01.07.2021.

16:36

Foto:

Planeta

Fajnenšel tajms: Vašington i Tokio se PRIPREMAJU U STROGOJ TAJNOSTI ZA SUKOB SA KINOM! Vojni zvaničnici dveju zemalja započeli OZBILJNO PLANIRANJE mogućeg raskola!

Prema navodima šestorice neimenovanih zvaničnika, citiranih u izveštaju, američki i japanski vojni zvaničnici započeli su ozbiljno planiranje mogućeg sukoba, tokom poslednje godine predsedničkog mandata Donalda Trampa


Paralelno sa planiranjem, Vašington i Tokio su navodno u "strogoj tajnosti razrađivale ratne taktike i izvodili zajedničke vežbe u Južnom kineskom i Istočnom kineskom moru".


Nekoliko zvaničnika koje je "Fajnenšel tajms" citirao reklo je da su zajedničke vežbe saveznika u Južnom kineskom moru nazvane "obukom za pomoć u katastrofama", dok je u okolini ostrva Senkaku održano više vežbi kako bi se pripremili za sukob sa Pekingom oko Tajvana.

Informer

Prema navodima u izveštaju, američki i japanski zvaničnici istražuju i pravne mogućnosti u vezi sa zajedničkim vežbama, među kojima su pristup bazama i logistička podrška koju bi Tokio mogao da pruži u slučaju sukoba. U izveštaju je, posebno ističući mogućnost da Japan bude umešan u takav sukob, ukazano na to kako će se Vašington oslanjati na vazdušne baze u Japanu.

Jedan zvaničnik je primetio da SAD i Japan treba hitno da uspostave mehanizam trilateralne razmene sa Tajvanom radi razmene informacija o kretanju kineskih pomorskih i vazduhoplovnih snaga.

- Pojedini podaci cirkulišu između Tajvana i SAD, kao i Japana i SAD, ali nemamo direktnu trilateralnu razmenu podataka. To mora da se uspostavi sada - naveo je zvaničnik.

Prema izveštaju "Fajnenšel tajmsa", zvaničnici iz SAD, Japana i Tajvana istakli su da je saradnja znatno porasla nakon sporazuma postignutog 2017. godine, kojim je olakšano identifikovanje prijateljskih aviona. Japan je navodno krenuo ka povećanju saradnje zbog prepoznavanja značaja nezavisnog i suverenog Tajvana za sopstvenu bezbednost.

Konačni cilj saveznika (SAD i Japana) je da sastave "zajednički ratni plan" za Tajvan, preneo je Sputnjik internešenal.

Informer

Ono što je posebno alarmiralo SAD i Japan je povećani broj kineskih borbenih aviona koji lete reonima tajvanske zone protivvazduhoplovne odbrane, kao i pekinški brodovi koji plove teritorijalnim vodama oko spornih ostrva Senkaku. 


Peking ne priznaje japansku kontrolu nad ostrvima, nazivajući tu teritoriju "ostrvima Djaoju". Tokio se protivi pekinškim brodovima koji plove u blizini sporne teritorije, nazivajući te poteze "neprihvatljivim upadima". Japan uživa podršku SAD, a Peking optužuje dve zemlje za "udruživanje" protiv kontinentalne Kine.

Pored toga, na pomorske teritorije u Južnom kineskom moru polaže pravo nekoliko drugih entiteta, uključujući Filipine, Brunej, Maleziju, Vijetnam i Tajvan, s tim da Tajpej istovremeno traži nezavisnost od kontinentalne Kine. Peking i dalje insistira na tome da je Tajvan deo kopna, ističući politiku "jedne Kine".