19.12.2020.

13:51

Foto:

Planeta

Misteriozna "veš mašina" koja vidi kroz zidove lansirana u orbitu, SLIKE KOJE JE POSLALA ŠOKIRALE SVE /FOTO/

"Kapela-2", koju je dizajnirao "Kapela Spejs", koristi radar sa sintetičkim otvorom (SAR), koji može da vidi Zemlju bez obzira na vidljivost vazduha, oblačnost ili doba dana - i ista je tehnologija koju NASA koristi od 1970-ih.

SAR snima moćne radio signale kako bi 'osvetlio' tačku od interesa i prikuplja podatke o odjeku svakog impulsa koji se odbije, tumačeći ih da bi stvorio detaljnu sliku.

Kristalno čiste slike

Satelit je sposoban za snimanje rezolucije 50 cm x 50 cm sa najnovijim ažuriranjem pod nazivom "Spotlight mode" (Režim reflektora) koje omogućava dugu ekspoziciju do 60 sekundi u oblasti od interesa (AOI), što rezultira „kristalno čistim“ slikama, prenosi "Dejli mejl".

Kapela trenutno testira jedan uređaj, ali je sklopio ugovore sa vladinim agencijama, uključujući Nacionalni izviđački ured i američko ratno vazduhoplovstvo.

Međutim, u ovoj kompaniji insistiraju na tome da ta tehnologija ne može da se koristi za špijuniranje ljudi u njihovim domovima, a iako radarski talasi mogu da prodrui u zidove, kažu da ne mogu ništa da slikaju iznutra.

- Tehnologija koristi radio talase koji mogu putovati kroz zidove (poput mobilnih telefona i vaj faja). Ali, kao što znamo, čak i signali mobilnog telefona i vaj faja slabe kako se udaljavaju od mobilnog tornja ili  pristupne tačke. Radarski signali su isti: mogu putovati kroz zidove, ali su suviše slabi da bi mogli slikati ili videti bilo šta u zatvorenom - kažu u kompaniji.

Komentarišući slike koje su se pojavile na kojima zgrade u Tokiju izgledaju skoro prozirno, oni su naveli da je efekat zadržavanja uzrokovan "izobličenjem slika koje zgradama daju izgled poput duha".

- Ono što se pojavljuje kao crno-bela optička satelitska slika u stvarnosti je vizuelni prikaz podataka radara - refleksija radio talasa prema površini Zemlje i veštačkim objektima - pojašnjavaju.

Mreža od 36 uređaja

"Kapela" kaže da je njihova inovacija način da se ljudima širom sveta pomogne da iskoriste prostor za unapređenje svog poslovanja i života nadgledanjem svega, od klime do polja i infrastrukture.

Prosečni komercijalni satelit ne može noću da viri kroz oblake ili da snima detaljne slike od interesantnih mesta, ali oni koriste koristi SAR koji može da snima slike bez obzira na vremenske i svetlosne uslove.

Kompanija kaže da radi na stvaranju satelitske konstelacije od 36 uređaja koji, u kombinaciji, mogu da nadgledaju „bilo gde u svetu svakih sat vremena“.

Kada se lansira u orbitu, "Kapela - 2" je približno veličine mašine za pranje veša, ali kada dostigne svemir, satelit razvija antenu sa velikim pojačanjem veličine male spavaće sobe.

- Od mašine za pranje veša do spavaće sobe, ovaj majušni, ali moćni satelit ima više od 400 metara kablova i ožičenja koji povezuju više od 100 pojedinačnih ploča i elektronike, sa složenim softverom koji radi u pozadini - pojasnili su u kompaniji i dodali:

- Zemaljski softver koji omogućava našem timu da komunicira sa satelitom u svemiru ima preko 850.000 linija koda i raspoređen je na 5 kontinenata u udaljenim mestima i gigantskim centrima podataka.