima kupio kompaniju za samo 170 miliona dolara, iako je njena stvarna vrednost u to vreme bila pet milijardi dolara, što je navelo jednog ekonomskog savetnika da prodaju opiše kao "prevaru veka".

Jukosov raspad

Na vrhuncu, Jukos je proizvodio 20 odsto ruske nafte, što ga čini jednim od najvećih svetskih preduzeća. Kompanija, osnovana privatizacijom državnih industrija nakon pada Sovjetskog Saveza, bila je kruna kontroverznog oligarhijskog poslovnog carstva. Hodorkovski je smatran najbogatijim čovekom Rusije, a lično bogatstvo mu je procenjeno na 15 milijardi dolara. Tako je bilo sve do hapšenja zbog optužbi za prevaru 2003. godine.

Kao Jeljcinov naslednik, Putin je umanjio političku moć oligarha. Hodorkovski je postao istaknuti kritičar Kremlja, ali tvrdio je da se njegovo protivljenje odnosi na nedostatak demokratije i liberalnih vrednosti.

U međuvremenu je zbog nepodmirenog poreza od 27 milijardi dolara proizašlog iz kriminalnih radnji Jukosovog menadžerskog tima, imovina kompanije zamrznuta, što je dovelo do propasti. Sada već bivši oligarh odslužio je 10 godina zatvora nakon što je osuđen, ali je pušten 2013., nakon predsedničkog pomilovanja od Putina.

MAKEDONCI, UZALUD STE KREČILI, BUGARI VAM NE DAJU U EU, DOK NE PRIZNATE DA STE BUGARI! Zaev priznao: Sofija će nas blokirati, nema dileme!

Hodorkovski je tvrdio da je osuđujuća presuda isključivo rezultat njegovog protivljenja Kremlju. Međutim, iako je niz zahteva podnet Evropskom sudu za ljudska prava, sud je u presudio da njegovo suđenje nije bilo politički motivirano.

Konačna presuda DSC u slučaju koja će koštati 50 milijardi dolara plus dodatni sudski troškovi, za Jukos trebalo bi da bude objavljena 2021. godine.