15.04.2021.

07:10

Foto:

Planeta

PUTIN JE NAREDIO - SKLANJAJ SVE SA RAFOVA, ZAPAD JE ČEKAO SLEDEĆI POTEZ I ŠOKIRAO SE... Francuzi otkrili kako je ranjena Rusija pod surovim sankcijama SAD i EU postala moćni lider globalne poljoprivrede...

Embargo na evropske prehrambene proizvode i politika Kremlja dali su podsticaj razvoju lokalne proizvodnje koja se aktivno modernizuje.

Zapanjujuća razlika u odnosu na prošlost. U leto 2019. godine delegacija francuskih poljoprivrednih proizvođača otišla je u Moskvu na poziv konsultantske kompanije da se upozna sa ruskom poljoprivredom. Došli su skeptični, otišli sa potpuno drugačijim utiscima.

"Mnogo toga treba preispitati. Nećemo moći da se takmičimo s njima", rekao je jedan od francuskih farmera posle puta u Rusiju. Tamo je uspeo je da se upozna sa novom ruskom poljoprivrednom koja se toliko promenila tokom poslednjih nekoliko godina da se zemlja, nekada neto uvoznik, pretvorila u najvećeg izvoznika žita, pretičuići ukrajinske susede 2017. godine. Pšenica, kukuruz, ječam, heljda, svinjetina - to su sada udarne pesnice ruske poljoprivrede.

Kako se, međutim, to dogodilo u zemlji čija je poljoprivreda prošla kroz destruktivnu kolektivizaciju 1930-ih, sovjetsku pustoš i haos 1990-ih? Prekretnica je bila 2014. godina.

Kao odgovor na finansijske i političke sankcije koje su usvojile EU i Sjedinjene Države nakon aneksije Krima, Vladimir Putin je uveo oštar embargo na uvoz hrane iz Evrope. Voće, povrće, mlečni proizvodi, meso, žitarice - sve je to u trenutku sklonjeno sa polica ruskih prodavnica. Bilo kako bilo, ovaj potez nije bio zamišljen samo kao udarac evropskim poljoprivrednim proizvođačima, koji su bili lišeni značajnog tržišta, već je i dalo zamah lokalnoj proizvodnji.

"Od početka su sankcije odmazde viđene kao instrument geopolitičke borbe i šansa za ruske proizvođače", kaže Mihail Makarov, ruski trgovinski predstavnik u Francuskoj.

"Morali su da zauzmu upražnjeno tržište, što se i dogodilo." 

Godinu dana nakon embarga, Rusija je mogla da obezbedi 87% tržišta mesa. Proizvodnja svinjskog mesa u zemlji porasla je za 30% za pet godina. Ruska vlada ne samo da se jednim potezom oslobodila sve inostrane konkurencije, već ulaže i ogromna sredstva u razvoj i modernizaciju poljoprivrede. Samo 2021. godine obećala je 77 milijardi rubalja u program razvoja industrije, koji uključuje povoljne kredite, poreske olakšice i subvencije. Pored toga, podržava izvoz subvencijama usmerenim na logistiku.

Efekat ove pomoći pojačan je strukturom ruskog poljoprivrednog tržišta, izgrađenog oko ogromnih preduzeća sa stotinama hiljada hektara zemlje.

Informer

"Ova imanja upravljaju sa više od 50% ruskog poljoprivrednog zemljišta", kaže Olga Golovkina, stručnjak za rusku agroindustriju i komercijalni direktor Doma francuskih preduzetnika.

"Svaki od njih ima od 100.000 do 600.000 hektara. Oni koji su se specijalizovali za proizvodnju mleka, stada mogu dostići 50 hiljada grla! Ova struktura se radikalno razlikuje od naše, koja se sastoji od mnogih malih farmi udruženih u zadruge".

Nove tehnologije

Posle velikih ulaganja u obnovu opreme i kvalitetnog semena, ova agroindustrijska gazdinstva sada su okrenuta novim tehnologijama. Autonomni kombajni (prošle jeseni je u Rusiji "proslavljen" prvi takav „robot“), nadgledanje polja i stada dronovima i sa satelita, sve aktivnija upotreba umreženih senzora ... Ruska industrija sve više pažnje posvećuje tehnologiji u kako bi nastavila svoj aktivni razvoj. Uloga pokretačke snage ovde ponovo pripada državi. Pokrenut 2019. godine, program Digitalna poljoprivreda podržava modernizaciju sektora i finansira do 50% troškova ovih tehnologija.

Bilo kako bilo, "u 90% slučajeva govorimo o stranim, evropskim ili američkim tehnologijama", primećuje Olga Golovkina..

Informer

„Rusija je uvek zadovoljna iskustvom stranih poljoprivrednih stručnjaka", kaže Irina Pariso, šef francusko-ruskog poslovnog kluba Nju Horajzons.

"Zahvaljujući stvaranju lokalnih proizvodnih pogona, prenosu tehnologije i obuci ruskih specijalista, neka francuska preduzeća mogu da kapitalizuju ovo brzo rastuće tržište. “Ostala moraju da se izbore sa opasnim konkurentom, čiji uspon, po svemu sudeći, tek započinje.