24.06.2021.

16:31

Foto: Informer/Fotomontaža/Pixabay

Planeta

RAT U JUGOSLAVIJI MOGAO JE BITI IZBEGNUT ULASKOM U EU! Bivša Juga bila je u stanju da reši svoje probleme, ali... KRIVI IM SRBI, ISTI ONI KOJI SU STVORILI JUGOSLAVIJU!

- Raspad Jugoslavije pre 30 godina nije bio neizbežan, njeni ekonomskim i politički problemi bili su rešivi, ali je za to zemlji bila potrebna perspektiva brzog pristupa EU - ukazano je na onlajn diskusiji Bečkog ekonomskog instituta (WIIW).

Taj region, dodali su, sada je region nerešenih problema, a EU će ponovo malo doprineti njihovom rešavanju.

- Jugoslavija je bila u stanju da reši svoje probleme - ocenio je ekonomista WIIW Vladimir Gligorov.

Sin prvog predsednik Makedonije Kire Gligorova rekao je da je rešenje trebalo da bude demokratizacija i da bi krivicu pre svega pripisao Srbima, ali dodaje i da su svi imali svoju ulogu u razbijanju Jugoslavije.

- Demokratizacija bila je, najverovatnije, ključna - smatra i profesor ekonomije iz Ljubljane Mojmir Mrak.

Informer



Rekao je da su građani Jugoslavije 1970-tih živeli iznad svojih mogućnosti, a da je nakon smrti Josipa Broza Tita ekonomsko okruženje postalo teže.

U drugoj polovini 1980-tih postojala je, ukazuje, ideja konfedereacije, ali je bilo nemoguće pronaći dogovor.

- Ne verujem da bi konfederacija bez izgleda na brzi prijem u EU rešio problem - uveren je Mrak, koji je učestvovao u pregovorima o pristupu Slovenije EU.

Jugoslavija je mogla dati važan doprinos EU



Gligorov, takođe, smatra da je Jugoslavija bila u dobroj poziciji da je mogla dati važan doprinos EU.

- Bilo je nezamislivo da bilo koja druga zemlja socijalističkog sveta pre Jugoslavije može postati članica EU, da nije došlo do raspada - naglasio je on.

Osnivač kosovskog dnevnika "Koha Ditore" Veton Suroi kritikovao je Srbiju, rekavši da je raspad Jugoslavije počeo ne otcepljenjem Slovenije i Hrvatske, već, kako tvrdi, Srbije koja je navodno stavila svoj ustav iznad jugoslovenskog.

Informer


Danas zemlje Zapadnog Balkana nisu samo geografski izolovane i zatvorene, već su taoci nerešenih konflikata.

- Ovo je region nerešenih konflikata u trouglu Srbije, BiH i Kosova - rekao je Suroi koji je kazao da ne veruje da će se, u integraciji regiona narednih deset godina nešto "dramatično dogoditi".

Gligorov pesimista da EU može rešiti probleme na Zapadnom Balkanu


I Gligorov je pesimista da EU može rešiti probleme na Zapadnom Balkanu.

- Situacija je haotična. Ako pogledate Srbiju, Bosnu ili Kosovo vidite skup problema koji postoje veoma dugo i ne nazire se rešenje. EU je napravila grešu što zemlje kao što su Severna Makedonija i Crna Gora nije nagradila za njihove napore - objasnio je on.

Gligorov ističe i da je zabluda da se mora rešiti samo "srpski problem" i da će ostali sami od sebe da se reše.

Nekadašnja šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić ocenila je da je problem zemalja na Balkanu što se uvek odlučuju za herojstvo i dramatiku, umesto za funkcionišuće države i predvidivost.