24.12.2021.

17:24

Foto:

Planeta

HILJADAMA SRBA SU UKRADENI PODACI, SADA IH PRODAJU NA 'DARK WEBU'! Mislite o tome kada gledate npr. 18 plus filmove, ili... IMA LI NAČINA DA SE ZAŠTITIMO?!

Sve stranice do kojih dolazimo standardnim putem naziva se "površinski" ili "vidljivi internet" (surface web). On obuhvaća samo deset posto informacija koje se nalaze na internetu, a sastavljen je od zbirke javnih web stranica na poslužitelju dostupnom bilo kojoj tražilici. Trenutno postoji oko 30 milijardi web stranica

Skriveni deo interneta od 2001. poznat je pod imenom "duboki internet" (deep web). Njemu se može pristupiti preko standardnih internetskih preglednika, ali njegov sadržaj nije indeksiran standardnim web tražilicama. Sastoji se od velikog broja baza podataka, mail servisa, online bankarskih servisa i drugog, koji su zaštićeni šiframa.

Postoji i tamni internet (dark web) za koji se vežu negativne konotacije jer se često koristi u ilegalne svrhe. To je deo interneta koji se sastoji od web stranica koje postoje samo u mrežama koje su kriptovane i koje se nikako ne mogu pronaći generalnim pretraživanjem i standardnim pretraživačima poput Googlea. 

Odlazak na tamni internet zahteva dosta znanja o funkcionisanju interneta te su vam potrebni dodatni alati za "kopanje".

MILANOVIĆ I HRVATI UMISLILI DA SU VELIKA SILA I JOŠ TO GLUME NA SRPSKOJ ZEMLJI... Za ludilo Zagreba kad u Srbi i Srbija u pitanju nema leka!

Tržište poznato pod imenom "2easy" sada postaje jedan od bitnijih igrača u procesu prodaje ukradenih "logova", koji su prikupljeni sa približno 600.000 uređaja, a koji su prethodno inficirani zlonamernim kodom (malware) koji krade podatke.

Logovi (logs) su arhive podataka, ukradene s kompromitovanih pregledača ili sustava putem malwarea. Logovi vrlo često uključuju korisnička imena i lozinke korisnika, kolačiće i sačuvane informacije s kreditnih kartica. 2easy je pokrenut 2018. godine, a ogroman rast zabilježio je u posljednjih godinu dana kada je prodao podatke sa "samo" 28.000 inficiranih uređaja i kada je smatran nebitnim na tržištu tamnog interneta.