15.12.2020.

20:19

Foto:

Planeta

KANCER, BOLESTI SRCA, RAĐANJE SA DEFORMITETOM... Irak tuži Ameriku zbog bombardovanja OSIROMAŠENIM URANIJUMOM!

- Bagdad će podići tužbu protiv Amerike pred evropskim sudovima zbog upotrebe oružja sa osiromašenim uranijomom - izvestila je iračka novinska agencija al-Malomah pozivajući se na Hatifa al-Rikabija, savetnika odbora za spoljne poslove iračkog parlamenta.

U obraćanju novinskoj agenciji u nedelju, al Rikabi je nagovestio da će podneti tužbe sudovima u Švedskoj i Nemačkoj zbog velikih američkih zločina, uključujući upotrebu municije sa osiromašenim uranijumom.

- Svakog meseca se zabeleži stotine slučajeva karcinoma i brojka je jasan dokaz koliku su štetu nanele američke snage - rekao je al-Rikabi.

Zvaničnik je takođe pozvao iračke zdravstvene vlasti da "objave činjenice i podatke o žrtvama izazvanim američkim kampanjama bombardovanja".

Parlamentarni savetnik izrazio je nadu da će tužbe pomoći da se utvrdi američka odgovornost bez odlaganja.

Prema al Malomahu, Amerikanci su napali Iračane koristeći osiromašeni uranijum tri puta: 1991., 1999. i 2003. godine. Navodi se da su posledice ovih napada osetile stotine hiljada Iračana, koji su patili od povećane incidencije karcinoma, moždanih udara, bubrega, bolesti pluća i jetre, pobačaja, prevremenih porođaja i urođene deformacije. Široki delovi zemlje zagađeni su radioaktivnim ostacima.

Istovremeno, prenosi agencija, iračka vlada nije uspela da očisti zagađenje izazvano bombaškim napadima, niti je izvršila pritisak na međunarodnu zajednicu da obaveže SAD i njihove saveznike da se ili uključe u čišćenje ili da Iraku pruže novčana nadoknada za suočavanje sa katastrofom.

Prema procenama iračke vlade, stopa obolelih od raka ove bliskoistočne države porasla je nakon bombardovanja osiromašenim uranijumom, skočivši sa 40 slučajeva na 100.000 osoba 1991. na 800 na 100.000 u 1995. i 1.600 na 100.000 do 2005. godine.

Prema procenama Ujedinjenih nacija, Amerika je u Iraku 1991. godine koristile najmanje 230 tona municije saosiromašenim uranijumom, a 2003. više od 2.000 tona.