16.09.2021.

08:12

Foto: AP/Tanjug

Planeta

NEĆETE VEROVATI, naučnici OTKRILI fosil ČETVORONOŽNOG KITA! Stvorenje je predak savremenog kita, a živelo je pre 43 miliona godina! /FOTO/

Kako se veruje stvorenje je predak savremenog kita, kao i da je živelo pre 43 miliona godina.

Poznat kao polu-vodeni praistorijski kit, jer je živeo i na kopnu i u moru, imao je karakteristike ostvarenog lovca, a to su karakteristike po kojima se ističe među ostalim fosilima kitova, objasnio je vodeći iz tima paleontologa Hešam Salam za AP.

Informer



Fosil je prvi put pronašao tim egipatskih ekologa 2008. godine i to u području koje je u praistorijskom dobu bilo prekriveno morima, ali su tek prošlog meseca istraživači objavili svoja otkrića koja potvrđuju da je to nova vrsta.

Salam je izjavio da je njegov tim počeo sa ispitivanjem fosila tek 2017. godine, jer kako je objasnio želeo da okupi najbolje i najtalentovanije egipatske paleontologe za proučavanje.

- Ovo je prvi put u istoriji egipatske paleontologije kičmenjaka da je egipatski tim vodio dokumentaciju o novom rodu i vrsti četvoronožnih kitova - kazao je Salam.

Informer

Fosil četvoronožnog praistorijskog kita "Phiomicetus Anubis"



Egipatska zapadna pustinjska regija već je uveliko poznata po takozvanoj dolini kitova, turističkoj atrakciji i jedinom prirodnom lokalitetu svetske baštine u toj zemlji koji sadrži fosilne ostatke druge vrste praistorijskih kitova.

Novootkriveno stvorenje pripada porodici izumrlih poluvodenih kitova koji su živeli pre 59 do 34 miliona godina, rekao je Salam.

- Ovo je još jedna nova vrsta ranih kitova iz vremena kada su zadržali četiri funkcionalna uda - rekao je stručnjak za evolucionu istoriju sisara DŽonatan Gejsler sa Njujorškog tehnološkog instituta.

Informer

Hešam Salam



Najstariji fosilni kitovi stari su oko 50 miliona godina, a naučnici veruju da su nastali u današnjem Pakistanu i Indiji.

Fosilni kit ime je dobio po bogu smrti u starom Egiptu "Phiomicetus Anubis".

Informer


kako navode istraživači, nova vrsta ističe se izduženom lobanjom koja sugeriše da je ta vrsta bila mesožderka koja je bila sposobna da uhvati i žvaće svoj plen.

Bio je dugačak oko tri metra i težak oko 600 kilograma.

Informer



Ovo otkriće je usledilo nakon četvorogodišnje saradnje egipatskih paleontologa i američkih naučnika, rekao je Salam.

Informer